Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Cielené, ale už neaktuálne útoky na prešovského primátora – Stanislav Kubánek

Mnohí z nás to poznajú a prežili na vlastnej koži. Požičali peniaze susedom, priateľom, alebo príbuzným, dokonca sa za tieto pôžičky zaručili vlastným majetkom. Potom dlžníci prestali splácať pôžičku a problémy začal mať ten, ktorý dotačným vyšiel v ústrety. Z médií som sa dozvedel, že podobný problém má prešovský primátor Pavol Hagyari. Pred ôsmimi  rokmi požičal  ručil  nejakej developerskej firme, tá prestala splácať, do toho všetkého vstúpil exekútor a tak pán primátor musel riešiť to, čo osobne on nespôsobil.

 

Regionálny denník na východnom Slovensku priniesol túto informáciu v sobotu 4. októbra. Samozrejme, s avízom na prvej strane. Pavol Hagyari, ako vyplýva z textu príspevku, redaktorovi povedal, že vec je už neaktuálna, nejde o jeho dlh, ale o dlhy firmy, ktorá mala investičné zámery s pozemkami pri Bratislave.  Hagyari už s ňou uzavrel dohodu o vyriešení celej záležitosti a tak problém s exekúciami jeho majetku už nie je. Teraz potrvá maximálne dva týždne, než sa táto záležitosť uzavrie i technicky. Bodka a ako hovoria naši susedia v Česku – šmitec! Teda už žiadna aktualita.

V sobotu však správu o „veľkých finančných ťažkostiach“ primátora Pavla Hagyariho priniesol jeden bratislavský denník. Hagyari podľa príspevku nepoprel, že vzniklo exekučné záložné právo na jeho nehnuteľnosti, ale zároveň tvrdí, že situácia nie je až taká dramatická a tento týždeň majú byť vydané  všetky zostávajúce uznesenia, pričom Hagyari je optimista.

 

Nedeľňajšie vydanie ďalšieho bulvárneho denníka informuje o zablokovaných nehnuteľnostiach primátora tak, ako keby k tomu došlo deň predtým, teda v sobotu. Pritom zároveň uvádza, že  „podľa Hagyariho je už problém vyriešený a čaká sa na zastavenie exekúcie“.

Čo k tomu dodať? Tri dni sa naša tlač venuje súkromným problémom primátora, na slovenské pomery, veľkého mesta. Pritom ani jeden z týchto denníkov sa nesnažil spojiť s exekútorom a opýtať sa ho na to, aká je situácia so zablokovaným majetkom Hagyariho a čo chýba, aby sa celá záležitosť dala do poriadku. Načo? Stačia bombastické titulky a text o tom, aké má Hagyari obrovské finančné problémy.

Prešovský primátor rozhodne nepatrí do okruhu mojich blízkych priateľov, ale musím sa postaviť na jeho stranu. On to síce nepotrebuje, veď roky patril medzi prominentných slovenských právnikov a tak si v tejto záležitosti určite vystačí s vlastným rozumom i patričnými skúsenosťami. Osobne za tým všetkým vidím také dobre pripravené  „hádzanie polien pod nohy“, pretože pána primátora, nezávislého kandidáta, chce v nastávajúcich komunálnych voľbách podporiť aj náš SMER-SD. Tak sa doňho médiá a tí čo za nimi stoja, pustili. Okrem toho podľa toho čo vidím a počúvam okolo seba, pán primátor by celú exekúciu mohol vyrovnať šmahom jednej ruky, stačilo by predať iba niektorú z jeho nehnuteľností.

Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí. Ešte pred týmito tzv. veľkými  odhaleniami o zablokovaní jeho majetku sa jeden z kandidátov na primátora rozhodol vpochodovať do centra Prešova s cirkusovým slonom, ktorý mal na sebe červený šál. Ten mal symbolizovať Hagyariho. Nuž, slon z cirkusu určite potešil v uliciach mesta deti i dospelých. Cirkus je však jedná vec, život v Prešove a jeho riadenie druhá. V tej možno primátorovi máločo vyčítať. Verme, že práve po tomto cielenom útoku prešovskej pravice v mestskom zastupiteľstve si získa ešte viac priaznivcov....

Stanislav Kubánek, poslanec NR SR