Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Eugena Šuchu

Pyrotechnika

Na úvod citát: "Používanie pyrotechniky v Bratislave je zakázané na základe všeobecného záväzného nariadenia (VZN), ktoré platí a je účinné od 1. novembra 2016. Výnimky neplatia ani na Silvestra. V prípade porušenia VZN môžu mestskí policajti udeliť pokutu až do výšky 500 €."(Hovorkyňa Bratislavského magistrátu I. Skokanová.)

Poslanci týmto svojím rozhodnutím dosiahli čaro nechceného. Ohňostroje odpaľované z okien panelákov, ktoré v posledných rokoch už strácali na intenzite, sa na privítanie nového roka 2017 rozžiarili v nevídanej sile. Ak si myslíte, že pokuty udelené za porušenie nariadenia výrazne zlepšili rozpočet mesta, mýlite sa. Neboli prakticky žiadne. Poslanci prijali zákaz, ale nedomysleli spôsob ako zabezpečiť jeho plnenie. Odhaliť a potrestať jednotlivca ktorý si v priebehu roka skúsi robiť ohňostroj na oslavu svojich narodenín je v silách mestskej polície, ale na Silvestra keď nastane masový ošiaľ je to prakticky nemožné. Tak si myslím, že prijatím zákazu bez silvestrovskej výnimky poslanci len ukázalislabé miesto plnenia  svojich rozhodnutí a nedostatok autority a rešpektu k úradu, ktorý reprezentujú.

Predsavzatia

Naozaj sú predsavzatia neoddeliteľnou súčasťou nášho vstupu do nového roku? V telefonickom prieskume spoločnosť eCall Slovakia oslovila 1214 respodentov. Zistili, že až 97 percent z nich si každoročne nejaké to predsavzatie dá. Ďalej z prieskumu vyplýva, že iba jedno predsavzatie si dáva 55 percent respondentov, tretina sa rozhodne pre dve až štyri predsavzatia a viac ako päť predsavzatí si dáva zvyšok opýtaných.
"V dnešnej hektickej dobe si Slováci približne rovnomerne želajú zdravie, viac času stráveného s rodinou, tvarovanie postavy a znižovanie telesnej váhy. Trinásť percent opýtaných sa chce zamerať na zvýšenie svojho príjmu a zmeny zamestnania a desať percent plánuje prestať fajčiť," uviedol pre TASR generálny manažér spoločnosti Ľuboš Pajerský.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že dve tretiny opýtaných priznali, že ciele si dávajú pre seba, a preto o nich nerozprávajú. Naopak, 32 percent Slovákov sa o ne podelí s najbližšími, hlavne z dôvodu, aby ich mal kto v plnení podporovať. Inšpiráciu Slováci na novoročné predsavzatia čerpajú až v 79 percentách u seba samého, ale sú aj takí, ktorí sa nechávajú inšpirovať priateľmi, rodinou, či dokonca známymi osobnosťami.
Na otázku, či svoje predsavzatia respondenti aj dodržiavajú, dve tretiny Slovákov odpovedali, že svoje predsavzatia plnia nejakou formou celý rok. Naopak, 27 percent svoje vlastné plány nevie dodržať ani prvý mesiac. Štyri percentástratia nadšenie hneď na druhý deň. Asi chýba vôľa  „plniť predsavzatie!“