Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dva prejavy a pieseň – Dušan D. Kerný

Prezident Barack Obama predniesol vo Washingtone prejav O stave únie a kancelárka Angela Merkelová v Berlín vládne vyhlásenie novej koaličnej nemeckej spolkovej vlády. Prejav prezidenta USA rámcovala smutná správa o smrti folkového speváka, ikony folkového spevu Petra Seegera – rámcovala preto, lebo tento vtedy 90 ročný spevák v deň Obamovej inaugurácie, nástupu do úradu prezidenta USA spieval pred a vedno s polmiliónovým zástupom vo Washingtone pred Lincolnovým pamätníkom. Jeho pesničky tvorili súčasť života mnohých aj v Československu pred rokom 1989, zľudoveli aj u nás. Pred niekoľkými rokmi pol milióna ľudí spievalo s Petrom Seegerom ľudovú pieseň niekdajšieho amerického robotníckeho aktivistu W. Guthrieho Táto zem je moja táto zem je tvoja. Energia spevu pol milióna ľudí bola akoby výrazom nádeje, ktorú priniesol Barack Obama pri svojom prvom zvolení do úradu, výrazom nádeje prostých ľudí, že im rozumie, že vie čím žijú. Peter Seeger keď spieval pre Obamu bol pre zahraničie symbolom tej Ameriky, ktorú majú ľudia radi - Ameriky znovu sa rodiacej energie nádeje.

Lenže čo vidíme teraz z bilancie prezidenta Obamu? To ako funguje americká politika, ako pôsobí mechanizmus vládnej moci vo Washingtone, to on nemôže, nevládze zmeniť, vlastne stroskotal. Po dvanástich rokoch síce sťahuje vojská – a s nimi aj spojenecké – teda aj naše, slovenské, z krvavej imperiálnej vojny v Afganistane, ale krajina ostáva v rozvrate, nestabilná. Bilancia roka 2013 ukázala, že USA, Obama, chceli Sýriu bombardovať, ale zastavili ich Rusi. Bol to pre mnohých napočudovanie Kremeľ a V. Putin a jeho diplomatický profík Lavrov, ktorým pripadá zásluha na zničení sýrskeho chcemického arzenálu a na tom, že sa ukázalo – Západ, CIA podporovali islamistických bojovníkov, ktorých cieľom je vytvoriť islamský štát na troskách Sýrie a troskách, čo Američania spôsobili v Iraku.

Vládne vyhlásenie kancelárky Angely Merkelovej v značnej časti obsahuje odkaz do Ameriky, odkaz ba poučenie prezidentovi Obamovi o etike. Nemecká kancelárka v prvom najzávažnejšom prejave hovorí o potrebe etiky, v odkaze týkajúcom sa škandálu s celosvetovým sledovaním a odpočúvaním vrátane jej telefónu americkými spravodajskými službami Merkelová vyhlásila – také počínanie, kde účel svätí prostriedky nielen narúša dôveru, ale zasieva nedôveru avšak dôvera to je základ, jadro spolupráce medzi partnermi, ak jej nebude vyústi to do toho, že vo svete nebude väčšia, ale len menšia bezpečnosť. Ak by chcel niekto čítať Merkelovej odkaz pre Bratislavu a osobitne pre neoliberálov a sasistov a im podobných stačí sa pozrieť na to, čo A.Merkelová považuje doslova za kompas svojho vládneho, mocenského počínanie – kompasom je sociálne trhové hospodárstvo. Prvoradé poučenie z minulosti pre kancelárku a jej vládu je nevyhnutnosť regulovať finančné trhy, nič sa na nich nesmie udiať, nijaké nezodpovedné excesy trhu bez primeranej regulácie a kto sa z nich sa vydá na cestu rizika bude musieť aj platiť za straty.