Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Zberatelia funkcií

Dve tri funkcie a samozrejme aj dva-tri platy, to je výnosná kombinácia pre politikov zberateľov. Ale vysoký príjem nie je to najpodstatnejšie. Pozrime sa na to z druhej strany. Robiť primátora,  alebo starostu a súčasne poslanca v Národnej rade SR, alebo byť županom a zároveň europoslancom, vyvoláva otázku: Ako sa dajú na sto percent robiť dve takéto dôležité funkcie? Jedine tak, že jednu z nich robia vo väčšej miere ich zástupcovia v úrade. Politik zberateľ ide vždy tam kde je to dôležitejšie, keď zasadá parlament je pokoj na mestskom úrade, keď zasadá europarlament, župu riadi zástupca. Premiér Robert Fico plánuje obmedzenie príjmu ľudí, u ktorých sa kumuluje viacero verejných alebo ústavných funkcií. Verejný funkcionár by podľa pripravovaného návrhu mohol mať len jeden príjem. Ušetrí tak štátnemu rozpočtu tisíce eur.

Ale keď sa dajú kumulovať verejné a ústavné funkcie, sú v týchto funkciách potrebný ľudia na celý úväzok. Ak nie, je múdre znížiť platy vo všetkých funkciách na polovicu a vláda ušetrí nie tisíce ale státisíce eur. Hovoríte, že je to hlúposť. Nuž rovnaká ako brať plný plat za dve-tri funkcie. Zbieranie funkcií je výsledok dvadsaťročnej  praktiky zamestnávania našich známych a známych našich známych, dôležité miesta sú obsadené aj tri jedným človekom. Je to aj otázka zníženia nezamestnanosti. Prečo majú len niektorí vyvolení mať možnosť obsadzovať miesta, na ktorých by sa mohli zamestnať ďalšie desiatky ľudí?  Sú takí vynikajúci a nenahraditeľní? Keď je politik-zberateľ vorkoholik, a radšej trávi čas v práci ako v rodine, umožnite mu realizovať sa v neplatených funkciách. Podarí sa to konečne po dvadsiatich rokoch funkcionárskeho ryžovania?

 

Previerky

Občania, ktorí sa dostanú do verejných a ústavných funkcií sa na rôznom stupni dostávajú k tajným a dôverným informáciám. Musia mať bezpečnostné previerky. Ale aký význam má robiť previerku, keď už boli zvolení? Aký by bol  postup, keby už zvolený prezident neprešiel bezpečnostnou previerkou? Zabráni sa mu prístup k  dôverným a tajným informáciám, ktoré potrebuje k výkonu svojej funkcie? Bezpečnostná previerka by mala prebehnúť pred voľbami do takých pozícií, v ktorých sa zvolený stretáva s dôvernými a tajnými materiálmi. Súčasný stav mi pripadá ako hra . Akoby to v skutočnosti bolo tak, že  na Slovensku nie je nič také tajné, že sa to nemôže dozvedieť hocikto.