Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Energie, mzdy a penzie – Dušan D. Kerný

Decembrový nástup novej nemeckej vlády, trojkoalície sociálnych demokratov, Spojenectva 90/Zelených a liberálov, je pre nás zaujímavý spôsob, ako sa vytváral vládny program takých rozdielnych strán aj cieľmi masívnej prestavby nielen celej nemeckej ekonomiky, ale i životného štýlu.

 

Ciele prvej nemeckej vlády po šestnástich rokoch pôsobenia kancelárky Merkelovej sú programom kľúčového slovenského obchodného partnera. To je hlavný dôvod, prečo tomu venovať dostatočný priestor. 

 

STOVKY ODBORNÍKOV 

Po septembrových voľbách za šesťdesiat dní pripravili vládny program tri stovky odborníkov v dvoch desiatkach komisií. Vedenia troch strán si dali program odhlasovať na straníckych zhromaždeniach, čím získali podporu pre tie body, kde sa experti troch strán nezhodli. V úrade kancelára sa zo špecialistov vytvorí stály krízový štáb, ktorý denne bude vyhodnocovať pandemickú krízu. Na jeho čele má byť generál nemeckej armády so skúsenosťami z pôsobenia v NATO, vlastne po Slovensku druhý generál v dôležitom civilnom postavení štátu Európskej únie. 

 

Je to prvá nemecká vláda, ktorá nastupuje v ére dlhotrvajúcich kríz – akútnou pandemickou počnúc, dramatickou migračnou a hrozivou klimatickou končiac. Aký tlak na vládu vyvíja pandemická kríza vidno z toho, že vyčleňuje jednu miliardu eur ako bonus na podporu ošetrujúceho zdravotníckeho personálu. Na mnohých miestach je ho málo, čo priťahuje pracovné sily z iných štátov EU.

 

DÔRAZ NA ENERGIE

Obrovská premena sa týka zdrojov energie – všade, kde sa dá, sa majú na strechách umiestňovať kolektory na slnečnú energiu, dve percentá pozemkov pri výstavbe sa má vyčleniť na zdroje veternej energie tak, aby do roka 2030, teda za deväť rokov, osemdesiat percent energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Plyn je prechodný zdroj, do roka 2040, teda za dve desaťročia, sa má skončiť aj s plynom ako zdrojom výroby energie. Zároveň do roka 2030 by sa malo skoncovať aj s uhlím na výrobu energie. Pravda, vládny program podmieňuje. Ak sa to v ideálnom prípade (idealerweise) podarí... 

 

Pre slovenské pomery je pozoruhodný radikálny plán výstavby státisícov bytov so štátnou podporou. Podporu výstavby bytov za prístupné ceny má zabezpečiť aj mimoriadne nízky úrok na byty stavané bez štátnej podpory. Nie je bez zaujímavosti, že sa má na to vytvoriť osobitná inštitúcia pod kuratelou vládnej stany sociálnodemokratického kancelára. 

 

MZDY A PENZIE 

Popri masovej výstavbe státisícov bytov to bolo rovnaké aj pri kľúčovej požiadavke nového kancelára ešte z čias volebnej kampane, a to minimálnej dvanásťeurovej hodinovej mzdy ako základu dobre platenej práce. Sociálni demokrati presadili aj to, že sa nebude meniť, teda zvyšovať počet rokov na odchod do penzie a dôchodky v pomere k inflácii sa nebudú krátiť. 

 

NEPOTREBNÝ REZORT

Nemecká vláda sa zaobíde bez ministerstva kultúry. Zostane štátna ministerka (splnomocnenkyňa) pre kultúru v rámci úradu kancelára. Bude ňou dlhoročná politička strany Spojenectvo 90/Zelení Rothová. Zo 177-stranového programu sa kultúre venuje šesť strán. Definujú štátny cieľ v oblasti kultúry, a tým je o. i. mnohorakosť, bezbariérovosť, rozdielnosť a jej udržateľnosť. 

 

ZO ŠPINAVEJ NA ČISTÚ

Keďže nemecká ekonomika má skončiť s výrobou energie z atómových elektrární, ale teraz aj uhlia, a zároveň masívne stavať zdroje alternatívnej energie, otázka je, ako to docieliť? Ako presedlať zo „špinavej energie" na „čistú“ a zároveň aj to, aby to mohli odberatelia, teda okrem iných aj milióny domácností, zaplatiť. Nemecký program sa dobre číta, ale otázka je, odkiaľ vziať na to miliardy a ako uveriť všetkému tomu, čo odborníci a po nich vláda dala na papier. Jasným príkladom je trend na skončenie výroby áut so spaľovacími motormi a prechod na e-autá. Už v tomto roku klesol export nemeckých áut o sedemnásť percent. Neklesol, len sa zvýšil export e-áut. Pritom ide o odvekú chrbticu nemeckého priemyslu, nemeckej ekonomiky. Ak sa skutočne bude dariť tempám nemeckej zelenej ekologickej prestavby, čo potom zostane nám zo slovenskej montážnej dielne? 

 

PORADKYŇA ZO ZÁMORIA

Pred voľbami na zjazde Spojenectva 90/Zelení k delegátom prehovorila bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. Bývalý populárny predseda strany, ktorý bol aj ministrom zahraničných vecí, Joschka Fischer je v skupine poradcov, ktorú Albrightová vedie. Člen terajšieho vedenia strany navštívil Ukrajinu a navrhol jej (ako jediný nemecký politik) poskytnúť „obranné zbrane“. Strana okrem iného je radikálne proti spusteniu plynovodu Severný prúd 2 z Ruska do prevádzky, lebo je „prekážkou pre slobodu v Bielorusku a na Ukrajine“. Konkrétne však túto požiadavku písomný text programu neobsahuje. To všetko hovorí, ako veľmi sa zmenila bývalá pacifistická strana bojujúca proti establišmentu a kapitálu. Predsedníčka strany Annalena Baerbocková zasadne do kresla ministra zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko.