Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Donald Trump podporil Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách

(TASR) Orbán bol v minulosti prvý európsky líder, ktorý podporil Trumpovu prezidentskú kampaň. Nový americký prezident Joe Biden naopak Orbána nepozval na jeho decembrový Summit za demokraciu. Z krajín EÚ na ňom chýbalo iba Maďarsko.

Bývalý americký prezident Donald Trump v pondelok oficiálne podporil maďarského premiéra Viktora Orbána pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

„Maďarský premiér Viktor Orbán skutočne miluje svoju krajinu a chce bezpečie pre svoj ľud,” uviedol Trump vo zverejnenom vyhlásení a dodal, že je presvedčený, že Orbán odviedol„skvelú prácu pri ochrane Maďarska a zastavení nelegálneho prisťahovalectva”.

Cieľom Viktora Orbána je deštrukcia samospráv. Vláda nám berie peniaze aj právomoci a šíri neuveriteľné množstvo lží. Budúcnosť ale ešte nie je daná. Vieme ho poraziť, hovorí viceprimátorka Budapešti KATA TÜTTŐ.

Podľa bývalého republikánskeho prezidenta by malo byť Orbánovi „umožnené pokračovať v jeho úsilí aj po ďalších voľbách”. Trump v dokumente zároveň dodal, že súčasný predseda maďarskej vlády je „silný vodca”, ktorého „všetci rešpektujú”.

Podľa AP bol Viktor Orbán prvým lídrom zo štátov Európskej únie, ktorý v roku 2016 podporil Trumpovu kandidatúru na prezidenta. V roku 2019 Trump Orbána privítal v Oválnej pracovni Bieleho domu. Podľa AFP išlo o „symbolické prijatie pre premiéra, ktorý sa často dostáva do konfliktov s vedením Európskej únie a ktorý bol ignorovaný prezidentom Bidenom aj Trumpovým predchodcom Barackom Obamom”.

Počas americkej predvolebnej kampane v roku 2020 Joe Biden hovoril o Orbánovi ako o „zločincovi” a po Bidenovom zvolení za prezidenta bolo Maďarsko jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá nedostala pozvánku na decembrový virtuálny Summit pre demokraciu (S4D).

Pravdepodobne hlavným vyzývateľom Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay, nezávislý primátor mesta Hódmezővásárhely. Ten sa označuje za tradičného katolíckeho konzervatívca a prisľúbil, že v prípade zvolenia zruší „homofóbne zákony” z dielne Orbánovho Fideszu.