Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Génius národa a Európy – Dušan D. Kerný

Spolok slovenských spisovateľov, najstaršie a najpočetnejšie združenie literátov na Slovensku, si v Roku Ľudovíta Štúra, slovenského kultúrneho velikána, národovca, politika, básnika, filozofa, jazykovedca a publicistu, pokladá za bytostne svätú a morálnu povinnosť obrátiť sa s výzvou na politických a štátnych reprezentantov Slovenskej republiky, umelcov a kultúrnych pracovníkov, všetkých obyvateľov našej vlasti, aby zjednotili svoje úsilie v boji za mier na celom svete, ostro sa postavili proti akýmkoľvek aktom štátneho, skupinového a osobného terorizmu.
Je nevyhnutné aktívne sa zapojiť do zápasu za spravodlivejší svetový poriadok, sociálne vyváženú spoločnosť, proti narastaniu rozdielov medzi bohatstvom a chudobou, proti biede, hladu, nezamestnanosti a spoločenskej vylúčenosti.
 
Potreba spoločných krokov je o to naliehavejšia, že v mnohých svetových regiónoch rinčia zbrane, ich hrozba k nám dolieha dokonca spoza východných hraníc, zomierajú tisícky nevinných obetí, nemilosrdne, bez ohľadu na budúce generácie sa pustoší bohatstvo Zeme, mantra zisku kaličí duchovné hodnoty.
Svet sa otriasa vo vojnových ohniskách, nezmyselne hynie množstvo civilného obyvateľstva – detí, starcov, matiek a otcov.
Prečo? Pre čiu rozpínavosť a nenásytnosť?
 
V záujme humanity, či skôr barbarstva? Politici čoraz častejšie hovoria o vojne ako o niečom bežnom, čo môže kedykoľvek nastať. Z televíznych obrazoviek sa na nás každodenne valí reálna hrôza, ktorú sme si prednedávnom nevedeli ani predstaviť: teroristické útoky ničia ľudské životy, nevyberajú si – batoľa či chorý človek –, je im to jedno! V Afrike mrú, chorľavejú a hladujú milióny ľudí, pritom vo vyspelých krajinách sa vyhadzujú tony potravín do odpadkov. Fabriky produkujú nedýchateľné a škodlivé splodiny, nezdravé životné prostredie zanecháva podobné obete ako vojna. Opýtajme sa spolu s Hemingwayom: „Komu zvonia do hrobu?“ Zvonia nám všetkým! Najmä ak nie sme schopní zastaviť bratovražednú vojnu na Ukrajine, ktorá hrozí svetovou katastrofou.