Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Chorváti kupujú slovenské sardinky! – Ján Sliačan

Slováci sa k Jadranu vracajú počas jesenných a zimných večerov

 

 

Medzi Chorvátskom a Slovenskom síce sú vzájomné kontakty stále silnejšie a aktívnejšie, ale napriek tomu ľudia v oboch štátoch málo vedia o tom, čo sa deje v tom druhom. Ešte počas prezidentovania Ivana Gašparoviča mnohí obyvatelia tejto balkánskej krajiny vedeli o jeho chorvátskych koreňoch, dnes by už málokto z nich dokázal povedať meno súčasného prezidenta SR. Podobne je to i u nás. Poniektorí síce zaregistrovali skutočnosť, že Chorvátsko má po prvýkrát na čele štátu prezidentku, ale kto z nás už vie, že táto skutočne príťažlivá žena sa volá Kolinda Grabarová-Kitarovičová?

 

Spomedzi všetkých krajín sveta je zrejme pre našincov najpríťažlivejšie práve Chorvátsko. Veď každoročne ho navštívi vyše 300 000 občanov Slovenska. Z pohľadu počtu návštevníkov Chorvátska Slovensko patrí do TOP 10. Konkrétne sme práve na 10.priečke. Práve preto sa obyvatelia hostiteľskej krajiny, ktorá patrí medzi turistické veľmoci, správajú k našincom s patričnou úctou. Dnes si málokto uvedomí, že obe krajiny spájajú aj spoločné dejiny počas existencie Rakúska – Uhorska a v súčasnosti členstvo v EÚ a NATO. Chorváti na rozdiel od nás sa často a radi porovnávajú s obyvateľmi Únie a pritom úprimne poukazujú na krajiny, ktoré sú v hodnoteniach lepšie ako oni. Takže často aj na Slovensko. Obe krajiny spájajú aj blízke parlamentné voľby. Na rozdiel od nás Chorváti ešte stále nevedia, kedy presne budú. Ešte v jari to vyzeralo na koniec tohto roku, ale teraz prichádza do úvahy aj začiatok budúceho. Predvolebná kampaň však už začala. Ani nie tak bilboardami, ako je zvykom u nás, ale snahou politikov robiť všetko možné aj nemožné, len aby získali priazeň voličov.

 

Našinci počas oddychu na Jadrane sa o život v Chorvátsku zaujímajú iba okrajovo. Stačí im vedieť priemerný plat občana a počet nezamestnaných. Ostatným si jednoducho pod horúcim slnkom nechcú zaťažovať myseľ. Až po návrate do svojich domovov už po odovzdaní darčekov svojim blízkym a prezeraním fotografií a videozáznamov od Jadranu chcú viac spoznať krajinu, v ktorej strávili časť leta. Aj preto sú naši čitatelia radi, že prinášame aktuálne príspevky z Chorvátska aj v jeseni. Je to pre nich príležitosť dať si do súvislosti to, čo videli a zažili s informáciami, ktoré sa nám podarilo získať priamo počas niekoľkomesačného pobytu v Chorvátsku.

 

NEODIŠIEL DO DÔCHODKU

Všetci traja doterajší slovenskí prezidenti, ktorým skončil mandát prvého muža krajiny, odišli priamo do dôchodku. Nakoniec, vtedy už boli v solídnom penzijnom veku a do politiky sa už ani jeden z nich nevrátil. Nakoniec, niečo také u nás by sa asi nestretlo s pochopením širokej verejnosti. Inakšie je to však v Chorvátsku. Prezidenta Iva Josipoviča vystriedala začiatkom tohto roku Kolinda Grabarová-Kitarovičová a čo zostávalo iba 57-ročnému vo volebnom súboji zdolanému politikovi? Založiť si novú stranu! Dostala názov Chorvátsko vpred a intenzívne sa pripravuje k voľbám. Josipovič už stihol uzavrieť aj koalíciu so stranou reformistov a do volieb by mali ísť ako koalícia Úspešné Chorvátsko. Na veľké prekvapenie k Josipovičovi prešli aj niektorí regionálni funkcionári Sociálnodemokratickej strany premiéra Zorana Milanoviča, zatiaľ ešte stále najsilnejšieho politického subjektu v krajine.

 

SARDINKY ZO SLOVENSKA?

V obchode sa niekedy dejú nepochopiteľné veci. Tak napríklad na východnom Slovensku obyvatelia nie tak dávno nevedeli pochopiť prečo im v obchodnej sieti ponúkajú české mlieko zo Šumavy, teda z pohľadu poľnohospodárstva najhoršieho regiónu našich západných susedov. Vraj je lacnejšie... Chorvátov, ktorý majú rozvinutý morský rybolov od mesta Rijeka na severe až po Dubrovník na juhu, šokoval objav v predajniach potravín slovenských sardiniek! Nielen to, ale ešte k tomu lacnejších, než domáce!

 

NAŠA SA NESTRATILA!

Trogir v strednej Dalmácii je nádherné mesto, v ktorom najvýraznejšiu stopu zanechali Benátčania a možno ho právom nazvať Malé Benátky. Je zároveň v zozname UNESCO a ročne ho navštívia milióny turistov z celého sveta. Okrem toho nábrežie ako magnet priťahuje najluxusnejšie jachty, registrované na Novom Zélande, či na druhom konci sveta v Škandinávii. Veľmi často tu kotví aj ruský miliardár Abramovič či ďalší super boháč Ecclestone, šéf najvýznamnejšieho seriálu automobilových pretekov F 1. Nečudo, že ich lode vzbudzujú zaslúžený obdiv vždy, kedy sa objavia v Trogire. Nedávno však na veľké prekvapenie na historickom nábreží kotvila aj luxusná jachta pod slovenskou vlajkou! Podľa odborníkov mohla poskytnúť prepychové ubytovanie pre 8-10 cestujúcich a ďalšie pre 6-8 člennú posádku. Jej cena sa mohla pohybovať v rozpätí 15-20 miliónov eur. Možno ju skutočne vlastní občan SR, možno ju jej majiteľ – cudzinec nechal zaregistrovať na Slovensku. Skôr pripadá do úvahy prvá možnosť...

 

SVOJU AKTIVITU UŽ PREHÁŇA

Pani prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová trochu šokovala chorvátsku verejnosť tým, že na desať dní presťahovala svoj úrad zo Záhrebu do druhého najväčšieho mesta krajiny – Splitu. Prechodne vtedy bývala vo vojenskom objekte. Na tom predsa nebolo nič zlé a preto je nepochopiteľné, že politológovia jej pobyt v Dalmácii označili za populistický. Kladom jej dlhšej návštevy Splitu a okolia boli stretnutia s radovými občanmi a dokonca aj vyskúšanie si zápchy na chorvátskych cestách, ktoré v čase vrcholu letnej turistickej sezóny veľmi dobre poznajú aj naši motoristi. Časť takejto trasy absolvovala bez sprievodu a sirén, teda úplne inkognito. V každom prípade svojim ochrankárom spôsobila nemálo problémov počas návštev tržníc, fotografovania sa s náhodnými ľuďmi. Na druhej strane pre svoju popularitu urobila všetko: jazdila na kombajne, maľovala byt, v sedle koňa vyrazila vpred, dokonca z kapitánskeho mostíka riadila trajekt, samozrejme kapitán lode jej iba radil. Nakoniec po niekoľkých dňoch po zverejnení prezidentky pri kormidlovaní lode vyšlo najavo, že trajekt riadil autopilot, teda pani prezidentka iba pózovala... Napriek tomu jej to na popularite nič nevzalo, skôr naopak. Jej fotografie zo súkromia i protokolárnych povinností si na Facebooku prezreli takmer štvrť milióna Chorvátov doma i v zahraničí. Niektorí z nich ju prirovnávajú k Matke Tereze, oslovujú ju kráľovná naša... Oveľa viac však prekvapuje to, že prezidentka, ktorá po zvolení za hlavu štátu vystúpila z Chorvátskeho demokratického spoločenstva /HDZ/ mu v súčasnosti robí otvorenú a aktívnu predvolebnú agitáciu, čo najviac dráždi predsedu sociálnych demokratov a premiéra v jednej osobe Zorana Milanoviča.

 

BUDE DOSŤ OLÍV?

Priniesť si domov pravý gazdovský olivový olej ako veľmi praktický a užitočný suvenír – túži nejeden návštevník chorvátskeho pobrežia Jadranu. Aj mnohí našinci ho však v tomto roku hľadali márne. Jesenné dažde v Dalmácii pred rokom spôsobili veľké škody na olivovníkoch, dôsledkom čoho bolo málo oleja a k tomu ešte nie veľmi kvalitného. Napriek tomu mnohí našinci boli ochotní kúpiť si na niektorej z tržníc pravý olivový olej v cene až 13,50 eura za liter. V tomto roku síce pestovatelia očakávajú dobrú úrodu, ale... Vo všetkých krajinách EÚ, v ktorých rastú olivovníky vyhlásili pohotovosť č.1. V Taliansku už baktéria Xylella fastidiosa zničila 100 000 olivovníkov a už ju zaevidovali aj na francúzskom ostrove Korzika. V Chorvátsku je zatiaľ všetko v poriadku, v minulom roku v 38 lokalitách uskutočnili 53 vizuálnych pozorovaní a odobrali 81 vzoriek. V tomto roku plánujú odobrať 250 vzoriek. Odborníci však tvrdia, že tých vzoriek musí byť aspoň 2000, pričom EÚ sa podieľa na financovaní tohto monitorovania až do 90% všetkých nákladov. Len pre zaujímavosť – v Taliansku ročne uskutočnia odber medzi 15 000 až 20 000 vzorkami a napriek tomu majú s olivovníkmi problémov vyše hlavy.

 

Ján SLIAČAN, Chorvátsko