Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Glosy Jozefa Šuchu
Nemocnice
Nemocnice sú opäť zadlžené. Na programe dňa je znovu otázka, „čo s tým?“ V médiách sa pripomínali kauzy predražených tendrov, nehospodárneho nakupovania zdravotníckeho materiálu, nevýhodné zmluvy na dodávku stravy a pod. Ale, a to je pozitívne, niektoré médiá priniesli aj zoznam nemocníc, ktoré svoje dlhy splatili a hospodária v čiernych číslach. To znamená, minimálne s vyrovnaným rozpočtom. Podľa slov riaditeľov týchto nemocníc je recept na pozitívne výsledky „jednoduchý“. Predovšetkým denná kontrola hospodárenia a najmä je dôležité - ponechať si v rukách prevádzky, ktoré môžu prinášať zisk. Napríklad v Čadci zlepšujú výsledky hospodárenia práve príjmy z parkoviska, nemocničného bufetu a lekární. Jedna z najzadlženejších nemocníc UN Bratislava tieto prevádzky odovzdala do rúk súkromných spoločností. Vynárajú sa otázky: Prečo? Kto má z toho prospech?
Obezita
V Bratislave, Košiciach a Trnave sa konali v sobotu 21.5. podujatia pri príležitosti Európskeho dňa obezity. Pri tejto príležitosti zdôraznila sekcia Slovenskej diabetologickej spoločnosti, že „Slováci sú obézni“. Ako sme na tom v porovnaní so svetom? V rámci členských krajín OECD sú na tom najlepšie Japonsko a Južná Kórea s menej ako 4% populácie dospelých ľudí s nadváhou. Priemer OECD sa pri dospelej populácii pohybuje okolo 16,9% (údaj za rok 2009), ktorý dosahuje aj Slovensko. V rámci krajín V4 sú na tom od Slovenska mierne horšie Česko, so 17% a Maďarsko s 19,5%. Poľsko s 12,5% je pod priemerom OECD. V Spojených štátoch má nadváhu 31,8 percenta ľudí. V Egypte je obéznych 34,6 percenta obyvateľov a v Kuvajte 42,8. Je to však stále málo v porovnaní s ostrovným štátom Nauru v Tichom oceáne. Obéznych je tam 71,1 percenta populácie. Najchudšie národy sú v Ázii - menej ako 1% obéznych je vo Vietname a Laose, v Indonézii je zasa obezita pod 5%. Zvýšená industrializácia však podľa odborníkov bude mať za príčinu, že čísla budú aj v týchto krajinách stúpať. „Ako sa bude západná kultúra masívnejšie šíriť do sveta, tým väčší nárast obezity možno očakávať," povedal výskumník Martin Binks z amerického inštitútu Obesity Society.
Obezita je jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb, ktoré trápia ľudstvo v súčasnosti. Zlá životospráva, prejedanie sa, nedostatok pohybu, málo spánku a nadbytočný stres - to všetko má za následok ukladanie tuku v našich telách a v konečnom dôsledku i srdcové, cievne alebo iné zdravotné problémy. Nie sú to radostné správy. Zabudnime na „vtipnú“ sentenciu, že kým tučný schudne, chudý zomrie. Skôr sa zamyslime nad tým, čo môžeme pre seba urobiť, kým nebude neskoro.