Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Hrozí po EuroMajdane EuroČernobyľ? – Daniel Bachát
Vojna na Ukrajine okrem iného hrozí aj tým, že sa otvorí atómová Pandorina skrinka. Na Ukrajine existuje 22 závodov na spracovanie uránu, 9 skladov rádioaktívnych odpadov, jadrové cintoríny v zabudnutých šachtách Doneckej a Luganskej oblasti. S pomocou obyčajného výbuchu ich možno zmeniť na zbrane masového zničenia. Nebezpečný je hlavne závod na spracovanie uránu v Dneprdzeržinsku, ktorý sa nachádza na rozlohe 250 tisíc metrov štorcových. Podľa oficiálnych údajov sa tu nachádza 42 miliónov ton v skladoch, čo je aktívnosť 75 tisíc Curie. Jednoducho objekt pre nevídaný terorizmus aký set ešte nevidel. Všetky tieto objekty majú minimálne ochranu, okrem toho sa na Ukrajine kšeftuje s rádioaktívnym odpadom. Okrem toho má Ukrajina štyri atómové elektrárne, l5 blokov týchto elektrární boli uvedené do činnosti 8O rokoch minulého storočia a už by ich dávno bolo treba nahradiť, čo znamená, že aj odtiaľto hrozí celej Európe nebezpečenstvo, tak ako prípade Černobyľu. Experti hovoria, že niektoré tieto elektrárne už treba aj zrušiť, pretože stačí malé zemetrasenie a je „Súdny deň“ na svete. Pod Dneprodzeržinskom sú aj sklady rádioaktívneho odpadu, je ich celkom 10, kde je asi 50 miliónov ton takéhoto odpadu. V Pavlogradskom chemickom kombináte je na sklade 5 miliónov ton raketového paliva, ktoré tu zostalo po demontáži balistických rakiet pred dvadsiatimi rokmi. Okrem toho ukrajinský Energoatom podpísal dohodu s americkou Westinghouse o kontrakte na jadrové palivové články pre atómové elektrárne. Prvý takýto experiment zmeny ruského paliva na americké bol na českej atómke Temelin. Českí experti sa však rýchlo zorientovali a nahradili americké články znova ruskými, inak by elektrárni 22 km od Českých Budejovíc hrozil „ český Černobyľ“ a to bol aj dôvod nespokojnosti Rakúšanov. Nová vláda na Ukrajine hneď po svojom vzniku ubezpečila západných partnerov, že na Ukrajinu môžu voziť jadrové a chemické odpady, potrebuje totiž peniaze a za uskladnenie odpadu sa dobre platí.
Ukrajina je jeden desaťnásobne väčší potenciálny Černobyľ a prebiehajúce boje, ktoré sú už občianskou vojnou môžu kedykoľvek tento Černobyľ aktivovať. Slovensko je v takom prípade ohrozené najviac, to vedia aj naši odborníci, ktorí poznajú smery vetra a vedia ako to bolo prípade Černobyľu.
Jednoducho aj na toto sa treba pripraviť a Rada bezpečnosti SR by mala čím skôr zasadnúť a pripraviť možné scenáre podobného vývoja. Lebo tu už nejde o Majdan, kde horeli iba pneumatiky.