Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Hanba pre celý svet! – Štefan Nižňanský

V redakciách mejnstrímových médií zavládlo zdesenie aj strach, no – ako vždy – politruci sa rýchlo otriasli a redaktori (hoci neochotne), no museli s pravdou von a priznať „farbu“…  Bolo že to slávy, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návšteve USA a vyškolení účastníkov 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku navštívil vraj „nečakane“ Kanadu a vystúpil v jej parlamente. Všetky celoplošné televízie  odvysielali zábery zeleného mužíčka, ktorý žiadal (neprosil) kanadskú vládu o ďalšiu vojenskú aj finančnú podporu. Žiadna z televízií ani rozhlasových či printových redakcií  neinformovala o neočakávanom (isto aj neželanom) „vrelom“ uvítaní Zelenského v hlavnom meste krajiny javorového lista. Piskot, bučanie, vulgárne výkriky, protivojnové skandovanie a posielanie „posla vojny“ do pekla… Toto ešte ututlali, hoci fakt horúce zábery na YouTube obleteli svet. No zatajiť a cenzurovať už nemohli škandalóznu pravdu o tom, čo sa rovnako odohralo priamo v parlamente počas návštevy komika vo funkcii prezidenta. Svetové denníky priniesli titulok: „Hanba pre Kanadu!“ A tak sa svet dozvedel, že predseda kanadského parlamentu Anthony Rota na pôde snemovne vzdal hold 98-ročnému prisťahovalcovi z Ukrajiny. Rota vo svojom príhovore označil Hunku za hrdinu a vyzdvihol ho ako veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval „za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom“. Prítomní poslanci a hostia v parlamente na Rotove slová reagovali búrlivým potleskom.

 

 

Sláva a nadšenie neoliberálov v čele s kanadským premiérom Trudeaom však zamrzli v momente, keď Centrum priateľov Simona Wiesenthala (FSWC) vo svojej reakcii z nedele 24. 9. 2023 upozornilo, že tento Rotov výrok ignoruje „strašný fakt, že Hunka slúžil v 14. divízii Waffen Grenadier SS – nacistickej vojenskej jednotke, ktorej zločiny proti ľudskosti počas holokaustu sú dobre zdokumentované“. Centrum FSCW označilo celú záležitosť  za „šokujúci“ a „neuveriteľne znepokojujúci“ incident. Pritom prezident Zelenskyj dobre vedel, komu Standing ovation patril. No a čo? Veď Ukrajina nielen vyznamenáva fašistov, stavia im dokonca sochy a verejne ich pri výročiach velebí.

 

Osobne som presvedčený, že je to hanba pre celý svet – teda aspoň tú jeho časť, ktorá nevyzýva obe strany konfliktu k mierovým rokovaniam a ktorá namiesto toho horlivo podporuje neustále vyzbrojovanie Ukrajiny ničivejšími a nebezpečnejšími armádnymi systémami. Tlačí tým dejiny k prahu svetovej apokalypsy.

 

Tak, ako aj v prípade prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá udelila štátne vyznamenanie fašistom z Bielej légie (na čo SLOVO poukázalo 13. mája 2022) i za tento celosvetový trapas môže zlý úsudok, nedostatočné poznanie dejín, nepripravenosť na zodpovednú funkciu štátnika. Za tento najčerstvejší zodpovedá líder liberálnej strany a ministerský predseda Justin Pierre James Trudeau. Líder kanadskej opozície Pierre Poilievre vyhlásil, že „Trudeauov protokolárny úrad je zodpovedný za organizovanie a preverovanie všetkých hostí a programy štátnych návštev tohto druhu“ a žiada odstúpenie šéfa parlamentu. Skrátka, svet má smolu..  v tom, že sa v mnohých štátoch do vládnych štruktúr a do prezidentských funkcií dostali v poslednej päťročnici naraz samí polovzdelaní liberálni ignoranti.