Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Dejiny mesta pred a po roku – Dušan D. Kerný
Mnoho ľudí pozná veľkú sklenenú stenu, cez ktorú je výhľad na trávu, stromy, oblohu, niekedy na dážď, inokedy na vločky snehu. Podľa toho, kedy sa v bratislavskom krematóriu lúčime s tým, kto nás navždy opustil. Skvelé, v Európe obdivované riešenie krematória rodáka z Rajca Milučkého, s ktorým sme sa napokon tiež práve tu lúčili.
Pri každej rozlúčke sa pred očami odvíja osud človeka, atmosféra či portrét doby. Z desiatok pohrebov, počas ktorých som tu zažíval kus súkromných dejín či príbeh niekdajšej, alebo súčasnej spoločnosti, som bol tento rok na rozlúčke s doktorom práv a vytrvalým matičiarom Vrútočanom Pavlom Pollákom. Nečakane zomrel vo veku nedožitých deväťdesiatich siedmich rokov. Práve Matica mu v roku 2017 vydala knihu dokumentov o vtedy 103-ročnom Imrichovi Kružliakovi, rodákovi z Detvy, osobnosti slovenského exilu, ktorý dlhé roky pôsobil po úteku na Silvestra v roku 1949 v Rádiu Slobodná
Európa. Podľa Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí to, ako bibliograficky zdokumentoval Pollák činnosť Kružliaka, je pýchou knižničného fondu tejto inštitúcie. Jeden z takých dokumentov sa mi počas práce doktora Polláka dostal do rúk, teda presnejšie on mi ho doniesol osobne. Vedel, že ma zaujímajú dejiny tohto mesta pred a po roku 1969, chápal ma. Okrem iného mi dal pre tých, čo ten čas zažili, vzácny záznam zápisnice z novembra 1967. Prakticky doslovný zápis čo a kto povedal na schôdzi v onej budove na Štúrovej ulici v Bratislave, kde „komandos“, úradne delegácia Predsedníctva Zväzu slovenských spisovateľov prišla oznámiť, koho z redakcie vyhadzujú, kto bude nové vedenie a aký bude osud vtedy najčítanejšieho týždenníka v celom pätnásťmiliónovom štáte.
Z prítomných, ktorých som v rozličných obdobiach osobne poznal, už takmer nikto nežije. Dokument onej zápisnice sa dostal na svetlo až vďaka autorom knihy Roman Kaliský - cesta búrlivým storočím, ktorá vyšla vlani v máji. Teda až do roka 2022 bol onen zápis, okrem archívu rodiny Kaliských, verejne neprístupný. Roky som poznal a aj spolupracoval s Romanom Kaliským, ale nikdy, nikdy sa ani v kruhu svojich intimusov - Petra Štrelingera a Drahoša Machalu, trojice, ktorá priamočiaro po roku 1990 bola za vznik samostatného slovenského štátu - o tom nehovorilo. Kľúčová otázka, ktorú som položil Dr. Pollákovi bola: Paľo, odkiaľ to máš?
Veď to je jeden z najpozoruhodnejších dokumentov o atmosfére tých čias, jazyku neskrývaných hrozbách doby....
Aj som sa raz po roku 2010 vybral s Dr. Pollákom do Mníchova za Kružliakom, ale podaromnici. Najmenej z dvoch prameňov dnes viem, že obsah dokumentu je pravý a vďaka literárnemu vedcovi prof. Leikertovi stojí za to sa k nemu vracať. Hovorí o tomto meste toľko, že oní dvaja, ktorí pri tom boli, nechcú ešte dnes o tom hovoriť. Je to strhujúci bratislavský, slovenský, československý príbeh s výrazným sovietskym podtónom osem mesiacov pred príchodom okupačných vojsk. Mimochodom, ústredná postava vtedajších čias a najmä verejných vystúpení tých čias Roman Kaliský bol jediný, ktorý tresol dverami a urobil to ešte raz po roku 1968 a rodinu so štyrmi deťmi, dievčatami, dvadsať rokov živil ako murár.
Keď v roku 1971 súdili vynikajúceho svetoznámeho rusistu Pavla Lička, bol tento murár vo vtedy ustrašenej či umlčanej, riziku sa vyhýbajúcej Bratislave jediným frajerom, jediným junákom, jediným autorom veľavravného protestu mlčaním. Tento vtedy murár ročník 1922 (!) si vybral dva či tri dni dovolenky a ako jediný vtedy ešte z plejády svedkov či členov redakcie Kultúrneho života šiel do súdnej siene a sedel tam ako prejav solidarity s Paľom Líčkom. To neurobil v celej Bratislave nikto. Pomery boli zvláštne - Pavol Pollák bol vylúčený zo strany, no napriek tomu dostal pas na cestu do Mníchova za Kružliakom. Pomohlo mu vraj, že počas štúdií býval v internáte v jednej izbe s Petrom Colotkom. A vraj prenášal odkazy od Kružliaka pre Gustáva Husáka.