Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Francúzsky prezident Hollande bol prvý – Dušan D. Kerný

Francúzskej politike by sme mali venovať viac pozornosti – ešte v lete varoval francúzsky prezident pred hrozbou islamistov na Blízkom východe. Označil ju za  nebezpečenstvo pre celú Európu a svet. Teraz sa to ukázalo nielen podľa najrozličnejších správ, ale aj podľa súhrnnej správy  OSN. Označenie za hrozbu pre celú Európu nie je iba politickým ťahom, vyplýva zrejme zo spoľahlivých informácií, ktoré Paríž z Blízkeho východu mal. Takisto sa v tom odráža trvalý francúzsky záujem o stredomorskú dimenziu politiky Európskej únie.

 

Islamisti sú silní ako nikdy predtým

Islamské hnutie je doteraz najväčšou, doslova nevídanou silou, ktorá rozložila a naďalej rozkladá nielen Sýriu ale predovšetkým Irak, vlastne sa dá povedať, že Irak ako štát v predchádzajúcich hraniciach zanikol, rozpadol sa na tri časti. Z nich najstabilnejšia je práve kurdská časť, Kurdistan. Jeho ozbrojené sily sú jediné schopné účinne sa brániť proti islamistom, kým spojencami a najmä USA vyzbrojená a vycvičená 30 tisícová iracká armáda pred nimi uteká zanechávajúc islamistom sklady, muníciu  a modernú výzbroj vrátane najnovších amerických tankov.

 

Žalostný výsledok spojeneckej politiky

Výsledkom spojeneckej politiky, ku ktorej sa pridalo už v roku 1991 počas Púštnej búrky Československo a potom v ťažení proti režimu Sadama Hussejna Slovensko je chaos na Blízkom východe, zrod mohutného islamistického hnutia a rozklad irackého štátu a jeho produkčných ropných možností, ktorých sa sčasti zmocnili islamisti a z miliónových ziskov financujú svoje vojenské operácie a vyvražďovanie civilného obyvateľstva a o. i. nábor mladých bojovníkov v štátoch samotnej Európskej únie.

Správa OSN hovorí o nesmiernom barbarstve, masovom zabíjaní civilistov čo spôsobilo, že z oblasti utieklo predovšetkým do Turecka okolo 1,8 milióna ľudí. Doteraz nevídaná utečenecká masa. Podľa Organizácie OSN pre utečencov UNHCR je to najväčšia jednorazová vlna, ktorú jej pracovníci zažili. Ide o vyvražďovanie inovercov, medzi iným kresťanov, ktorí na tomto území žili neprerušene 1800 rokov. Mnohé médiá hovoria o holocauste kresťanov.

 

Treba prelomiť mlčanie

Šéf Svetového židovského kongresu Ronald Lauder (známy o. i. tým, že založil spoločnosť, ktorá vlastnila TV NOVA a úspešne viedol arbitráž o odškodnenie s českým štátom) na stretnutí s pápežom Františkom povedal, že o prenasledovaní kresťanov sa nesmie mlčať. Lauder o. i. uverejnil v The New York Times list v ktorom kladie otázku prečo sa v kresťanskej Európe práve tak ako v USA mlčí a nereaguje na systematické prenasledovanie kresťanov v Nigérii, Sýrii, Iraku a ďalších krajinách. V nemeckom Bavorsku práve tak biskupi rímskokatolíckej cirkvi ako aj evanjelickej uverejnili výzvy, že proti brutalite treba zakročiť aj vojenskou silou. Tým morálne podporili nemeckú politiku a rokovanie nemeckého parlamentu. Nemecko po prvý raz začalo cielene dodávať zbrane do krízovej oblasti, kde sa bojuje. Kým doteraz USA vyzbrojovali predovšetkým spojencami a USA dosadenú irackú vládu, Nemecko začalo dodávať zbrane doteraz ignorovanému a neraz bojkotovanému kurdskému hnutiu, jeho jednotkám Pešmerga.

 

Masové popravy mladých kresťanov

Kresťanské média v Poľsku uverejnili prostredníctvom internetu drastické zábery z masových popráv mladých kresťanov, mužov, ktorým následne odrezávali hlavy alebo zábery na ktorých usmrcujú mladých mužov, ktorým odrezávajú hlavy – utrpenie týchto nešťastníkov nie je ojedinelé. A to všetko sa deje už dlhé týždne, mesiace, kým Európa a USA a jej politici sa zaoberajú výlučne barbarstvom proti jednotlivcom – americkým či britským novinárom.

Výzva zo stretnutia pápeža s predsedom Svetového židovského kongresu prišla vo chvíli, keď sa už nedá zamlčovať masaker, cielená brutalita islamských teroristov Islamského štátu. Teda hnutia, štátu, ktorý nejestvoval, kým spojenecké invázie nerozvrátili dovtedajšiu stabilitu resp. vyváženosť pomeru síl na Blízkom východe.

 

To všetko treba analyzovať

V prvej reakcii na správu OSN poukážme však na to, že podobné zverstvá sa dlhé roky diali na Kaukaze, osobitne v Čečensku. Vtedy išlo o pravoslávnych Rusov, takisto im odrezávali hlavy, odrezávali uši a prirodzenie – a to všetko za živa. Neboli to iba miestni, islamskí bojovníci na Kaukaze sa regrutovali z mnohých islamských, ale aj európskych štátov. Cieľom bolo o. i.  takisto nastoliť chaos v jednej časti vtedy nekonsolidovaného a slabého ruského štátu.

Brutalita sa vtedy obmedzovala na južné Rusko a väčšina neruských médií to zamlčovala, či do istej miery prikrývala tým, že ide o oslobodzovací boj kaukazských národov. Takisto invázie na Blízky východ sa diali v mene porážky totalitných, nedemokratických režimov – a výsledok je dnes očividný. Zábery popráv desiatok a desiatok mladých mužov nielenže sprevádzajú surovosti, ale aj v rámci cieleného ničenia komunít sa predávajú ich ženy a robia z nich sexuálne otrokyne. Neraz sa deti naháňajú do výcvikových táborov na prevýchovu na nových islamských bojovníkov. Najnovšia 40 stranová správa OSN je tak zároveň aj obžalobou doterajšej ľahostajnosti či nevšímavosti Európy, je obžalobou dvojtvárnosti médií štátov EÚ a NATO. Na Slovensku osobitne poukazuje na absolútny nedostatok odborníkov na Blízky východ, na žalostný nedostatok arabistov na slovenskej mediálnej scéne. Vidno to aj na tom, ako často sa potom musí verejnoprávny RTVS utiekať odborníkom z Prahy.