Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Spravodajstvo RTVS

SĽUK od 8. do 13. marca 2016 účinkoval na Medzinárodnom folklórnom festivale v sicílskom meste Agrigento. Išlo o súťažnú prehliadku súborov z celého sveta, ktoré bojovali o prvenstvo v kategóriách: najlepší tanec, hudba, kostým a „Miss Primavera in costume folklorico“ (súťaž o najkrajšie dievča v kroji).

Odborná porota udelila SĽUK-u tri prestížne ocenenia, konkrétne: prvé miesto v kategórii "Najlepšia hudba", špeciálne vyznamenanie Gigi Casesa za mimoriadny festivalový výkon a tanečníčka Zuzana Kurincová  získala titul "Miss Primavera". Videli ste  správy z festivalu vo vysielaní slovenskej verejnoprávnej televízie? Nevideli. Ani ste nemohli vidieť, pretože slovenská televízia nezaznamenala účinkovanie jediného štátneho reprezentačného folklórneho telesa - Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Prečo by mali prinášaťinformácie, ktoré hovoria o reprezentácii Slovenska? Radšej naplnia televízne noviny nehodami a ukážkami vojnových konfliktov „ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy“. Ešte stále si ich tvorcovia myslia,  že  aj vo verejnoprávne televízii treba uprednostniť  bulvárne informácie,  pred dobrými správami?

 

Ornica

Spisovnejšie sa povie orná pôda. Človek ju získava klčovaním, kultivovaním a trvá to desaťročia kým ju môže odovzdať ďalším generáciám aby  prinášala úžitok a bola základom pre výživu rastúceho množstva populácie. Pre pôdu sa viedli vojny, susedské spory, ktoré niekedy rozvadili rodiny na dlhú dobu. Bolo obdobie, kedy sme na Slovensku dokázali zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe potravín. Dnes sa jej ľahkovážne   zbavujeme. Budujú sa na nej priemyselné parky, zatiaľ čo priestory po bývalých veľkých továrňach sú často nevyužité. Samozrejme, na rovnej nezastavanej pôde sa stavia najľahšie a stojí to menej peňazí ako  búranie  alebo prerábka starých výrobných hál. Len nedávno vláda schválila veľkú investíciu – automobilku na úrodných lánoch pri Nitre a už sa hovorí o logistickom parku na Záhorí,  ktorý zaberie stovky hektárov  pôdy. Je to krátkozraké, ale pohodlné.