Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dobrý nápad, zlá realizácia – Vladimír Mezencev

Súkromná televízia TA3 začala v posledných októbrových dňoch vysielať besedy s kandidátmi na predsedov samosprávnych krajov. Veľmi dobrá myšlienka, veď si len priznajme – mnohí občania doteraz presne nepoznajú kompetencie vyšších územných celkov a teda ani ich význam. Pritom u nás už pôsobia 12 rokov. V každom prípade takéto besedy „na telo“ môžu k volebným urnám prilákať väčší počet obyvateľov jednotlivých krajov.

Stretnutie s kandidátmi na predsedov sa začalo v Košickom kraji. Z desiatky uchádzačov prišli do televízneho štúdia siedmi. Dvaja odmietli a najväčší kandidát na túto funkciu – terajší predseda VÚC Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa pre vážne pracovné povinnosti ospravedlnil. Ako sme už v predchádzajúcich riadkoch spomenuli, iniciatíva kolegov z TA3 si zasluhuje uznanie. Ale... Na obrazovkách mohli diváci uvidieť niekoľko prešľapov, ku ktorým skutočne nemuselo dôjsť. V prvom rade samotní tvorcovia dali najavo to, že o Košickom samosprávnom kraji veľa nevedia. Počas úvodného vstupu neustále ukazovali erb mesta Košice a ani raz oficiálny znak VÚC KSK! Akoby nevedeli, že niečo také vôbec existuje. Divákov to muselo poriadne zmiasť. Okrem toho úvodný vstup o Košickom kraji sa vôbec nehodil do programu večera. Išlo skôr o upútavku na získavanie nových návštevníkov tohto regiónu. Ťažko povedať čo vlastne chceli autori tejto vizitky kraja dosiahnuť. Ani jeden záber, ani jedno slovo o tom, čo vlastne VÚC KSK robí, za čo je zodpovedný. Teda nič o doprave, strednom školstve, zdravotníctve, múzeách a galériách , cestách... O to viac priestoru upútavka venovala košickému Chrámu sv. Alžbety či štyrom univerzitám, sídliacich v krajskom meste, ktoré vyšší územný celok vôbec neriadi.

Ani SMS-kové hlasovanie divákov o individuálnej podpore „svojich“ kandidátov nepatrilo medzi najšťastnejšie rozhodnutie tvorcov tejto predvolebnej relácie. Takéto telefonické hlasovania už pred časom zrušili aj sledovanejšie televízne relácie. Jednoducho prišli na to, že od objektívneho hlasovania majú poriadne ďaleko. Stačí zorganizovať niekoľko priateľov a známych, aby posielali svoje hlasy. Okrem toho vždy musia rátať s tým, že nie všetci kandidáti sa môžu v určenom čase zúčastniť na takýchto besedách, ako sa to napr. stalo v prípade Zdenka Trebuľu. Autor tohto príspevku nevidel ďalšie debaty s kandidátmi na predsedov VÚC v ostatných krajoch, ale zrejme nemá čo ľutovať. Tá košická premiéra mu vzala chuť do ďalších sledovaní súťaží „o víťazov televíznych volieb“. Veď divák si vyberie svojho predsedu samosprávneho kraja aj bez toho, či niekomu zašle hlas prostredníctvom SMS, alebo nie.