Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Život na úver

Šialené reklamy o nákupe za občiansky preukaz 10 € a lákanie na „nízke úroky“ pri hypotékach vťahujú čoraz viac Slovákov do dlhovej pasce. V čom je háčik? Za zdanlivo nezaujímavých 10 € väčšinou ľudia nakupujú veci, ktoré súrne nepotrebujú, ale splátka sa ich bude „držať“ päť až desať rokov. Nízke úroky pri hypotékach sú vždy viazané na povinné poistenie úveru čo splátku zvyšuje a v konečnom dôsledku je hypotéka oveľa drahšia ako sa na prvý pohľad zdá. Nehovorím o malých sumách, iba v apríli tohto roku si občania od bánk na nových úveroch na bývanie, bez úverov stavebných sporiteľní, požičali vyše 531 miliónov eur. Na vysoký pomer úverov domácností k ich príjmu upozorňuje už aj Národná banka Slovenska. Pri udržaní súčasného rastu úverov by Slovensko tento pomer mohlo mať o dva roky už druhý najvyšší spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Odborníci upozorňujú, že, problém rastúcich úrokov bude na ľudí čakať o pár rokov po tom, čo Európska centrálna banka ukončí súčasné tlačenie peňazí. Predpokladá sa, že úroky vzrastú, ľudia po uplynutí súčasnej doby fixácie úrokov možno zažijú určitý šok. Čo s tým? Dobre si premyslieť čo naozaj potrebujem a predtým ako sa rozhodnem pre pôžičku, si prečítať, kde sa dostali Gréci, ktorí žili nad svoje pomery.

 

Skylink

Jedno slovenské príslovie hovorí o tom, že „väčší pes žere prvý“. Pôvodne je tam namiesto žere iné slovo, ktoré sa nehodí do verejnej komunikácie, ale aj takto upravené príslovie odzrkadľuje to čo chcem povedať. Hodí sa najmä na veľké spoločnosti, ktoré nás zákazníkov, držia pod krkom a len miera drzosti a arogancie, na ktorú majú odvahu,  určuje ich etiku zachádzania s klientmi. Nedávna skúsenosť so spoločnosťou Skylink mi potvrdila, že stará múdrosť ľudu platí aj v dnešnej dobe. Na začiatku svojho boja o zákazníkov, Skylink sľuboval základný balík programov bezplatne. Po čase si vymysleli servisný poplatok 2 € mesačne. Obhájili ho s tým, že to nie je poplatok za program, a teda nie je to porušenie pôvodnej zmluvy. Po roku pravidelného platenia sa mi stalo, že jeden mesiac platba neodišla, pretože som menil banku. Skylink mi poslal emailom upomienku a okamžite zablokoval programovú kartu. Žiadny termín na zaplatenie. Na zákazníckom servise mi telefonistka nadiktovala číslo bankového účtu. Zaplatil som a poslal spoločnosti emailom potvrdenie z banky o odoslaní dvoch eur. Pri opätovnom telefonáte, kedy som urgoval zapnutie programov, mi povedala, že  ich zapnú, až keď platba nabehne na ich účet a ešte dodala, že keď som to chcel mať okamžite mohol som zaplatiť cez SMS-ku. Ale o tejto možnosti sa pri prvom telefonáte nezmienila. Keďže poplatok z banky odišiel vo štvrtok, víkend som mal bez televíznych programov. Aby som mal čo robiť, Skylink mi poslal dotazník o spokojnosti s ich službami. Teraz neviem, bol to z ich strany sarkazmus,  alebo ich  naozaj  zaujíma ako sa cítia ich zákazníci? Po tejto skúsenosti sa necítim byť v tejto spoločnosti vítaným klientom.

 

Nič nové pod slnkom

Veľké nádeje na čerstvý vietor v politike spľasli. Po roku vo funkcii prezidenta sa ukazuje, že Kiska nebol až také terno ako si mnohí predstavovali.  Predvolebné sľuby sa rozplynuli ako para nad hrncom. V denníku Pravda som sa dočítal, že „Andreja Kisku ani úrad prezidenta neodradil od požičiavania peňazí za vysoké úroky. V časoch super lacných peňazí sa totiž na drahých pôžičkách zarába najlepšie. Andrej Kiska verejne potvrdil vlastníctvo v Českej republike pôsobiacej nebankovky TGI Money. Slovensko vďaka tomu ako jedna z mála krajín má prezidenta, ktorý spoluovláda nebankovú spoločnosť“.  V “ úlohe prvej dámy“ osobne rozdáva svoj plat (5000 €) o čom podrobne informuje, ale na druhej strane míňa desaťtisíce eur daňových poplatníkov  na svoje lety za rodinou, o čom jeho kancelária neinformuje. Politológovia ho celkove hodnotia, v súvislosti s jeho predvolebnými sľubmi, ako pasívneho politika. Stručne povedané opäť nič nového pod slnkom, predvolebné sľuby po nástupe do funkcie už neplatia.