Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Politické eseročky

Podľa správy TASR na Slovensku chcú vzniknúť ďalšie politické strany - Liberálna strana a Sloboda a Priama demokracia. Ich zakladatelia oznámili Ministerstvu vnútra, že začínajú zbierať podpisy. Pohral som sa s matematikou a zistil som, že pri počte politických strán, ktorých je na Slovensku registrovaných viac ako 150, pripadne v priemere jedna strana na 33 333 obyvateľov vrátane detí. Pravdou však je, že viac ako 80 z týchto strán je v likvidácii. Väčšina strán existuje už dlhšie, pravdepodobne z obdobia keď stačilo na vznik strany a jej registráciu nazbierať  tisíc podpisov. Dnes zákon vyžaduje desaťtisíc podpisov, ale i tak pribúda ročne  jedna až dve strany, najmä pred voľbami. Existuje však aj jednoduchšia cesta. Zákon umožňuje kúpiť alebo premenovať už existujúcu stranu,podobne ako eseročku a môžete začať „podnikať“ v politike. Túto cestu využil Boris Kollár. Jeho hnutie Sme rodina vzniklo premenovaním mimoparlamentnej Strany občanov Slovenska. Aj Ľudovít Kaník založil pred voľbami Demokratov Slovenska, premenovaním strany Prosperita Slovenska.

Nemám porovnateľné údaje o situácii v ostatných krajinách Európskej únie, ale tuším, že by sme mohli obsadiť ak nie prvú, tak určite niektorú z popredných priečok pomyselného rebríčka v počte politických strán. Keby politická kultúra rástla priamo úmerne s rastom počtu strán, bol by z toho aspoň nejaký úžitok. Takto to nie je ani len smiešne.

 

Nemocničné parkoviská

Opäť sa začalo hovoriť o spoplatnených nemocničných parkoviskách. Viaceré občianske združenia žiadajú o ukončenie výberu poplatkov a zrušenie nevýhodnej zmluvy o parkovaní pred Univerzitnou nemocnicou Bratislava na Antolskej ulici v Petržalke a na Ružinovskej. Navrhujú tiež predloženie návrhu novely zákona o plošnom riešení bezplatného parkovania pred verejnými nemocnicami na Slovensku.  Potešiteľné je, že Ministerstvo zdravotníctva si od občianskych aktivistov vyžiadalo ďalšie podkladové materiály a situáciu bude analyzovať. „Ubezpečili nás, že budú konať rozhodne, dôsledne, na základe argumentov,“ dodal Miroslav Kollár z občianskeho združenia Hlas občanov Slovenska s tým, že ak by táto téma mala opäť zapadnúť prachom, sú odhodlaní vyjsť protestovať na parkoviská. Je pravda, že náklady na udržiavanie parkoviska, nemocnici poisťovne neuhrádzajú. Ale to, čo najmä rozhorčuje občanov je skutočnosť, že tento problém riešili nemocnice zmluvami so súkromnými spoločnosťami, ktoré si z parkovísk urobili biznis, a tak sa pacienti skladajú nie len na údržbu a náklady na prevádzku, ale aj na zisk pre súkromné spoločnosti.