Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Diskusia o budúcnosti EÚ musí začať čo najskôr – Marek Maďarič

Bratislava 26. júna (TASR) – Na niektoré veci máme po odhlasovaní odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) čas, na niektoré však nie. Myslí si to podpredseda vládneho Smeru-SD a minister kultúry Marek Maďarič. Určite je podľa neho čas na priateľský a konštruktívny rozchod s Britániou, ktorý je aj v našom záujme. Čo najrýchlejšie však treba začať dialóg s občanmi o budúcej podobe EÚ, uviedol v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

 

Najpodstatnejšou príčinou toho, prečo rastie nedôvera voči EÚ, je podľa neho „plíživá“ snaha o smerovanie k superštátu. „Som zástancom možnosti redefinovať zmysel EÚ, možno opustiť utópiu, že niekde na konci má byť jeden nadnárodný štát a sústrediť sa na realistické ciele, ktoré budú užitočné pre všetkých, presvedčiť verejnosť, že EÚ má zmysel a pre taký štát ako SR možno desaťnásobný oproti veľkým štátom,“ argumentoval.

 

Únia podľa neho najmä v poslednom desaťročí pod tlakom rôznych kríz nepreukázala dostatočnú akcieschopnosť, čo považuje za ďalšiu dôležitú príčinu poklesu dôvery. „Ak nepreukážeme akcieschopnosť a nevstúpime do otvoreného dialógu s občanmi, tak iniciatívu uchopia radikáli a všetko dobré, čo EÚ reprezentuje, a je toho oveľa viac ako toho chybového, môže byť zmietnuté,“ varoval Maďarič.

 

Očakáva, že premiér Robert Fico (Smer-SD) teraz zvolá rokovanie koaličných strán, ktoré by spoločne zadefinovali predstavu SR o budúcnosti EÚ a s takýmto mandátom by potom mohol ísť na príslušné rokovania do Bruselu. „Bolo by dobré, keby sme získali aj konštruktívne strany opozície pre definovanie našich záujmov a tie potom presadzovali,“ dodal minister.

 

Rozhodovanie o tom, ako upraviť vzťahy s Veľkou Britániou, vyžaduje čas a rozvahu, myslí si predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej (Most-Híd). „Všetko ponáhľanie sa, že rokovania treba začať hneď zajtra a včera bolo neskoro, to je panická reakcia a keď sa nad tým človek zamyslí, nie je na to dôvod,“ upozornil.

 

Podľa neho nie je dôvod na trestanie Veľkej Británie pri rokovaniach o jej odchode z EÚ, bolo by to dokonca škodlivé. „Británia bola vždy hlasom liberálnej demokracie, umiernenosti, racionality, odporu k fanatizmu a radikalizmu,“ pripomenul Šebej s tým, že odchod ostrovnej krajiny z únie môžeme ľutovať, keďže pôsobila ako protiváha Nemecku a Francúzsku.

 

Musíme si teraz podľa neho dávať pozor, aby EÚ zostala pokope a nerozdeľovala sa na jadro a tých ostatných. „Naša prosperita, sloboda, stráženie pravidiel úzko súvisí s tým, že sme súčasťou celku, ktorý sa volá západná Európa. My ako stredoeurópsky skanzen nie sme schopní udržať všetko fungujúce. Ani obchodné vzťahy, ak sa ocitneme mimo, tak napríklad aj mimo vnútorného trhu,“ dodal koaličný poslanec.