Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Fedor Vico: Po 22 ročníkoch to nemožno vzdať!

Medzinárodná súťaž kresleného humoru na jedinú tému pivo – Zlatý súdok - má za sebou neuveriteľných 22 ročníkov a o jej trvalom pozitívnom vplyve na linke Prešov – svet nemôže byť ani najmenších pochybností. Najvýstižnejšie túto väzbu charakterizoval slovenský karikaturista Rasťo Visokai v roku 2014, vo svojom príhovore ako predseda poroty 20. ročníka Zlatého súdka: Pri hodnotení kresieb z celého sveta cítil som hrdosť na mesto Prešov, ktoré sa touto súťažou dostalo na popredné miesto svetových cartonistických súťaží a festivalov.

 

Ako to najmä na Slovensku býva, doma nikto nie je prorokom. Takýto osud nezáujmu zo strany prešovských mocných prežíva aj Vicov Zlatý súdok. Radnicu akoby vôbec nezaujímalo, že práve vďaka tejto súťaži kreslených karikatúr vedia kde je Prešov nielen vo Francúzsku či Srbsku, ale aj v Číne, Indonézii, Brazílii, USA či Uzbekistane.

V komornom prostredí prešovskej Galérie piva na Svätoplukovej ulici sa v posledný októbrový deň uskutočnila malá vernisáž spomienok na uplynulých 22 ročníkov tohto svetoznámeho festivalu kresleného humoru. Spomínal najmä zakladateľ a hlavný (predovšetkým neúnavný a nezdolateľný) organizátor prešovského festivalu kresleného humoru, známy slovenský karikaturista Fedor Vico. V pomerne skromnom, ale o to myšlienkami a nápadmi bohatom výbere najlepších karikatúr si príde na svoje každý, kto miluje karikatúry s ich často hlbokými človečenskými odkazmi.  Aj preto Fedor na margo tohto dlhodobého projektu jednoznačne konštatoval:

Nech už budú podmienky v Prešove akékoľvek, po 22 ročníkoch to nemožno vzdať. 1. apríla 2017 budeme otvárať 23. ročník. Prvého apríla, tak, ako to bolo už 22 krát!      

Fedor Vico spomína na 22 rokov súdka

Fedor Vico spomína na 22 rokov súdka

Za túto pohľadnicovú montáž získal Pavel Taussig v roku 1997 2. cenu

Za túto pohľadnicovú montáž získal Pavel Taussig v roku 1997 2. cenu

Komorné prostredie spomienkovej výstavy

Komorné prostredie spomienkovej výstavy