Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Depardieu a politika – Rudolf Slezák

Neviem, ako to dopadlo s petíciou  "Zastavme Putina", ktorú vyhlásilo desať popredných slovenských a českých osobností v minulom roku, medzi ktorými nechýbali také  "politické veličiny", akými sú na Slovensku páni Kusý, Bútora alebo Mesežnikov, ale som presvedčený o tom, že ak by túto otázku položili v relácii - Nikto nie je dokonalý, pozvaným hosťom a účinkujúcim, tiež by sme sa veľa nedozvedeli. Veď kto už dnes uverí tomu, že ak sa podpíšem pod text, ktorý zosmolilo v nejakej kaviarni, zopár starých pánov, Putin sa naľaká o stiahne sa z Krymu, alebo sa vzťahy medzi Spojenými štátmi, EU a NATO, ešte viac upevnia a zintenzívnia. Veľa si toho asi nesľubovali ani spomínaní páni, no aspoň sa zasa trocha zviditeľnili a pripomenuli sa verejnosti, aby na nich nezabudla. Isté je však aj to, že  svojou petíciou, si určite nepohnevali našich priateľov na Ukrajine, ktorí veľmi citlivo reagujú, na akýkoľvek prejav sympatií alebo nesúhlasu, na svoju adresu. Dôkazom toho môže byť aj tzv. "čierna listina", do ktorej ministerstvo ich kultúry, zapracovalo mena 600 osobností, ktorých prítomnosť na Ukrajine, by mohla byť - hrozbou pre národnú bezpečnosť. Medzi nich patria napr. filmová hviezda Mickey Rourke, Srbský režisér Erik Kostunica, ale aj  svetoznámy režisér Oliver Stone a herec Steven Segal. Na tejto listine však na poprednom mieste, figuruje samozrejme aj legendárna postava svetovej kinematografie - Gerard Depardiu.

 

Čím to je, že tento 66 ročný filmový herec si pohneval našich susedov, až do takej miery, že už ani jeho meno sa  nesmie spomínať v médiách a v kinách i televízii, sa prestali premietať všetky jeho filmy, hoci ich natočil desiatky a dostal za svoje herecké výkony, najvyššie ocenenia, akými sú Cézar, Zlatý glóbus a pod. Ak by som ich mal všetky vymenovať v ktorých účinkoval, ani celá novinová strana by mi nestačila. Gerard Depardeiu, je však veľký hriešnik, ktorý porušil takmer všetky starozákonné prikázania, ktoré Stvoriteľ odovzdal Mojžišovi vytesané do kamenných dosák. Tento človek je totiž náramným požívačom dobrého vína, alkoholu všetkých druhov, má rád ženy a holduje všetkému, čo spríjemňuje život. Podľa starozákonných prikázaní, by ho trest neminul v žiadnej biblickej krajine. Ako vidno, nevyhol by sa trestu ani na Ukrajine, keby prekročil jej hranice. Prinajlepšom, by ho vyhostili ako nežiaducu osobu, ak by ho ešte predtým, ukrajinský vlastenci, nepotrestali, tak - po Ukrajinský. Znamená to, že by ho za jeho sympatie k Rusku a Putinovi, povozili po Kyjeve, v smetiarskom  kontajneri a pooblievali ho odpadkami. V Starom zákone sa trestalo kameňovaním, v tom novom ,ukrajinskom Zákone, ak vás niekto neodbachne, odpadkami.

 

Gerad Depardeu, má však toho za ušami, možno viac ako iný hriešnici, z čierneho zoznamu. Ak by sa nezaplietol do politiky, mohol by sa pokojne prechádzať po uliciach Kyjeva, ľudia by ho zdravili, kvetmi obsypávali, pálenkou napájali, tak ako je tomu v Rusku. On však už viac krát, verejne a pred celým svetom prehlásil, že je pripravený za Rusko aj zomrieť, naposledy v máji na filmovom festivale v Cannes, dokonca prehlásil, že sa s Putinom stretáva, že ho má veľmi rad, že sa dobre poznal aj s Janukovyčom, že Ukrajine nikto nerozumie....tak toto by už bolo priveľa aj na pánov Bútoru, Kusého...Ktovie, ako by zareagovali títo páni na jeho stretnutie v Bielorusku, s kontroverzným prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Nikto sa ich však na to nespýtal, asi si už každý vystačí na dianie vo svete, s vlastným názorom. Aj v tomto prípade, by ich herec Depardieu, asi nepotešil svojimi výrokmi:  Stretol som významného a múdreho  človeka. ktorý sa rozumie otázkam svetovej politiky, prehlásil do televízie. Zoznámil som sa s prekrásnou krajinou, akou je Bielorusko. na vlastné oči vidím, že Bielorusi sú hrdí na svoju krajinu a na svojho prezidenta, budem o tom rozprávať všade. Podľa neho, nepriaznivý obraz, šíria iba tí, čo nemajú predstavu o situácii v tejto krajine, nič o nej nevedia. Potom  išiel s prezidentom seno nakosiť. Keď vidím tie farmy, obsiate polia, lúky a lesy, pripomína mi to malé Švajčiarsko, zaperlil po tomto výkone.

 

Nemáme všetci rovnaké názory na to, čo sa dnes deje vo svete. Všade to hrozí výbuchom, ako v starom prederavenom hrnci, z ktorého uniká para. To  však nikoho neoprávňuje k tomu, aby sme ho trestali za jeho názor, rozhodovali za niekoho, čo môže alebo nemôže čítať alebo pozerať. O tom, akým hercom je Gerard Depardieu, už všetci vieme, možno nás bude zaujímať aj to, akým je spisovateľom. V predajniach  kníh, sa už objavila jeho  176  stranová kniha z vydavateľstva  XYZ  2015, z názvom - Jednoducho je to tak. Prečítame a uvidíme. Ešte viac by ma však zaujal jeho plánovaný film, o ktorom sa zmienil pri návšteve v Bielorusku, kam pricestoval už aj s producentom. Má ísť o projekt Rusko, Bieloruskej a Francúzskej koprodukcie, pod pracovným názvom - Normandia- Nemen. Bude pojednávať o legendárnej  francúzskej letke, bojujúcej na východnom fronte, proti nacistom a filmový tvorcovia tak pripomenú každému 70 výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Každému možno nie, iba tým, čo nemajú G. D, na čiernom zozname.