Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Keď sa slová a činy rozchádzajú

Nemecký magazín Der Spiegel vo svojom online vydaní predstavil prezidenta Kisku so svojimi postojmi ako "outsidera" vo východnej Európe, keďže pri imigračnej kríze už viac ráz vyzval na solidaritu. Kto pozná životopis prezidenta musí sa nad niektorými jeho odpoveďami minimálne pousmiať. Spiegel tvrdí, že Kiska bol tiež "emigrantom - keď v roku 1990 odišiel na rok a pol za zárobkom do USA". Na to slovenská hlava štátu odpovedá, že táto "výrazná skúsenosť" prirodzene prispieva k jeho postojom voči imigrantom.  Redaktor Spieglu si poplietol hrušky s jablkami, Kiska nebol emigrantom, jeho odchod bol motivovaný ekonomicky a práve takýchto ekonomických migrantov sa rozhodla EÚ posielať späť.

Kiska v rozhovore povedal, že je potrebné pomáhať ľuďom, ktorých postihli menej šťastné životné okolnosti. Čo je všeobecne platná pravda. Ale Slováci vedia, že „výraznú skúsenosť“ premenil Kiska na realitu hneď po návrate, keď založil nebankovú spoločnosť, ktorá „pomáhala“  dobre zúročenými pôžičkami tým, ktorých postihli menej šťastné okolnosti.  Kiskov postoj k pomoci je známy aj tým, že svoj mesačný plat rozdeľuje chudobným, čo nezabudne oznámiť cez médiá. Na druhej stane svojimi letmi za rodinou odčerpáva z daní občanov niekoľko násobne vyššie sumy. Ale podrobnosti o tejto aktivite jeho kancelária tají.

V rozhovore priznal, že nemá v rukáve žiadne zázračné návrhy na riešenie krízy. "No podľa mňa je neudržateľné, povedal, že nedokážeme porozumieť výzve našich partnerov na väčšiu solidaritu v celej Európskej únii“.  Podľa svojich slov rešpektuje, že o kvótach má na Slovensku právo rozhodovať parlament a vláda, a nie prezident. "No podľa mňa je neudržateľné, že nedokážeme porozumieť výzve našich partnerov na väčšiu solidaritu v celej Európskej únii," uviedol Kiska. Škoda, že nepochopil, že kvóty nie sú riešením, čo už zaznelo aj od mnohých západných politikov i komentátorov vplyvných  médií. Nevedel o proteste  migrantov v Medveďove, ktorým žiadali aby mohli pokračovať na svojej ceste do Nemecka? Alebo o tom, že do tábora v Gabčíkove nechcú ísť emigranti ktorí čakajú na azylové rozhodnutie v Rakúsku, pretože majú obavy, že tu budú musieť ostať?     

Redaktor magazínu pripomenul Kiskovi, že pri svojom nástupe do funkcie vlani prisľúbil brať vážne starosti občanov. No svojím postojom k imigračnej otázke ide proti názoru väčšiny Slovákov, povedal redaktor Spieglu. Dodávam, a keby len to!

 

Utajený životopis

V parlamente neprešiel návrh novely,  podľa ktorej by u verejných funkcionárov bolo povinnosťou zverejniť minimálne titul, meno, priezvisko, funkciu a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie, pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti, miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva. Ďalej dosiahnuté vzdelanie a predchádzajúce pracovné alebo iné obdobné zaradenie, trvanie predchádzajúceho pracovného alebo iného obdobného zaradenia a označenie osoby, u ktorej sa predchádzajúce pracovné alebo iné obdobné zaradenie vykonávalo. Primátor Bratislavy zatajil údaje o nominantoch na vedúce miesta v mestských spoločnostiach dokonca aj pred poslancami, ktorí ich mali vo funkciách potvrdiť. To sú správy, ktoré  v demokracii človek počúva s ústami otvorenými  od údivu. Tak uvažujem - čo nás ešte čaká - nezačnú sa používať krycie mená?