Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Daň silnej zostavy – Štefan Nižňanský

Alžbetin dvor v Miloslavove  je známy najmä z literatúry od Hany Zelinovej. Jej románová trilógiasa nesie v romantickom duchu a po desaťročia bola balzamom státisícov  ženských sŕdc čitateliek. Rodinná sága sa v roku 1986 stala predlohou pre nakrútenie slovenského televízneho seriálu z roku 1986, ktorý zase potešil oči aj dušičky ďalších generácií dospievajúcich diváčok. Novodobá „sláva“ tejto lokality, ktorá sa rozletela  svetom hneď po Novom roku, má ale predlohu celkom isto v úplne odlišnom žánri filmovej tvorby. Tej násilníckej, akčnej – podľa importovaných zámorských scenárov brakovej hollywoodskej tvorby o unudenej, zdrogovanej a naveky zatratenej mládeži západného liberálneho sveta. 2.januára 2022 otriasol sužovaným Slovenskom i európskymi médiami prípad krutého šikanovania maloletej 11-ročnej Andrey z Miloslavova pri Bratislave.  Skupina mladistvých školákov ju v areáli bývalého družstva v Alžbetinom dvore násilím opila takmer do bezvedomia, následne krvavo zbila a vyzliekla donaha.Celý incident si pritom (sociálnymi sieťami odkojená) mládež nahrávala na mobilné telefóny. Tento prípad šikanovania a nebezpečného vyčíňania bezcitnej detskej hordy vyvolal až podozrivo veľký záujem politikov Hegerovej vlády a policajných funkcionárov. Zarážajúca je skutočnosť, že najbrutálnejšou útočníčkou z gangu 14 až 16 ročných chlapcov a dievčat bola „šéfka“ bandy - tiež ešte mladistvá Ela.

 

Čo chcú politici a policajti utajiť?

Mne bolo nápadné, veď Matovičovcov posledné 2 roky zaujímali len prepady a zatváranie „smerákov“ či prominentných osôb zo zoznamu „na odstrel“ Veroniky Remišovej. Pripomínam, že čierny zoznam s názvom „Za spravodlivé Slovensko bez korupcie“ (na ktorom sú mená a fotografie ľudí vo verejných funkciách, menovaných počas vlády Smeru), zverejnila Veronika Remišová na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti spolu s krátkym komentárom už krátko po voľbách v roku 2020. Prečo teda odrazu ten „šrumec“? Prečo hneď vo všetkých televíziách množstvo stanovísk psychológov, sociológov pedagógov aj politikov, akoby chrániacich viac agresorov, než úbohú obeť krutého a neľudského šikanovania? Prečo odrazu nasadenie desiatok policajtov proti protestu 200 obyvateľov Miloslavova pred domom rodičov hlavy gangu? Veď už v dňoch 6. a 7. mája 2021 sa napríklad vo viacerých televíziách objavili znepokojivé reportáže z Komárna o vyčíňaní dievčenských gangov.Dievčatá vo veku od 13 do 15 rokov páchali násilnú trestnú činnosť a útočili v 8 až 10-členných bandách, najčastejšie v okolí autobusovej a železničnej stanice. Útoky na svoje obete si zaznamenávali na mobilné telefóny a zverejňovali ich na sociálnych sieťach.  Neútočili len na vrstovníkov. Vyhrážky i kopance do hlavy sú v Komárne na dennom poriadku. Zahraničné médiá sa čudovali nad tým, že nevinné študentky terorizuje veľký gang mladých dievčat poskladaný z viacerých škôl a polícia si s nimi nevie poradiť. Mikulec tam dodnes nevyhnal do akcie protiteroristické komando...

 

Nová účinkujúca do Silnej zostavy

Miloslavovská šikana nevznikla len tak. V deťoch ju samozrejme buduje svet dospelých, vplyv televízneho vysielania, filmovej tvorby a sociálnych sietí. Rozšírenie informačných technológií a internetu dopomohlo k tomu, aby mal problém násilia ešte väčší rozmer. Napríklad Playstation 2 – Grand Theft Auto 3 je najpredávanejšia hra v histórií. Táto hra je ale celá založená na násilí. Hráč získava body za to, že na ulici zabíja ľudí, kradne autá – pácha trestnú činnosť, ktorá je v reálnom svete zakázaná. Ľahká dostupnosť a rozširovanie obdobných hier v mobilných telefónoch, ktoré dnes na Slovensku vlastní už hádam každý mestský školák od 10-tich rokov, k výchove slušných občanov neprospieva.

 

Podľa mňa ale toto dianie dokazuje návrat hodeného bumerangu násilnej ženskej emancipácie, gender politiky, presadzovanej vnucovaním kadejakých silných ženských zostáv a pretŕčaním sa blogeriek, influencierie, klebetníc z liberálnej kaviarne a pochybných komičiek, ktorých humor je postavený len na primitívnej povrchnej zábave plnej vulgarizmu a oplzlých výrazov. Nie je to len môj názor. Renomovaní sociológovia, profesori michigenskej Eastern univerzity  Werner J. Einstadter  a Stuart Henry prišli v roku 1995 vo svojej štúdii s hypotézou, že „pokračujúca emancipácia žien, rast ich vzdelania, zamestnanosti a presadzovanie sa vo verejných funkciách, povedie k rastu kriminality a prinesie podobné vzory kriminality ako u mužských páchateľov.“ Namiesto ryšavej deväťročnej Pipi Dlhej Pančuchy, 11-ročnej siroty Anny zo Zeleného domu alebo 19-ročnej Jany z Arcu (prezývanej tiež Panna orleánska), je pre dnešné dievčatá vzorom zrejme viac Brutálna Nikita či sexy bojovníčka MMA Paige Van Zantováv klietke. Alebo potetovanéa barovým dymom vyúdené stendapistky, ktorých slovník dosiahol úrovne ožratých dragúnov z dávnej vojnovej histórie. Tie dostávajú v médiách na Slovensku viac priestoru ako vzdelané lekárky, učiteľky, obetavé opatrovateľky či výskumné pracovníčky z SAV.

 

Akoby kamarile vykypelo čosi z hrnca...

To, čo sa udialo v Miloslave je hrozné, no stále mi vŕtalo v hlave, čo sa skrýva za zvláštnou prezentáciou otrasného prípadu v slovenskom mainstreame. Napriek množstvu obrazového materiálu a odsudzujúcim výrokom voči útočníčke, zdalo sa mi akoby niečo tutlali, ukrývali, zamlčovali. Veď v iných prípadoch, kauzách a škandáloch uvádzali celé mená, odhaľovali rodinné i pracovné pozadie už len podozrivých, obvinených (nieto ešte odsúdených) páchateľov. A v tomto prípade skoro nič! Svitať mi začalo, keď si predseda parlamentu dal 6.januára 2022 na Koaličnú radu predvolať ministra vnútra Romana Mikulca, tváriac sa že brutalita v Miloslavove prebudila politikov. Pravda, vzťah Borisa Kollára k blízkemu vidieckemu okoliu hlavného mesta môže u mnohých navodzovať dojem, že k Miloslavu, Mostu pri Bratislave,  Dunajskej Lužnej či k Podunajským Biskupiciam má „multiotecko“ nejaký zvláštny citový vzťah od autonehody štátnej  limuzíny počas úplného lockdownu 24.októbra 2020, v ktorej sa viezol spolu s bývalou finalistkou Miss Universe SR Miroslavou Fabušovou.

 

Z Alžbetinho dvora vanie zápach násilia a politiky  

V hre je však niečo úplne iné. Prečo by mal predseda parlamentu a predseda politickej strany Sme rodina „riešiť“ ministra vnútra z OĽaNO, za ktorého nesú politickú zodpovednosť Heger s Matovičom? Mainstreamové médiá, ktoré sa stali spolupáchateľom súčasnej vládnej kamarily zdá sa zamlčali politický rozmer kriminálneho správania sa mladistvých v bande 14 až 16 ročných tínedžerov, ktorú vedie už niekoľko rokov Ela. Takto – iba krstným menom - označujú neplnoletú školáčku, ktorá šéfuje gangu terorizujúcemu celú dedinu. Priezvisko a mená rodičov sa neobjavili ani raz, akoby niekomu veľmi záležalo na výnimočnom zabránení akéhokoľvek úniku informácií. Krčmár v Hornom Výplachu sa asi pýtal štamgastov vo výčape, „či vari Moniku Tódovú poslali na dovolenku?“ Iba jeden jediný raz som odkiaľsi začul, že otec brutálnej Ely má byť vraj právnik a jej matka je vraj policajtkou... Svätá slovenská investigatíva! To nikto z tých štedro oficiálne i načierno dotovaných mainstreamových plátkov nedokázal začuchať stopu a vydať sa po nej? Alebo dostali embargo s výstrahou?! A čo Reportéri a Investigatívne centrum? Nebodaj dostali „po hube“, že naznačili politickú náklonnosť rodičov útočníčky? Či viac za to, že skupinka mladistvých delikventov potvrdila médiám vystatovanie sa dotyčnej Ely ako sa „jej nič nestane, lebo má mamu policajtku“? Možno tiež za informáciu, že v škole z obce Miloslavov vraj nie sú ničím výnimočným drogy, ktorým holduje aj partia mladých násilníkov? Nemá pritom ísť „iba" o marihuanu. Deťom v Miloslavove vraj zachutilo aj LSD či dokonca pervitín, ktorý pravidelne užíva minimálne jeden člen tejto vydarenej partičky. Pritom vraj chodí len do ôsmej triedy základnej školy...

 

Zrodí sa ďalší škandál SIS?

Ak sa Boris Kollár tak vehementne angažuje v tejto zapáchajúcej kauze, vychádza mi z toho nejaká jeho politická zodpovednosť za škandál, ktorý je treba stoj čo stoj zatajiť. Ak si zrátame 1+1, vieme, že sa doteraz v ničom tak neangažoval ako vo výstavbe nájomných bytov a v oblasti SIS - po zatknutí jej šéfa Vladimíra Pčolinského (nominanta Sme rodina). Choval by sa šéf parlamentu inak, ak by povolanie otca „právnik“ a matky„policajtka“ boli len krycou legendou povedzme pre tajných agentov, či skôr až dôstojníkov SIS? Vysvetľovalo by to mnohé z otázok naznačených vyššie, Na odpovede máme v Slovenskej republike dosť početný Policajný zbor s rozviazanými rukami aj široký akčný aparát ambicióznych špeciálnych vyšetrovateľov i veľký bzučiaci roj investigatívnych trúdov aj osičiek.

 

My, dôchodcovia na Záhorí ale o ničom nevieme, my nemáme v anténe na strechách chalúp ani len digitálny signál spravodajskej TA3...