Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

GLOSÁR Vlada Mezenceva

CAP ZÁHRADNÍKOM?

Susedná Ukrajina musí zápasiť s korupciou. To je jedna z hlavných úloh súčasnej vlády, ktorá sa práve takýmito aktivitami chce líšiť od svojich predchodkýň. Ministerka financií si na túto úlohu pozvala ako poradcu bývalého podpredsedu vlády SR a ministra financií Ivana Mikloša. Ťažko povedať prečo práve jeho. Možno že iba preto, lebo nie tak dávno sa tento spoluzakladateľ SDKÚ-DS začal hlásiť k ukrajinskej národnosti. Určite ho nemohla pozvať do Kyjeva preto, že I. Mikloš má za sebou úspešné ťaženie proti korupcii s pozoruhodnými výsledkami. Skôr naopak. Dnes už aj pravicovým médiám nezostáva nič iné iba konštatovať, že za vlády Mikuláša Dzurindu, v ktorej pôsobil aj I. Mikloš, dochádzalo k rôznym finančným a hospodárskym prešľapom nie vinou zlyhania ľudského faktoru, ale premyslenou nekalou činnosťou. Teda aj korupciou. Bude preto skutočne zaujímavé sledovať jeho prácu v susednej východnej krajine. Najmä to, ako sa v nej bude znižovať  korupcia vďaka radám nášho experta. Len či v tomto smere budeme mať možnosť niečo sledovať. Veď pokiaľ bude v Kyjeve I. Mikloš tak úspešne bojovať proti korupcii ako doma, tak tam nemusí ani cestovať. Zbytočná strata času a peňazí...

 

MALI V TOM JASNO!

Kto z tých, ktorí  boli koncom leta minulého roku v Chorvátsku a trochu sa trochu zaujímali o tamojšiu politiku tak ľahko mohli zistiť, že o novej hlave štátu sa rozhodne medzi dvomi kandidátmi – dovtedajšom prezidentovi Ivovi Josipovičovi a Kolindou Grabarovou Kitarovičovou. Aspoň tak to  jednoznačne tvrdili všetky chorvátske médiá, bez rozdielu na ich orientáciu. Tak sa nakoniec aj skutočne stalo. V prvom kole volieb 28.decembra síce ešte tesne vyhral Josipovič, v druhom, teda už v tomto roku, ho však Grabarová Kitarovičová porazila. Prečo o tom teraz píšeme? Lebo Chorváti už polroka pred voľbami mali jasno, koho budú voliť.

Kto u nás sleduje preferencie politických strán a prezidentských kandidátov pred voľbami, tak musí mať z toho niekedy poriadny galimatiáš. V rozpätí niekoľkých dní jedná agentúra pre výskum verejnej mienky tvrdí, že budúcoročné parlamentné voľby vyhrá SMER-SD pred Sieťou a stranou Most-Híd, do NR SR sa nedostanú SNS, SMK, SDKÚ-DS, atď., ďalšia agentúra doslova o niekoľko hodín zverejní svoje výsledky, podľa ktorých za Smerom-SD bude nasledovať KDH, Sieť, OĽaNO a až potom Most-Híd, národniarom predpovedajú volebný zisk až 7% (!), o niečo menej dostane SMK, ale bude mať zastúpenie v parlamente... Čo prieskum to výrazne iné výsledky. Žeby našinci až tak rýchlo menili svoje názory, alebo agentúry zverejňujú také výsledky, aké im vyhovujú? Nuž, to nikto nevie.  Aspoň nikto si nedovolí spochybňovať to, že SMER-SD je stále výrazne najsilnejším politickým subjektom u nás, i keď v týchto prieskumoch sa jeho preferencie pohybujú od 35 do 43 percent. To, aby SMER-SD nevyhral budúcoročné voľby, to by sa musel stať taký zázrak, ako keby slnko začalo vychádzať na západe a zapadať na východe. Preto sa médiá – na rozdiel od R. Fica a jeho spolustraníkov – zaoberajú tým, s kým pôjde SMER-SD do povolebnej koalície. S KDH, alebo Sieťou? Či v prípade volebného úspechu s SNS?

 

TEŠME SA AJ NA KRIKET!

Žiaľ, či chceme alebo nie, musíme si na to zvykať. Športové správy vo večerných televíznych novinách, bez ohľadu na to, či ide o súkromnú, alebo verejnoprávnu TV začínajú informáciami z kanadsko-americkej NHL /nič proti nej/, alebo španielskej futbalovej ligy a nám nezostáva nič iné, iba trpezlivo čakať  kedy sa na rad dostanú tie z domácich súťaží. Viem dobre, že mnohí priaznivci športu na tento systém nadávajú, ale nič na tom nemôžu zmeniť.

Tento pondelok ráno ma však prekvapilo vysielanie regionálneho Rádia Regina RTVS z Košíc. Netrpezlivo som čakal na výsledky zápasov Corgoň ligy a najmä piateho duelu hokejovej play-off  extraligy medzi Košičanmi a Piešťanmi. Stalo sa, že som sa k nim v nedeľu večer nedostal. Nuž, musel som si najskôr vypočuť informácie z NHL a až po nich sa hlásateľ veľkoryso začal venovať domácemu športu. Čo už narobiť, keď aj regionálne vysielania verejnoprávnych médií chcú byť svetové. Nakoniec, mal som v podstate šťastie, lebo možno dožijem i toho, že si napred budem musieť vypočuť zaujímavosti o kriketových súťažiach v Indii a Pakistane. Tam je to predsa  veľmi obľúbený šport. Naše verejnoprávne médiá by vedeli zdôvodniť aj toto – veď svetový šampionát v krikete vraj sleduje až miliarda ľudí. Tak by sme RTVS mali byť povďační za to, že nám pohotovo približuje dianie v tomto športe...