Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ignorácia inaugurácie... – Štefan Nižňanský

Toľko nadšenia, ako chrlila RTVS v programových upútavkách k pripravovanej inaugurácii prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, si nepamätám od čias IV. zjazdu Socialistického zjazdu mládeže v roku 1987... Napriek tomu, že ide o víťazku priamych prezidentských volieb s najslabším mandátom v našej histórii samostatnosti. Toto obrovské i neprimerane nákladné nasadenie techniky a personálu však aspoň vysvetľuje koncesionárom predčasný štart letnej vysielacej štruktúry verejnoprávnej televízie s absolútnou prevahou repríz na oboch programoch. Sama RTVS sa v médiách pýšila, že „technickú časť televízneho vysielania zabezpečí takmer 80 profesionálov. V rámci štúdií zriadených priamo v epicentrách udalostí bude 36 kameramanov, päť osvetľovačov, štyria strihači, 12 technikov a štyria režiséri. Celý priebeh inaugurácie bude snímať 34 kamier a prinášať divákom cez štyri prenosové vozy, štyri DSNG satelitné vozy a tri elektrické agregáty.

 

Uznávam, výnimočným aktualizačným momentom je nástup prvej ženy do úradu slovenskej hlavy štátu. Inak nič. Princíp rovnosti, objektivity, pravdivosti a nezávislosti by mal byť prvoradý, prísne strážený, dodržiavaný aj nespochybniteľný. Najmä vo verejnoprávnych médiách. Vraví sa: „Keby keby, boli by sme v nebi...“ Napriek nekorektnosti špekulácie ako takej skúste na chvíľočku prižmúriť oči a predstaviť si, že by sa prezidentské voľby 2019 skončili s iným výsledkom. Myslíte si, že by to nadšenie a nadpráca sršali z obrazovky rovnako, ak by do Grasalkovičovho paláca vstupoval Maroš Šefčovič, Štefan Harabin alebo Eduard Chmelár? Som presvedčený že nie. Do dennej vysielacej štruktúry by sa dostal maximálne jeden jediný prenos zo slávnostnej schôdze parlamentu so zložením prezidentského sľubu. Všetko ostatné by sa diváci a poslucháči dozvedeli z kratučkých obrazových informácií vo večerných Správach a z Rádiožurnálu RTVS. Tak ako to bolo po zvolení prezidenta Rudolfa Schustera i dvojnásobnej hlavy štátu Ivana Gašparoviča. „A sme doma stará mama!“ Takéto poňatie inaugurácie rozprávkovej Popolušky z pezinskej skládky (vďaka tímu poradcov sa už zmenila na Snehulienku so siedmimi trpaslíkmi), môžu závidieť nielen kráľovná Alžbeta, no i najsilnejší muži sveta: Putin, Trump aj Si Ťin-pching. Som zvedavý, či Zuzanu Čaputovú – na rozdiel od jej nešťastného predchodcu Andreja Kisku s hriechmi padlého anjela – počas výkonu mandátu niekto z nich aj príjme...To, že médiá hlavného finančného prúdu nastupujúcu prezidentku prifukujú sťa gumenú pannu, je odrazom jednostrannej liberálnej orientácie médií v krajine pod Vysokými Tatrami. Lebo verejnosť sa už vďaka alternatívnym médiám dozvedela, že Čaputová nie je ani úspešnou advokátkou, ani principiálnou bojovníčkou za lepšie životné prostredie. A to aj napriek umelému udeľovaniu rôznych cien u nás i v zahraničí a tiež napriek titulke v časopise Voque. 

 

Na Slovensku skôr či neskôr vypláva všetko na hladinu. Isto sa čoskoro dozvieme, či RTVS týmto veľkorysým „prenosovým nadšením“ niečo spláca (?) alebo dáva inauguráciu prezidentky ako zálohu na čosi budúce... Veď jedným z prezidentkiných mužov je donedávna nezávislý moderátor z Mlynskej doliny Martin Strižinec, ktorý mal v roku 2014 v RTVS na starosti slávnostnú inauguráciu najlepšieho zo všetkých Dobrých anjelov. A možnože je to iba vklad verejnoprávnej televízie a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k ochrane zdravia bratislavskej kaviarne pred úpalom a štípancami od komárov. Skúsení pozorovatelia histórie a slovenskej politickej scény vedia, že všetko je inak, ako vyzerá. Ľudová tvorivosť zafungovala. V éteri sa už šíri čerstvý novinársky preklep: „Už túto sobotu sa uskutoční ignorácia Zuzany Čaputovej.