Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dobehne ich minulosť – Rudolf Slezák

Vladimír Putin mal v decembri štvorhodinový rozhovor s novinármi a odpovedal na všetky možné otázky, týkajúce sa súčasnosti, minulosti i budúcnosti veľkej Ruskej krajiny. Svet sa tak dozvedel o mnohých dôležitých rozhodnutiach, ktoré budú mať dopad na svetovú politiku i ekonomiku. Naše mienkotvorné média však nepovažovali za potrebné nás o tom trocha podrobnejšie poinformovať. Stačí, ak vieme, že z tejto krajiny nám doteká plyn a že je v nej veľa medveďov. Celkom inak sa zachovali, keď vyšli z väzenia dve členky hudobnej punkovej skupiny Pussy Riot a už sú toho plné noviny.Vlastne sa o nich nikdy neprestalo písať, akoby sa na východ od nás neudialo nič dôležitejšieho. Okamžite ich obklopili novinárske hviezdy a redakcie im poskytli dostatok, priestoru, aby si ich každý mohol vychutnať. Ako sa predpokladalo, tieto dve umelkyne odkázali svojim prívržencom to, čo chceli počuť: - Putin musí opustiť Kremeľ a oni urobia už v najbližšom čase, všetko potrebné preto, aby sa tak stalo. Prezidentom by sa mal stať Chodorovskij. Škoda, že sme sa nedozvedeli, čí sa o tom bude rozhodovať vo voľbách alebo sa tak stane, z vôle týchto dvoch tanečníc.

Niečo sa však v ich vystúpeniach predsa len zmenilo. Nebudú vraj už pôsobiť pod značkou Pussy Riot, ktorá ich preslávila po celom svete, ale rozhodli sa založiť tzv "Právnu zónu", pod značkou ktorej budú bojovať za práva väznených. Na to, aby boli úspešné, však vyzvali bohatých ľudí, aby ich podporili, Chodorovskij je iba jeden z mnohých, od ktorého budú potrebovať financie. Ktovie, ako by sa cítila jeho chorá matka, keby ho uzrela v spoločnosti týchto dvoch krásavic. Ostatným, proti Putinovský naladeným mužom, cez ktorých prúdia do Ruska peniaze zo Západu i z miestnych zdrojov, ako sú páni Navalnyj, Vlasov...sa samozrejme tiež ujdú dôležité posty, ak včas zareagujú na príležitosť, ktorá sa im ponúka, pod vedením Marii Aljochinovej a Nadeždy Tolokonnikovej. Aké funkcie plánujú získať tieto devy pre seba, po vyhnaní Putina z Kremľa, sme sa zatiaľ nedozvedeli. Ak by však k takýmto zmenám v Kremli neprišlo, ešte vždy majú možnosť pridať sa k tancujúcim, pomaľovaným a polonahým Ukrajinkám, ktoré už tiež pozná celý svet.

Plány do budúcnosti majú bývalé väzenkyne odvážne a veľké. Veľké a odvážne boli aj slova, ktoré vypúšťali z úst, po opustení brány väznice. Ani vo sne ich nenapadlo, že by sa mohi živiť aj prácou, normalnou robotou, ako sa živia milióny ľudí na tejto planéte. Asi to nie je možné, pretože ochoreli na zvláštnu chorobu - niečo sa im porobilo s čuchom. Robota im už nevoní. Zazdalo sa mi, keď rozprávali o ťažkej práci vo väzniciach, že im to nos vykrútilo. Ktovie, ako by sa zatvárili, ak by museli tráviť celé dni za dopravnými pásmi v automobilkách, alebo kdekoľvek vo výrobe. Všade by týmto devám robota smrdela, každá norma by bola pre nich trestom, aj mimo väznice. Na jednu vec by však tieto celebrity nemali zabúdať. Nech budú hocikde, nech budú rozprávať s hocikým, normálny človek nikdy nezabudne na oplzlosti, ktoré stvárali niektoré z nich, počas verejných súloží v múzeu, v nákupnom stredisku pred verejnosťou s kurčaťom...Minulosť ich dobehne, aj keď si zavesia na prsia zlaté kríže a budú sa tváriť ako veľké demokratky. Jevtušenko v jednej svojej básni napísal: Nemožno nazvať demokratom toho, kto sa choval nehanebne. Aj Boh sa od neho s opovrhnutím odvracia.