Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

I. Šimko: Zastavme voľne dostupné drogy v automatoch...

Bratislava (TASR) - V obchodných centrách sa rozmohla prevádzka predajných automatov na látky tzv. HHC, HHC-P, ktoré navodzujú euforické stavy. Kvôli týmto, v posledných týždňoch po konzumácii najmä maloleté a neplnoleté osoby zažili intoxikáciu, niektoré až kolapsové stavy a preukázateľne spôsobili problémy s vedomím týchto osôb.


"Po svedectvách niekoľkých ľudí, ktorých deti mali túto nemilú skúsenosť a odvysielaní mnohých reportáží som sa rozhodol ešte pred návrhom na zmenu zákona konať. Podal som trestné oznámenie na neznámeho páchateľa najmä v súvislosti s šírením a predajom návykových a psychotropných látok. Cieľom je aby takéto automaty zmizli z dostupnosti našich detí," hovorí poslanec NR SR za stranu Hlas – sociálna demokracia Igor Šimko.

 Na tento problém poslanec Igor Šimko upozorňoval počas predvolebnej kampane videami pri týchto automatoch, ktoré neoverujú vek kupujúceho a k týmto látkam sa ako rizikové osoby dostávali najmä deti, ktoré po požití zažívali kolapsové stavy. Tieto automaty sú umiestnené predovšetkým pri vchodoch/východoch z nákupného centra hneď vedľa ostatných automatov, ktoré ponúkajú na predaj bežne dostupné legálne nealkoholické nápoje, čo vzbudzuje dojem o nezávadnosti ponúkaných predmetov/látok. Automaty neoverujú vek kupujúceho/užívateľa a predajcovia aj výrobcovia sa prísnym potravinárskym, či trestným reguláciám "legálne vyhýbajú" informáciou na obale, že produkty sú určené na zberateľské účely a nie na spaľovanie, či konzumáciu. Takto si tieto látky môže zakúpiť dieťa akéhokoľvek veku. Cieľom a aj návrhom tejto iniciatívy je docieliť, aby predbežným opatrením bola prevádzka takýchto automatov obmedzená a zakázaná do času zmeny zákona kým sa tieto látky dostanú na zoznam zakázaných látok z dôvodu svojej toxicity.

"Ako rodič vnímam tento problém o to citlivejšie, pretože nechcem aby z dospievajúcej generácie vyrastali drogovo závislí. Dnes je to HHC/P, zajtra iné, neskôr tvrdé drogy a nakoniec je z mladého človeka s budúcnosťou len bezprízorná troska. Odstrašujúcim príkladom sú nám liberálne krajiny, kde sa na závislosti liečia od teenegerov po dospelých vysoké podiely ľudí. Nehovoriac o nešťastí rodín, nákladoch štátu a výpadkoch v rozpočtoch na zdravotné poistenie...“ dodal Igor Šimko.