Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Integrovaný zmätok

Zavedenie integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji poznačil chaos pretože informačné letáky sa dostali k, aj to nie ku všetkým  občanom, iba tri dni pred jej spustením.

Zmeny sa týkajú aj dôchodcov nad 70 rokov, ktorým doteraz stačil občiansky preukaz. Podľa letáku si musia vybaviť senior-pas, ktorý vraj dostanú zadarmo. V skutočnosti zaň treba zaplatiť a čuduj sa človeče,  v bratislavskom dopravnom podniku je cena 5,30 eura a  v Slovak Lines sú to tri eurá. Zmätočná informácia spochybnila hodnovernosť letáku a tak dôchodcovia  stoja v dlhých radoch i keď potrebujú senior-pas až od 1. januára 2016. Čo keď to nie je pravda??? Samozrejme narastá nervozita a došlo aj k nutnosti zásahu SBS. A ešte jedna nepochopiteľná povinnosť. Po roku si treba platnosť pasu obnoviť. Majú vari  v dopravnom podniku vedomosti o tom, že roky budú sedemdesiatnikom ubúdať? Ak áno – je to dobrá správa.

 

Migračná kríza

Už aj Nemcom svitlo, že ich krajina nemá gumené  hranice a nedá sa naťahovať do ľubovoľnej veľkosti. Tisíce sa ich zišlo na proteste v uliciach Berlína a niesli červenú kartu pre Merkelovú. Červenú kartu by mali dostať všetci politici, ktorí stále tvrdia, že východiskom z krízy sú kvóty ako rozdeliť migrantov v rámci Európy. Ale všetky krajiny majú územie dané a to sa nedá zväčšovať. Keď preteká vaňa nezachráni nás keď budeme vodu chytať stále do nových nádob. Jediné riešenie je zastaviť prívod vody.

 

Polovičná pravda

Pri výročí vzniku Československa sa opäť začalo hovoriť o tom ako nás Česi zachránili a že len im môžeme ďakovať, že sme „neostali v Maďarsku“. Áno, ale to nie je celá pravda. Po skončení prvej svetovej vojny, keď sa riešilo usporiadanie štátov po rozpade Rakúsko - Uhorska žilo v Čechách a na Morave 6 miliónov Čechov (sčítanie z roku 1921) ale aj 2 milióny Nemcov.  A tí by privítali, keby sa veľká časť Čiech pripojila k Nemecku. Aby Masaryk  a spol. presvedčili víťazné mocnosti, že vznik Československa má opodstatnenie potrebovali pripočítať aj 2 milióny Slovákov, ktorí sa k tejto národnosti hlásili na území Slovenska. Pravda je taká, že Česi a Slováci sa potrebovali navzájom.