Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

EÚ nesmie vnímať britské referendum iba ako hlasy britských voličov – Miroslav Lajčák

Brusel/Luxemburg/Bratislava 24. júna (TASR) - Európa nesmie vnímať výsledok britského referenda iba čisto ako hlasy britských voličov, ale aj ako odkaz pre zvyšok Európskej únie, uviedol slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po príchode na dnešné zasadnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

 

"Európska únia je silnejšia s Britániou, ale musíme reflektovať to, čo sa stalo," opísal Lajčák situáciu, ktorej EÚ čelí po rozhodnutí britských voličov opustiť úniu.

 

Šéf slovenskej diplomacie spresnil, že pre predstaviteľov EÚ je nevyhnutná politická reflexia, lebo výsledok britského referenda netreba vnímať len ako "britské hlasy", ale aj ako širší odkaz pre celú úniu.

 

"Veríme v projekt Európskej únie, ale musíme tento projekt zatraktívniť pre našich občanov, musíme preň získať podporu občanov," skonštatoval Lajčák.

 

Na otázku novinárov zo zahraničia, či sa na Slovensku nepripravuje podobné referendum ako v Británii, Lajčák odpovedal, že si to nemyslí a pripomenul, že myšlienka EÚ má na Slovensku veľkú podporu a že členstvo v únii zmenilo túto krajinu k lepšiemu.

 

"Avšak vieme, že v našich krajinách vzrastá vlna euroskepticizmu, toto musíme mať na zreteli. Toto musí EÚ vedieť a snažiť sa priblížiť európsky projekt bližšie k občanom," uviedol Lajčák.