Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSY Jozefa Šuchu

Schránkové firmy

Vláda schválila novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá zakazuje schránkovým firmám uchádzať sa o verejné zákazky.  To znamená, že právnická osoba, ktorá má sídlo v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby ju vlastnia, sa nebude môcť zúčastniť na verejnom obstarávaní.

Premiér R. Fico vysvetlil, že nejde o novú myšlienku. Tá sa podľa  neho objavila po prvý raz už v roku 2010 v prípade nejasného financovania strany SDKÚ-DS. Teraz sa našlo legislatívne vyjadrenie, ozrejmil. Nepovedal prečo až teraz. Veď pred niekoľkým rokmi bol podobný veľký škandál z predajom emisií schránkovej firme. Vtedy prišiel štátny rozpočet o niekoľko stotisíc eur. Dôsledkom bolo „len“ odvolanie ministra životného prostredia. Ponúka sa otázka: Koľko škandálov  treba na to, aby sa vláda poučila?

 

Nespokojnosť

Podľa prieskumu,  ktorý pre denník Hospodárske noviny robila agentúra Focus pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie je tretina obyvateľov Slovenska natoľko sklamaná, že dnes by na námestia nešli. Výdobytky zmeny režimu ako sú sloboda cestovania, možnosť podnikať a sloboda prejavu prevážili negatíva – nárast kriminality, pochybná privatizácia, rozkrádanie štátneho majetku, vysoká nezamestnanosť a najmä strata sociálnych istôt. Nemalý podiel na všetkom má aj arogancia moci, ktorá je nepoučiteľná. Politická zodpovednosť, o ktorej sa toľko hovorí (a občas sa aj realizuje), žiaľ nejde ruka v ruke s trestnou zodpovednosťou. Za socializmu sa zvyklo žartom hovoriť, že kto nekradne zo štátneho okráda rodinu. A  tento paradox sme  ani po štvrťstoročí  od Nežnej revolúcie nezlikvidovali.