Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

EÚ vníma odstúpenie USA od jadrovej dohody s veľkými obavami – Maroš Šefčovič

Bratislava/Brusel 20. mája (TASR) - S veľkými obavami vníma Európska únia (EÚ) krok Spojených štátov odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom. V nedeľnej diskusnej relácii V politike v televízii TA3 to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Upozornil na to, že dohoda bola založená na platnej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). "Pozeráme sa na to s veľkými obavami a sme vo veľmi intenzívnom kontakte so Spojenými štátmi," povedal Šefčovič. "Pre EÚ táto dohoda platí," podotkol s tým, že tento postoj Únia potvrdila aj pre USA, pričom k rovnakému záveru dospeli aj lídri na štvrtkovom summite EÚ a západného Balkánu v bulharskej Sofii. Podpredseda EK pre Energetickú úniu pripustil, že v súvislosti s jadrovou dohodou medzi Iránom a svetovými mocnosťami je niekoľko problematických bodov. Ako však zdôraznil, je potrebné ich riešiť inými spôsobmi.


Šefčovič upozornil, že jadrová zmluva vznikala niekoľko rokov a bola založená na rovnováhe - vzdanie sa jadrového programu výmenou sa isté benefity, ako investície a rozvoj ekonomiky. Súčasne varoval pred obnovením pretekov v jadrovom zbrojení na Blízkom východe. "Dohoda je taká citlivá a dôležitá, že je potrebné ju rešpektovať," uviedol. Jadrová zmluva s Iránom mala podľa neho slúžiť na budovanie dôvery a súčasne aj na presvedčenie Iránu, že "aj inak sa dá". "Určite by sme dosiahli viac, ak by sme postupovali diplomaticky, a nie jednostranne," podotkol.

Šefčovič zároveň upozornil, že obnovené sankcie voči Iránu prinášajú okrem politických obáv aj obavy ekonomické, ktoré sa týkajú aj EÚ a firiem, ktoré jadrovú dohodu rešpektovali. Takéto spoločnosti sú podľa Šefčoviča teraz vlastne vystavené americkým sankciám, a preto Únia komunikuje nielen s nimi, ale aj so Spojenými štátmi. "Je to predmetom veľmi dôležitých diskusií," podotkol a upozornil, že sankcie neprispievajú ekonomickému rozvoju a vyvolávajú nervozitu. Podpredseda EK pre Energetickú úniu sa dotkol aj problematiky klimatických zmien. Únia podľa neho urobila v oblasti opatrení proti klimatickým zmenám maximum. "Zmena klímy sa dotýka každého z nás v súčasnosti," uviedol. Zároveň poukázal na to, že problematiku klimatických zmien a jej hrozieb je v súčasnosti potrebné viac priblížiť ľuďom. Najlepším spôsobom je podľa neho ilustrovanie nepriaznivých vplyvov klimatických zmien na zdravie človeka.

Šefčovič pripomenul, že EÚ proti klimatickým zmenám intenzívne bojuje, napríklad aj zavedením nových emisných štandardov, podporou elektromobilov a hĺbkovými reformami v energetike. Automobilový priemysel je akási vlajková loď Európy, je však potrebné priaznivo nastaviť prechod k novým štandardom tak, aby neutrpela zamestnanosť, dodal Šefčovič.