Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Eufória z Donalda Trumpa – Dušan Konček

Eufória z Donalda Trumpa nového amerického prezidenta sa šíri po celom svete div nie ako epidémia. V niektorých kruhoch spôsobuje údes, v iných zasa nádej.  Zaujímavý je pohľad na Trumpa na Slovensku, kým v médiách ako na povel hovoria o Trumpovi  len v negatívnych súvislostiach, medzi ľuďmi je to úplne opačne. Niekedy to hraničí s Kocúrkovštinou. Istý denník priniesol v titulku, že keď v rozhovore pre Fox News  dostal otázku, že Putin je zabijak, Trump prikývol. Existuje samozrejme video tohto rozhovoru, kde Trump odpovedal protioázkou, či si redaktor myslí, že Američania sú bez viny. Ono pri každej otázke Trump prikývol, že rozumie a odpovedá. Ale takéto detinské hry denníka sú naozaj trápne.

 

Je pravdou, že Trump plní, to čo vo volebných sľuboch sľuboval, čo sa  u amerických prezidentoch nestáva často, iba ak v prípade Kennedyho. Je pravdou aj to, že sa dokázal rozhádať už s premiérmi niekoľkých krajín, či je to Mexiko, Australia, Čína, Iran Merkelová,  vyplašil EÚ svojím vyslancom do tohto zoskupenia, ktorý  prirovnáva EÚ k Sovietskemu zväzu. Telefonuje s Putinom, ale aj s Porošenkom, podáva ruku Tymošenkovej, ktorá ho naháňa v New Yorku po rannej modlitbe. Jeho vnučka Arabela dcéra jeho dcéry Ivanky, spieva pesničku v čínštine na čínskom veľvyslanectve a čuduj sa svete  Donald chodí medzi ľudí. Jeho oponenti organizujú v Amerike mítingy, ktoré platí Soros, či Hillary, štát Kalifornia sa chce odtrhnúť od Únie, jeho príkazy niektoré štáty ignorujú.  V USA je naozaj napätá situácia, ale stále viac Američanov mu verí.  A bude veriť, keď sa dokáže, že za Hillary hlasovali ľudia bez amerického občianstva, teda emigranti a dokonca aj mŕtve duše.

 

Čo sa týka zahraničnej politiky niektorí komentátori hovoria o Jalte 2 /USA,Rusko,Čína/. Jasné z tých jeho prvých krokov je jedno – končí éra globalizácie a čo bude nasledovať nevie nikto. Trump napríklad odmieta ako Obama bojovať za Ukrajinu do posledného Ukrajinca a EÚ pribudol na krku ďalší balvan, čo pri iných balvanoch bude len ťažko niesť. EÚ bola postavená na globalizácii, Brexit jej však spôsobil vážnu trhlinu. LePenova vo Francúzsku hrozí niečím podobným, ale aj v ostatných krajinách EÚ silnejú nacionalistické snahy, vrátane krajín V 4. Putin aj Čína sa k niektorým veciam lapidárne a stručne vyjadrujú, ale skôr čakajú a správajú sa trpezlivo. Čo je logické, lebo pár týždňov po inaugurácii sa nedajú robiť závery,  jasné je tu len to, že Trump si želá priateľské vzťahy s Ruskom, čo vyjadril aj v telefonickom rozhovore s Putinom. 

 

A určite sa prehodnotia aj sankcie proti  Rusku, čo bude pre EÚ možno nepríjemným prekvapením. Ale tých prekvapení môže byť zo strany prezidenta USA viac. Jeho heslo „Amerika predovšetkým“ naznačuje, že USA si pôjdu vlastnou cestou a tí ktorých Amerika doteraz „čičíkala a aj kojila“  sa ocitnú v ťažkostiach, čo platí aj o nevolených byrokratoch EÚ, ktorí doteraz plnili príkazy globalistických elít.