Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Po voľbách

Známu sentenciu, že „po vojne je každý vojak generálom“ možno parafrázovať a v súvislosti s eurovoľbami povedať, že po nich je „generálom“ každý politik. Ich reakcie na výsledky vyvolávajú minimálne úsmev. P. Frešo je presvedčený, že zisk dvoch poslancov svedčí o rastúcej dôvere v SDKU. J. Žitňanská si myslí, že výsledok strany NOVA je úspech, ktorý žiadna iná strana nedokázala a A. Záborská sa raduje ako sa im podarilo zmobilizovať (?) voličov. Aj P. Csáky sa teší , že SMK volilo viac ľudí ako Most-Híd. Hladkajú si brušká, ale problém eurovolieb je inde. Klinec po hlavičke takmer presne udrel iba B. Zala, ktorý povedal: "Nestačí o týchto témach informovať štyri dni pred voľbami. Je to výzva pre politické strany, aby z európskych tém urobili svoje vlastné a pre médiá, aby ich urobili predmetom permanentnej politickej diskusie v priebehu volebného obdobia“. Súkromné médiá si musia urobiť vlastnú sebareflexiu. Iné je to z verejnoprávnym rozhlasom a televíziou, ktoré dostávajú koncesionárske poplatky od občanov. Možno by nemala verejnoprávna televízia mrhať vysielacím časom na diskusie o „nesmrteľnosti chrústa pod lampou“, ktorej sledovanosť je oveľa menšia ako volebná účasť na voľbách europoslancov. Keby sa napríklad tento čas využil na to, aby sa v pravidelnej televíznej debate stretávali europoslanci a spolu s odborníkmi odpovedali aj na otázky divákov o tom čo sa deje na európskej scéne, nemuseli by sme nariekať nad nízkymi percentami. Zatiaľ totiž (aj podľa zverejňovaných informácií v médiách, ktoré sa viac venovali finančným pôžitkom poslancov ako ich práci) si väčšina občanov myslí, že celé eurovoľby sú o zabezpečení blaha a udržaní ilúzií. Blaha pre zvolených poslancov a ilúzií o tom, že v europarlamente aj niečo konkrétne urobia pre Slovensko.  Možno by prvá diskusia mohla byť práve na túto tému.

 

Pokladnice a poplatky

Ministerstvo financií plánuje od budúceho roka zaviesť registračné pokladnice v ambulanciách lekárov. Táto informácia vyvolala diskusiu, v ktorej odzneli aj argumenty  robiace z pacientov rukojemníkov. Napríklad prezident SKZL Ján Gašič upozornil na hrozbu, že lekári prenesú náklady na registračné pokladnice, cez platby - na pacientov. Už teraz je taká situácia, že pacienti sa nedokážu orientovať v mori poplatkov, ktoré od nich v niektorých ambulanciách pýtajú. Väčšina, najmä starších pacientov, nie je schopná surfovať po internete a hľadať či napríklad poplatok za objednanie, ktorý niekde vyberajú aj keď to nie je prednostné a presne načasované vyšetrenie, je v zmysle pravidiel. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Šoltésová povedala, že v súčasnosti sa pripravuje úprava poplatkov, ktoré vyberajú ambulantní lekári. Spresnila, že "...počas rokovaní s odbornou aj laickou verejnosťou sme zistili, že poplatkov, ktoré lekári vyberajú od pacientov, je niekoľko stoviek". Podobné vyhlásenie sme však už od ministerstva zdravotníctva počuli aj v minulosti, no dodnes sa s tým nič neurobilo. Vieme, že lekár si nemôže účtovať poplatok za výkony poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Ako to ministerstvo rieši, keď to lekár napriek všetkému,  robí? Má vôbec ministerstvo (resp. Úrad verejného zdravotníctva SR) prehľad o takýchto konkrétnych poplatkoch?  A ako to rieši?

"Návrh zavedenia registračných pokladníc patrí plne do kompetencie ministerstva financií. Samozrejme, v prípade akýchkoľvek otázok budeme plne súčinní," reagovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Priblížila, že v súčasnosti sa pripravuje úprava poplatkov, ktoré vyberajú ambulantní lekári. "Počas rokovaní s odbornou aj laickou verejnosťou sme zistili, že poplatkov, ktoré lekári vyberajú od pacientov, je niekoľko stoviek," dodala.

 

Lekár si nemôže účtovať poplatok za výkony poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Pacientom lekár v súčasnosti vydáva jeden doklad o zaplatení doplatku, prípadne poplatku, a to príjmový doklad.