Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dar z nebies – Rudolf Slezák

Keď sa Bohovia na Olympe chceli pozabávať, zoslali na ľudí rôzne nešťastia, choroby a vášne, vyvolali medzi nimi závisť, nepokoje a zlobu. Potom sledovali ľudské hemženie a krátili si tak svoje chvíle na nebesiach. Všelijakými nápadmi vynikal Boh Hermes, ktorý prestrojený chodil medzi ľuďmi, huckal ich proti sebe, vyvolával paniku a tešil sa z toho, keď mu naleteli. Všade kde sa zdržal dlhšie, zanechával po sebe rozhnevaných ľudí, ktorí nedokázali spolunažívať bez vyvolávania konfliktov. Dnes to na Slovensku vyzerá akoby sa tie časy vrátili, Hermes nás obdaroval svojimi darmi a teraz sa skrytý za oblakmi a uchechtáva, nad ľudskou hlúposťou. Ako inak sa dá pomenovať to, čo sa deje dnes tesne pred voľbami, keď sa časť spoločnosti nedokáže dočkať chvíle, keď sa bude rozhodovať o tom, kto bude riadiť túto krajinu po voľbách. Nech mi je odpustené, ale takto nedočkavo sa správa človek, ktorý nečaká až sa zotmie, keď sa rozhodol spáchať zlý skutok. Necítim v tejto chvíli obdiv voči našim učiteľom, ktorý sa rozhodli na uliciach a námestiach, vyzváňaním  presadzovať svoje požiadavky. Od toho je už iba krôčik k tomu, aby bol z toho Majdán. Aj vtedy to začalo zvončekmi, no potom si začali so sebou prinášať aj staré pneumatiky. Vari je málo v tejto krajine bláznov, ktorí sú schopní využiť každú príležitosť, aj pre svoje agresívne aktivity?

Veľmi si vážim učiteľov za to, že ma naučili čítať a písať. Neverím však tomu, že táto ich veľká nátlaková akcia, nemá nič spoločného s politikou. Iba naivný človek sa môže tak domnievať, keď vidí ako sa pred kamerami vystriedali už všetci lídri opozičných politických strán. Všetci do jedného im gavalierský sľubujú peniaze na zvýšenie platov a obrovské milióny do školstva, ktoré iniciatíva učiteľov požaduje už teraz a v tejto chvíli. Medveď behá ešte po horách a oni už sľubujú jeho kožu, aj keď nie je až tak isté, že budú zostavovať novú vládu. Bolo by však nerozumné, ak by sa nenalepili na tento jeden z pilierov spoločnosti. Učiteľstvo je veľká sila, ktorá im môže napomôcť ako vykrútiť Robertovi Ficovi Krk a ako zastaviť jeho prenikanie do novej vlády. Je to ich poslednou šancou, dar z nebies, čo im tu Hermes po sebe zanechal. Na tomto dare sa teraz povezú pohodlne až do volieb, stačí ak budú iba mávať svojimi prápormi. A Hermes sa iba uchechtáva.

Všetko zlé je však na niečo dobré. Začínajú sa, tento krát nezištne ohlasovať aj naši dôchodcovia. Ak rodičom detí nastanú nejaké problémy so zatváraním škôl, veľmi radi prevezmú starostlivosť o svoje vnúčence. Nepotrebujú aby sa o ne postaral nejaký pán Poliačik. Naopak, dobre im padne, ak si znova oživia v pamäti zlomky, rovnice, množiny a ostatné učiva, ktoré im z hláv už vyprchali. Veď aj ním sa zvýšili dôchodky o 1,9 Eura a chceli by aspoň takto dokázať svoju užitočnosť. Ktovie, raz ich možno niektorý pedagóg spomenie pred žiakmi, ako príklad skromnosti. To najdôležitejšie je však, že školáci neprídu o svoje učebné návyky.