Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Gabo Zelenay, glosátor

Vynikajúci reportér, novinár a publicista, ktorého storočnicu (1922 – 2022) si na sklonku tohto roku pripomenieme, patril na základe dôveryhodných prieskumom k najčítanejším autorom denníka Nový deň v rokoch 2000 – 2003. Jeho hodnotné a dôveryhodné napísané slová boli a ostávajú doslova zlatom slovenskej žurnalistiky a nie len tej športovej. Potvrdzuje to aj nasledujúci glosár.

 

Vláda zabezpečuje genocídu talentov

Stalo sa ošiaľom mladých ľudí odísť kdesi ďaleko do sveta a začať tam život. Konečne hovorí o tom výskum, ktorým sa vláda nijako nechváli. Takto rozmýšľa už skoro 70 percent dospievajúcej generácie. Úpadok mravnosti a apatia, ktorá zavládla na Slovensku, ju núti vyhnúť sa ťažkostiam, ktoré prežíva spoločnosť, tak ako ju riešili Slováci desaťročia. Odchodom za šťastím za hory a moria. Stretol som manželský pár. Rozhovorili sa o nešťastí, ktoré ich stretlo. Vraveli: „Dcérenka, náš jedináčik, sa po maturite nedostala na vysokú školu. Počula, že možno študovať v Austrálii za poplatok 20 000 austrálskych dolárov. Vybrali sme, čo sme mali na knižke, dačo sme predal, požičali, a dcérka odcestovala. Lenže – dostali sme list...“ Mamička sa rozplakala. „Napísala nám, že na Slovensko sa už nevráti. Ona sa trápiť tak, ako sa trápime my, nemieni! Ostali sme v Bratislave samučičkí dvaja!“ Ozaj, dokáže sa pretĺcť? Verím, že áno. Slovák všade na svete vie vyhrať nad ťažkosťami a presadiť sa. Dokumentuje to aj časopis austrálskych Slovákov Slovenský štít, v ktorom redaktor Ing. Ivan Hupka uverejnil poznámky o úspechoch mladých rodákov na druhej strane zemegule. Píše:

„Na Elektrotechnickej fakulte Technickej univerzity v Sydney promoval pán Milan Bachratý ml. Milan s úspechom sa zhostil svojej diplomovej práce na tému automatickej kontroly krvného tlaku a hladiny kyslíka pri operácii srdca (bypass) a skonštruoval prístroj, ktorý vylučuje manuálnu prácu anestéziológa pri kontrole týchto dôležitých parametrov počas operácie.

Za svoj skvelý výsledok obdržal nielen cenu dekana, takzvaný The Dean Price elektrotechnickej fakulty, ale aj ponuku na dvojročné štipendium na ďalšie rozšírenie svojho projektu vložením automatických kontrolných kruhov pre prúdenie krvi a jej sýtenie kyslíkom. Jeho diplomová práca bola publikovaná aj vo vedeckom lekárskom časopise Sciences in medicine.

Nie je sám z mladých Slovákov v Austrálii, ktorý prekvapil. Slečna Jana Miškovičová, dcéra dlhoročného vedúceho slovenského vysielania Austrálskeho rozhlasu v Sydney, sa stala finalistkou prestížnej súťaže kategórie celoaustrálskych odmien Young Australian of the Year award. Toto vysoké vyznamenanie oceňuje jej choreografický talent pri stvárnení náročných a veľkolepých sydneyských atrakcií. V priebehu dvoch rokov dokázala zorganizovať a dať do pohybu približne 20-tisíc tanečníkov pre najväčšie sydneyské predstavenie. Milióny televíznych divákov sveta mohlo obdivovať skladbu, ktorú zložila pre tanečníkov v otváracej ceremónii olympijských hier, o ktorých hovorí svet len v superlatívoch. A prekonala aj ďalšiu ťažkú úlohu. Mala na starosti aj desaťtisíc tanečníkov, ktorí boli súčasťou finále školských Pacific Games. Aj napriek týmto povinnostiam dokázala absolvovať štúdium Advanced Science in Clinical Psychology na sydneyskej univerzite. Pán John Muray, hovorca parlamentu Nového Welsu, jej odovzdal cenu pred 900 vybranými hosťami na veľkolepej recepcii v hoteli Hilton.“

Toľko člen Únie slovenských novinárov seniorov Ing. Ivan Hupka Vo svojej korešpondencii z Austrálie. Dobre mi bolo pri srdci, keď som sa dozvedel, ako sa Slováci dokážu popasovať s neľahkými podmienkami a docieliť uznanie národov piateho kontinentu. No bolo mi aj ľúto. V Sydney bola na olympiáde celá perepúť zástupcov Národnej rady SR a ministrov aj so sprievodom, ale cestu medzi našich mladých krajanov si nenašli. Pána Maxa Van der Stoela, aby ho vyznamenali, vládni vyslanci našli. Tým, čo v Austrálii vynikajúco uspeli a zviditeľnili Slovensko, ani len nepodali ruku. Nechceli vidieť ani študentov, ktorí študujú v Austrálii. Zrejme preto, aby sa im nemuseli pozrieť do očí. Veď svojou neschopnosťou zapríčiňujú genocídu talentov Slovenska.