Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Čím horšie tým lepšie?

Zaujímavé bolo čítanie komentárov a úvah, ktorými reagovali novinári v tlači naklonenej pravici a nimi oslovení ekonomickí analytici, na súbor opatrení pre zlepšenie situácie sociálne slabších skupín obyvateľov Slovenska. Ekonómovia vyčítali najmä nesystémovosť opatrení a väčšinu novinárov najviac dráždil prísľub zvýšených vianočných  dôchodkov. Všetci kritici sa napodiv zhodli na tom, že je to iba prázdne gesto Fica. Ľudia žijúci z menej ako tristo eur  mesačne (a medzi nimi sú aj tisícky seniorov, ktorí mimochodom, si celý život na dôchodok platili...) to určite za prázdne gesto nepovažujú. Jednou z povinností štátu je postarať sa o svojich občanov. Sem patria povinnosti zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, vytvárať pracovné miesta pre tých,  ktorí môžu pracovať, podporiť podnikanie, vzdelávanie a v neposlednom rade postarať sa aby ani jeden občan nežil v chudobe. Nuž, ale opozícia na Slovensku sa stále riadi heslom: „Čím horšie, tým lepšie“. Pre koho?

 

Insitná inaugurácia

Scenár veľkolepej inaugurácie nášho nepolitického prezidenta  bol napísaný čiastočne podľa protokolu  s prídavkom voľnej tvorby a insitného  chápania tejto udalosti.

Najskôr dajme slovo protokolistovi  Jarolímovi Antalovi, ktorý sa desiatky rokov zaoberá štátnym protokolom  a učí ho aj na vysokej škole. V rozhovore pre dennú tlač okrem iného povedal: „To som ešte nevidel, čo sa na recepcii dialo. Pod obrazom Márie Terézie bola štandarda prezidenta a pod obrazom Štefana Lotrinského zástava Slovenskej republiky. Navyše sa na štátnej recepcii nereční. Prezident mal svoje vystúpenie už predtým v Redute, na večernej recepcii mal iba stáť s manželkou pri vstupe a podávať všetkým ruku. Namiesto toho prezident rečnil a dal slovo aj ďalším dvom ľuďom. Absurdné. Štátna recepcia nie je podniková párty pri príležitosti desiateho výročia založenia firmy, na ktorej šéf ďakuje spolupracovníkom, dodávateľom a odberateľom, že prijali pozvanie, a povie  aké sú ďalšie plány podniku“.

Prezidentoví protokolisti mali inauguráciu ustrážiť v súlade s pravidlami štátneho  protokolu,  ale zrejme neprotestovali proti voľným vstupom, ktorými prezident „svoju slávnosť“  dotvoril na svoj obraz. K tomu patrí aj večera so sociálne slabšími. Nič proti nej, ale nemá byť súčasťou inaugurácie. Zaujímavé by bolo poznať  na toto populistické gesto názor  tých bezdomovcov, ktorí sa prizerali spoza plotu. 

V rozhovore Antal na otázku „Aký je Andrej Kiska z hľadiska protokolu?“ Odpovedal: „Pred pätnástimi mesiacmi som povedal, že nie je vhodný typ na funkciu prezidenta republiky, a hneď prvými minútami od nástupu sa mi to potvrdzuje“.