Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Duševná potrava kníh je stále súčasťou života

A to aj u mladých, ba aj najmenších. Potvrdil to nedávny 11. ročník čitateľsko-knižného festivalu Prešov číta rád, ktorý už tradične pripravuje kolektív pracovníkov prešovskej Knižnice Pavla Országha Hviezdoslava. Vyvrcholením trojdňového knižného opojenia, ktorého súčasťou boli besedy s autormi v prešovských školách i autorské čítania pod holým nebom, sa stala talkshow „U nás lepšie ako doma“, ktorý sa odohrával v historickej dvorane Čierneho orla. S čitateľmi každého možného veku sa stretli deviati autori predovšetkým kníh pre deti a vyznávali sa nielen z úskalí a radostí svojej tvorivej  práce, ale aj zo svojich vlastných životných skúseností a peripetií, ktoré sa často stali základnou osnovou ich neskoršie tvorených príbehov. Vlastne, desiatym hosťom pestrého a veselého doslovu k mnohým detským knižkám sa stala aj známa prešovská speváčka Katka Koščová, ktorá sa okrem prednesu pesničiek tiež vyznala zo svojho vzťahu ku knihám, na ktoré nedá dopustiť ani teraz, v dobe masívnej elektronizácie svetového spoločenstva.

 

Festival prešov číta rád je iba akýmsi vrcholom ľadovca snahy pracovníkov Knižnice P. O. Hviezdoslava o privádzanie najmä mladých čitateľov ku knihám a budovanie ich stáleho záujmu o slovo tlačené na papieri. Knižnica má záber celomestský, keďže v Prešove okrem centrálnej pobočky knižnice pôsobí ešte jej ďalších šesť knižných terminálov. Pričom sa pred niekoľkými rokmi práve táto ustanovizeň zaslúžila aj o zriadenie samostatnej knižnice v budove prešovskej železničnej stanice, v ktorej sa stretávajú a často proti svojej vôli trávia čas cestujúci zo štyroch rôznych oblastí kraja, z ktorých sa koľajnice stretávajú práve v tomto bode.

 

Možno ako predčasnú  odmenu za túto spoločensky mimoriadne dôležitú prácu Prešovský samosprávny kraj kúpil pre knižnicu už pred niekoľkými rokmi doslova reprezentačné priestory v najkrajšej secesnej stavbe Prešova – v Bosákovom dome. Aby záujemcov o tlačené slovo v tomto regióne postupne pribúdalo...! 

Katka Koščová potvrdzuje, že u nás lepšie ako doma

Katka Koščová potvrdzuje, že u nás lepšie ako doma

Sídlo Centrálnej požičovne Knižnice P. O. H

Sídlo Centrálnej požičovne Knižnice P. O. H