Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

EYOF – veľká športovo-spoločenská ozdoba Banskej Bystrice i celého Slovenska – Jozef Mazár

Aj takým titulkom hodno priblížiť jedno krásne športovo-spoločenské podujatie. Skvostné, skvelé, nevšedné. Veľkolepé! Pozvanie od primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska pre všetkých účastníkov Letného olympijského festivalu mládeže (ďalej len EYOF – pozn. autora), kde sa toto podujatie koná v dňoch  24. – 30. júla toho roku v sebe skrývalo ešte aj niečo viac.

 

Takto vyslovenú pozvánku pre všetkých vie Európe, svetu, adresovať iba zrelý, múdry človek s veľkými vnútornými ľudskými hodnotami. Okrem iného si z nej dovoľujeme citovať: „Pozývam Vás do krajiny, ktorá priamo vo svojom mene ukrýva lásku. A keďže láska sa rodí v srdci, pozývam Vás do srdca tejto krajiny. A viete prečo? Lebo z tohto mesta v srdci Slovenska je všade blízko. Lebo je to mesto olympijských víťazov a svetoznámych športovcov.  Futbalista Marek Hamšík, biatlonistka Anastasia Kuzminová či chodec Matej Tóth, tieto športové hviezdy sú u nás v Banskej Bystrici doma.

A ja vás, nádejné športové hviezdy, pozývam k nám, do srdca Slovenska, do Banskej Bystrice. Verím, že budete očarení. Sme malebné mesto uprostred hôr, s najkrajším námestím a centrom spomedzi všetkých slovenských miest.
V Banskej Bystrici sa na vás všetci tešíme. V roku 2017 sme hrdo niesli titul Európske mesto športu a v roku 2022 hrdo ponesieme pochodeň EYOF.

Všetci ste srdečne pozvaní.“

 

Ide o slová pravdy, hrdosti, čestnosti a úprimného ľudského charakteru. Neveríte? Tu je jeden z mnohých konkrétnych dôkazov. Je konkrétne z finálového súboja mladých športovcov – atlétov v atletickej chôdzi.  Priblížil ho svojim majstrovstvom i mladíckou  odvahou a rozvahou v prvý deň finálových atletických disciplín pretekár BCF Dukla Banská Bystrica Lukáš Rosenbaum. Jediný reprezentant Banskej Bystrice z celého vyše 150 členného reprezentačného výberu Slovenskej republiky. Súťažil v atletickej chôdzi na 5 km trati.

 

Už v II. kole mu jeden z medzinárodných rozhodcov udelil žltú kartu. Lukáš, najmladší zo všetkých pretekárov vo finálovom súboji kráčal v silnej skupinke pretekárov s reprezentantmi Nemecka, Ukrajiny a Turecka rezko (viď úvodné foto fotoreportéra Sama Telúcha), najviac povzbudzovaný na krásnom, vynovenom štadióne banskobystrickej Dukly na Štiavničkách.

 

Na modernom atletickom ovále, ktorý lemuje kvalitný trávnik znova pripravený pre náročné súboje prvoligového MFK Dukla. Práve Lukášovi Rosenbaumovi držala najviac palce priamo na tomto štadióne dobrá tisícka divákov, ktorá si priala aby získal na spomínanom podujatí prvú medailu. Výrok rozhodcu sa patrí vždy rešpektovať.

 

Aj vo chvíli, keď sa Lukáš ocitol v „penaltovej zóne“ a tak kým Talian, Nemec či Ukrajinec ukrajovali z 5 km trate ďalšie metre, on musel 30 sekúnd stáť. Práve v deň svojich 15 narodenín. Ako po pretekoch prezradil, s cieľom jediným, preteky športovo dokončiť. Tí, ktorí Lukáša poznajú vedeli, prečo po druhom rozhodcovskom treste Lukáš veľmi spomalil.

 

Novinárom v cieli Lukáš sám prezradil, že si dával veľký pozor na techniku. Nakoniec prišiel do cieľa na 5. mieste. V početnom publiku sedel vedľa nás aj riaditeľ Strednej športovej školy ( bývalé športové gymnázium – pozn. autora) PaedDr. Josef Smekal, na ktorej bude Lukáš od septembra študovať, aby taký taktický variant mladého pretekára okomentoval: „ Napriek tomu, že je dobre pripravený, už pôjde Lukáš veľmi opatrne. Na takých významných podujatiach sa s umiestnením v prvej šestke nehazarduje.“  

 

Skúsený pedagóg mal pravdu. Nie je bez zaujímavosti, že Lukáš ostatných 5 rokov navštevoval základnú školu v Nemecku. A práve tam vo viacerých atletických súbojoch ani raz neprehral s Nemcom Nik Noel Richardom, ktorý skončil v pondelok 24.júla na EYOFe v Banskej Bystrici druhý. O prsia pred tretím Talianom Mateo Arisim.

 

Víťazom sa stal podľa očakávania kvalitne tak technicky ako aj kondične pripravený Španiel Daniel Moreno Monfort. Mimochodom, tiež o rok starší od Lukáša. Španiel vyhral časom 21:22,02 a my sme si z tribúny všimli ako  po pretrhnutí cieľovej pásky športovo podal ruku práve Lukášovi Rosenbaumovi, ktorý prešiel voľným tempom 5 km trať, vrátane spomalenia i 30 sekundovej penalizácie za 23:42,57. Samozrejme, s veľkou kondičnou rezervou. Druhému v cieli, Nemcovi Richardovi namerali v cieli víťazný čas 22:02,70 a tretiemu Talianovi Arisimu 22:02,71. Tréner Lukáša Rosenbauma Juraj Benčík nám tesne potom, čo Lukáš za veľkého aplauzu, televíznych kamier a fotoobjektívov zvedavých fotoreportérov prevzal z rúk prezidentky Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, pani Eriky Karovej narodeninovú tortu stihol povedať: „Piate miesto je pekné. Lukáš sa musel však vyrovnať s technickým hendikepom, ale je potrebné oceniť, že vo svojom mladom veku dokázal takto, napriek tomu, že sme po medaile túžili mnohí, s rozvahou udržať na uzde natrénované a po penalizácii nepoužiteľné svoje kondičné prednosti. Škola i povzbudenie do budúcna. Pre Lukáša úžasná perspektíva v tomto športe.“

 

Dodávame, že okrem neho má atletická chôdza hlavne zásluhou ďalších mladých pretekárov ( Terezia  Kurucová zo ŠK ŠOG Nitra, Jakub BCF Dukla Banská Bystrica, obaja v prvej desiatke na najvýznamnejších pretekoch svojich mládežníckych kategórií v Európe či na svete) vďaka  kvalitným trénerom a trénerkám zástoj talentov pre najvyššie méty v tejto športovej disciplíne aj neskôr, v kategórii dospelých. Verme, že z podaktorých aj na tomto mieste nemenovaných vzídu ďalší Pribilincovci, Tóthovci či Blažekovci, ktorých majstrovstvo a ľudskú či športovú jedinečnosť obdivoval celý atletický svet.

 

Jediný reprezentant Banskej bystrice vo výbere športovcov Slovenskej republiky, Lukáš Rosenbaum, na trati. Foto: Samo Telúch

Jediný reprezentant Banskej bystrice vo výbere športovcov Slovenskej republiky, Lukáš Rosenbaum, na trati. Foto: Samo Telúch

Tak kráčal Lukáš po penalizácii záver 5 km trate. V pokojnom tempe, s odvahou i rozvahou... Foto: Samo Telúch

Tak kráčal Lukáš po penalizácii záver 5 km trate. V pokojnom tempe, s odvahou i rozvahou... Foto: Samo Telúch

Na oslávenca Lukáša Rosenbauma hneď po pretrhnutí cieľovej pásky čakala od klubu BCF Dukla narodeninová torta. Foto: Samo Telúch

Na oslávenca Lukáša Rosenbauma hneď po pretrhnutí cieľovej pásky čakala od klubu BCF Dukla narodeninová torta. Foto: Samo Telúch