Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Happy birthday to you alebo Veľa zdravia šťastia? – Rudolf Slezák

Keď sa zle vyspí na svojom väzenskom kavalci, svetová celebrita Tolokonnikovova a začne sa sťažovať na tvrdé pracovné pomery vo väznici, ani sa jej nečudujem. Nie je totiž zvyknutá na ťažkú prácu a na tvrdý pracovný režim,aký panuje nielen vo väznici,ale aj vo všetkých výrobných prevádzkach vo svete. Chúďa, nemala ešte možnosť osvojiť si pracovné návyky, ktorými disponujú milióny dievčat a mladých žien v jej veku. Myslím si však, že by veľmi ťažko znášala aj dvanásť hodinové šichty v našich automobilkách, mäsopriemysle... a kdekoľvek inde, kde sa človek za celý deň nezastaví, len aby dokázal splniť normu. Chcem tým iba povedať, že podobné informácie z Ruska, sa k nám dostávajú okamžite a rovnako rýchlo, ako keď McCain pohrozí Putinovi revolúciou alebo Navalnyj zase zorganizoval nejakú proti Putinovskú demonštráciu. Ak sa chcete dozvedieť o Ruskom prezidentovi niečo viac a bez posmeškov a nadávok, musíte hľadať v iných zdrojoch. V Ruských mediách, boli napr. v týchto dňoch, zverejnené výsledky celonárodného prieskumu, ktorý vykonalo, pri príležitosti jeho narodenín "Všeruské centrum výskumu verejnej mienky". Anketári sa spytovali Rusov, čo si myslia o svojom prezidentovi a aké vlastnosti si na ňom najviac cenia. Vyberám iba niekoľko z nich:

- Putin sa stal pribúdaním veku predvídavejším, múdrejším,energickejším a pevnejším - 65% opýtanych. Je cieľavedomejším 64%, je náročnejší voči sebe i ostatným 65%...takto by som mohol pokračovať. Tieto výsledky sa nezhodujú s obrovskou proti Putinovskou náladou v Rusku, aká je prezentovaná v našej tlači. Občania si však mimoriadne cenia aj jeho pôsobenie v medzinárodnej politike. Nielen Rusi, ale celý svet si vydýchol, keď prišlo k dohode medzi Rusmi a Amerikou v prípade Sýrii. Kto dnes môže poprieť zásluhu Putina na politickom riešení tejto krízy, v ktorej hrozilo úplné rozbombardovanie tejto nešťastnej krajiny? Kto má najväčšiu zásluhu na tom, že sa likvidujú strašné chemické zbrane, ktorými disponuje Asád? Vari to bol Anglický premiér Cameron, alebo francúzský prezident Francois Hollande, ktorí spolu s Tureckom, najviac a najčastejšie rinčali zbraňami? Akoby sa v nich prebudili gény predkov z čias kolonializmu, keď sa všetko vo svete a hlavne neposlušnosť, riešili výsadkom a náletmi.

Vladimír Putin sa 7.októbra dožil 61 rokov. Nie je to žiadne jubileum ani dôvod, aby sme o tom museli vedieť a oslavovať ho. Iba náhodne sa dozvedávam o takýchto narodeninových údajoch svetových štátnikov. Je ich priveľa, aby som si to zapamätoval. Aj tieto mi pripomenul až indonézsky prezident Susilo Banbong. V deň svojich narodenín, prišiel do jeho krajiny Vladimír Putín a spolu s ním, 21 lídrov krajín, ktoré sú zaregistrované v "Rade pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria". (APEC). No a prezident Indonézie, zobral gitaru a zaspieval mu "Happy Birthday to You" - Veľa šťastia zdravia.Predviedol sa nielen ako štátnik, ale aj ako muzikalný hostiteľ. Počasie na ostrove Bali bolo vraj pochmúrne, obloha bola zamračená, no nálada vraj bola vynikajúca, bolo tu dohodnutých viacero spoločných, ekonomických projektov, v krajinách Tichomoria. Aj na tomto stretnutí, na druhom konci sveta, minister zahraničia Kerry, priznal Putinovi,jeho výrazný podiel na riešení Sýrskej krízy. Liezlo to síce z neho, ako z chlpatej deky, no uznanlivo sa vyjadroval,aj v týchto končinách, o úspešnom likvidovaní chemických zbraní v Sýrii
-Bol to ukážkový príklad dohody, vyjadril sa. Úplne bezprecedentný príklad...Keď vysvetľoval, prečo na takéto dôležité stretnutie neprišiel Obama, Putin sa ho zastal:
- Keby som ja mal taký problém vo svojej krajine, tiež by som neprišiel. Všetci vieme, o aký problém v súčasnej Amerike ide. Želám mu úspech v prekonaní krízy.

Kiežby sme sa častejšie dozvedali o dohodách, ktoré sú dôležité pre celý svet.