Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSUJEME – Jozef Šucha

Vyznamenania

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa hneď na začiatku nového roka 2018 postaral o dve prekvapenia. Povedal novoročný  prejav o ničom (čo vzhľadom na jeho doterajšie vystúpenia nebolo až také prekvapivé), apri príležitosti osláv 25. výročia vzniku Slovenska udelil vyznamenania ľuďom, ktorí boli proti jeho vzniku. Poprel tým zmysel svojej existencie ako prezidenta. Je predstaviteľom štátu, ktorý nemá rád a ktorého vznik si sám neželal (aspoň tak to podľa jeho doterajšej činnosti vyzerá).

V jeho obľúbenej Amerike, prezident vyznamenáva vojakov za statočnosť purpurovým srdcom. Neviem si prestaviť, že by toto vyznamenanie pripol na hruď vojakovi,  ktorý dezertoval z boja. Urazil by všetkých držiteľov  purpurového srdca  ako aj  rodiny,  ktorých syn ho dostal in memoriam.

Určite by v úrade nezotrval až do konca volebného obdobia!

 

Exekúcie

Sociálna poisťovňa zaznamenala ku koncu roku 2017 stúpajúci počet exekúcií z dôchodku. Ľudí, ktorým exekútor siaha na dôchodok, pribúda rýchlejšie ako samotných penzistov. Exekvovaných dôchodcov je už viac ako 30 tisíc, priemerne má zrážky každý 41. dôchodca. Pre porovnanie v roku 2014 išlo o necelých 28-tisíc penzií. Vzhľadom na vtedajší počet penzistov to znamenalo, že problémy mal každý 48. z nich. Seniori najčastejšie majú problémy so splácaním pôžičiek nebankovkám,  s platením mobilným operátorom a pokiaľ nastúpi exekútor pribudnú aj poplatky za rôzne súdne konania v súvislosti s exekúciou.

Podľa zákona exekútor musí nechať každému dôchodcovi z jeho dôchodku aspoň sumu životného minima, čo je  198,09 eura mesačne. Napíšte si túto sumu veľkými červenými číslami a pozrite sa na ňu vždy keď sa dostanete do pokušenia využiť služby nebankoviek, ktoré tak často a  lákavo opisuje  všadeprítomná  reklama.