Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Dopustí sa vláda politického hazardu v zdravotníctve? – Vladimír Dobrovič
Ako som už napísal v Slovenskom rozhľade z 26. 11. 2014 (Niet nad osobné poznanie) na vlastnej koži som sa presvedčil o neuveriteľne dobrej zdravotnej starostlivosti na I. chirurgickej klinike LFUK a UNB, v nemocnici na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Keďže som predtým absolvoval aj ďalšie nevyhnutné predoperačné vyšetrenia a všade som sa stretával s ústretovým prístupom lekárov i sestričiek nadobudol som presvedčenie, že bezhlavé útoky na kvalitu nášho zdravotníctva sú, v porovnaní s mojimi poznatkami, minimálne neobjektívne.
Keďže v súčasnosti sa vo veľkom medializuje problém úplatkov, môžem zodpovedne povedať, že s požadovaním úplatku zo strany lekárov (a pritom som ich musel navštíviť viacerých) som sa nestretol. Osobne nepovažujem za úplatky malú pozornosť, ktorú dá po skončení lekárovi, či ostatnému zdravotnému personálu pacient ako výraz vďačnosti za ich ľudský prístup, ktorý je často nad rámec ich pracovnej povinnosti. Tak ako v iných oblastiach (mnohokrát pri rozhodovaní o miliónoch a miliardách eur), ukazuje sa, že zrejme aj v zdravotníctve sa nájdu tzv. čierne ovce. Lekári, ktorí neoprávnene vyžadujú od pacientov úplatky. Obzvlášť za hyenizmus považujem situáciu, keď lekár odmietne pacientovi uskutočniť určitý lekársky zákrok, pokiaľ nedostane určitý obnos peňazí (viď medializovaný prípad V. F.). Hlavným problémom umožňujúcim toto vydieranie pacientov je s najväčšou pravdepodobnosťou nedostatok lekárov, ambulancií, lôžok v zdravotných zariadeniach a v neposlednom rade ich priama závislosť na zdravotných poisťovniach. Nehanbime sa priznať, že by pomohol návrat k prednovembrovému systému zdravotníctva, bez súkromných zdravotných poisťovní, ktorým ide prirodzene ako každej inej súkromnej spoločnosti o vytváranie zisku. Žiaľ aj na úkor požadovanej zdravotnej starostlivosti. Škoda, že v tomto smere vláda dodnes nerealizovala svoj sľubovaný zámer na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne.
Za veľké množstvo ľudí v čakárňach ambulancií ako i dlhé čakacie doby na vyšetrenie, prípadne na hospitalizáciu len ťažko môžu lekári. Predovšetkým je to prejavom poddimenzovaného zdravotníctva. A v tejto situácii sa podľa medializovanej informácie chystá prepúšťanie v 66 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, ktoré zamestnávajú približne 25 000 ľudí. Podľa prezidenta ANS Mariána Petka by sa toto opatrenie mohlo dotknúť vyše dvetisíc zamestnancov.
Takže v situácii, keď v čakárňach si mnohí musia obsedieť niekoľko hodín pokiaľ sa dostanú na rad, v nemocnici niektorí lekári môžu zneužívať nedostatok lôžok a finančných prostriedkov potrebných na operáciu na vydieranie pacientov, namiesto zvyšovania počtu ambulancií (odborných i všeobecných lekárov) a nemocničných lôžok sa uvažuje o prepúšťaní v poddimenzovanom slovenskom zdravotníctve. Pokiaľ sa tak stane nielenže to neprospeje k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, ale výsledkom tohto hazardného kroku bude zhoršenie zdravotnej starostlivosti o občanov.
Sociálne balíčky vlády Roberta Fica si zaslúžia uznanie. Pomáhajú najmä tým najzraniteľnejším - dôchodcom, nezamestnaným, osamelým ženám-matkám... Naopak, v prípade, že sa potvrdí chystané prepúšťanie v 66 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, neprospeje to občanom, a bol by to politický hazard súčasnej vlády.