Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Domaša sa konečne dočkala „svojej“ lode – Milan Országh

Dozvuky výjazdového zasadnutia vlády na Hornom Zemplíne sa konečne naplnili. Po vyše štvrť storočia sa hladiny vodnej nádrže Domaša opäť dotkla výletná loď.

 

 

A nie iba taká obyčajná. Bohemia, tak sa nový domašiansky koráb volá, musel počas svojej anabázy preplávať po hladinách stredoeurópskych riek na území sedmičky štátov cca 2800 kilometrov (zvládla to za tri týždne) a potom ešte ďalších 90 km po východoslovenských cestách, aby sa dostal do svojho cieľa. Tým bolo pobrežie Novej Kelče, kde bolo zriadené provizórne prekladisko pre trasu  trailler – vzduch – voda.

 

Najvýkonnejší žeriav Česka a Slovenska

Príprava transportu Bohemie z Prahy na Domašu (akcia Guľový blesk – recesné  pomenovanie po názve rovnomennej českej komédie o „dominovom“ sťahovaní) trvala niekoľko mesiacov, avšak celý projekt si vyžiadal bezmála dva roky.  Časové plánovanie vodno-cestného transportu  lode a jeho organizačného, ale najmä technického zabezpečenia, muselo byť vykonané s najväčšou precíznosťou a náväznosťou jednotlivých etáp. Veď nešlo o fazuľky. Bohemia je dlhá 32 metrov a široká 5,5 m, jej hmotnosť je 75 ton (!) Napriek tomu na ňu čakal žeriav s nosnosťou až 700 ton. Žiadna chyba sa nesmela stať! Samotný žeriav váži 120 ton a jeho závažia mali pri tejto operácii váhu 350 ton. Celú túto ťarchu museli sem dopraviť z Českej republiky niekoľkými transportnými vozidlami, pripraviť  nosnú základňu a žeriav na mieste poskladať. Vlastne nie tu, ale na pobreží rieky Bodrog pri obci Ladmovce, kde loď preložili z vodnej hladiny na obrovský autoťahač so špeciálnym podvozkom.

 

Z Bodrogu na východoslovenské cesty

Po ukončení vodnej cesty, počas ktorej sa na veliteľskom mostíku Bohemie vystriedalo sedem licencovaných kapitánov – lodivodov, nastala prvá časť cestnej etapy, spomínané preloženie na ťahač. Ani to nebolo lízanie medu, preloženie lode v podvese obrieho žeriava si vyžadovalo absolútnu presnosť vyváženia, aby sa trup z nosných lán ani náhodou nevyšmykol alebo nevychýlil z kolmej osi.  

Kým vodná časť cestovania Bohemie trvala od štartu v Prahe po príchod do Ladmoviec od 16. mája do 9. júna, cestná etapa bola podstatne kratšia. Časovo aj vzdialenosťou. V Ladmovciach museli z hornej časti odmontovať všetko, čo prečnievalo nad strechu palubnej  nástavby pre 164 pasažierov. Až potom sa mohol transport pohnúť, aj to so „strážnymi anjelmi“ na streche nástavby. Ti zabezpečovali, aby sa transport nedostal do kolízií s nízko visiacimi káblami, konármi a pod..

Na trase Ladmovce – Trebišov – Vranov nad Topľou – Holčíkovce – Nová Kelča si tento hliadkový tím užil rôznych situácií vyše práva. Ale nielen oni, ale aj vodič ťahača Luboš Odvárka, ktorý napríklad musel s týmto kolosom kvôli jednej neprekonateľnej zákrute cúvať po úzkej ceste niekoľko kilometrov.

 

Vo finále jedna z najťažších situácií

Vo štvrtok 25. júla sa transport približne o 16. hodine dostal do Novej Kelče, kde prepravnú skupinu čakala posledná ťažká prekážka vo forme úzkeho vjazdu z hlavnej cesty do areálu konečného prekladiska lode na vodnú hladinu Domaše. Chlapi to vôbec nemali ľahké aj pre množstvo parkujúcich áut po krajniciach hlavnej cesty z Vranova n. T. a ešte väčšieho množstva divákov v samotnom prekladiskovom areále. Kým niekto to odhadol na tri tisícky, iní porovnávali situáciu s levočským odpustom. Za takýchto podmienok museli zabezpečiť na prvý pohľad nemožný vjazd do areálu cúvaním do pravého uhla. Ťahač sa posúval  doslova po milimetroch, aby nakoniec po obrovskom výkone úžasne spolupracujúceho tímu nakoniec dostal loď na pobrežie pod žeriav. Tam nasledovala ďalšia činnosť vyžadujúca 100 percentnú precíznosť  – uviazanie Bohemie do podvesu obrovského žeriavu. Opäť rozhodovali milimetre, pretože nesprávne vyváženie nákladu mohlo spôsobiť katastrofu.

Krátko pred 18. hodinou sa Bohemia odlepila od valníka a pomaly sa vzniesla do vzduchu. Nasledovala pomalá otočka a loď sa konečne ocitla „doma“, na vode...

 

Potlesk za skvele odvedenú prácu

Štvrtkovými hrdinami dňa na Domaši  sa stali chlapi hovoriaci česky. Ukázali, ako vyzerá premyslená, precízna a výborne organizovaná práca. Prítomní zvedaví rekreanti a obyvatelia blízkych i vzdialených obcí im trikrát vďačne zatlieskali. Prvý raz po zdolaní vjazdu do areálu, a na rozlúčku, keď loď tichučko dosadla na hladinu. Isté je, že vodič Luboš Odvárka a prepravná operačná skupina si svoju výplatu za odvedený výkon určite zaslúžia. 

Kým sa loď vybrala na svoju prvú plavbu, bolo potrebné  opäť primontovať prvky nadstavby a precízne skompletizovať jej povinné i nepovinné vybavenie, zabezpečujúce bezpečnosť a pohodlie cestujúcich pasažierov. Dnes má za sebou aj prvú skúšobnú jazdu, ktorú absolvovala s viac ako stovkou rekreantov a plavby chtivých  výletníkov, medzi ktorými boli nielen zástupcovia domašianskych samospráv, ale napríklad aj známy prešovský jazzový klávesista Peter Adamkovič (AMC Trio).. Potom, 11. augusta by mal nasledovať krst, spojený so slávnostným programom na úrovni veľkolepej show.

Zdá sa, že tohto roku sa viac ako realizovanie okružných jázd už asi nestihne. Je totiž potrebné ešte pripraviť niekoľko prístavísk, vďaka ktorým by mohla loď premávať po pravidelnej linke. A to chce tiež nejaký čas. Ľudia na Domaši sa však vedia poriadne priprieť do roboty,  takže je možné, že realita plánované termíny poriadne predstihne. Letná sezóna potrvá ešte nejaký ten mesiac a rekreanti i výletníci (ale aj domáci) by sa pravidelným linkovým vodným spojom  určite potešili. Aby sme nezabudli, domovským prístavom Bohemie je Dobrá, prevádzku lode má „pod palcom“ Obec Kvakovce.

 

Najväčší žeriav na území Česka a Slovernska čaká na svoj náklad

Najväčší žeriav na území Česka a Slovernska čaká na svoj náklad

Bohemia dorazila

Bohemia dorazila

Vchod do areálu prekladu je príliš úzky

Vchod do areálu prekladu je príliš úzky

Čo dokáže špeciálna náprava...

Čo dokáže špeciálna náprava...

Už to vychádza dobre

Už to vychádza dobre

Rozhodujú milimetre

Rozhodujú milimetre

Potesk a foto pre hrdinov dňa

Potesk a foto pre hrdinov dňa

Bohemia pohodlne sadá na hladinu Domaše

Bohemia pohodlne sadá na hladinu Domaše