Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Chce zlepšiť informovanosť Slovákov v otázkach členstva v EÚ a NATO

(TASR) - Vláda odborníkov chce zlepšiť informovanosť Slovákov v otázkach členstva v Európskej únii (EÚ) a NATO. Zároveň chce zvýšiť dôveru v štát a jeho demokratické inštitúcie. Vyplýva to z Koncepcie strategickej komunikácie Slovenskej republiky, ktorú schválila na pondelkovom rokovaní.


"Nedostatočná a nesystematická komunikácia štátu bez strategického rámca prispieva v informačnom priestore k etablovaniu subjektov, ktoré, ako poukazuje Slovenská informačná služba, systematicky šíria škodlivý obsah, vrátane dezinformácií a zavádzajúcich, tendenčných a polarizujúcich naratívov," skonštatoval vládny kabinet. Doplnil, že tak podkopávajú relevanciu štátnych inštitúcií, demokratické a geopolitické ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. To predstavuje pre krajinu "významnú bezpečnostnú hrozbu".

Vláda si preto dáva za cieľ zvýšiť dôveru občanov v demokratické inštitúcie štátu. "Pravidelná, vecná a systematická komunikácia štátu s verejnosťou zamedzí šíreniu konšpiračných teórií a dezinformácií, čím vo výsledku posilní aj dôveru v štátne inštitúcie," píše sa v koncepcii.

Druhým cieľom je zvýšenie informovanosti a podpory verejnosti pre dlhodobé strategické záujmy Slovenska. "Kvalitná strategická komunikácia štátu, postavená na dátach z prieskumov verejnej mienky a súčinnosti štátnych, neštátnych, ako aj medzinárodných subjektov, má prispieť k lepšej informovanosti o kľúčových strategických záujmoch SR, a teda zmenšiť priestor pre informačné operácie a dezinformačné kampane," priblížila vláda.

Vládny kabinet skonštatoval, že prijatím koncepcie sa posilní schopnosť štátu reagovať na hrozby v informačnom prostredí, ktoré dlhodobo negatívne vplývajú na spoločnosť.

Premiér Ľudovít Ódor považuje schválenie koncepcie za kľúčové. "Vzhľadom na hybridné hrozby a dezinformácie, ktoré sú tu za ostatné obdobie, vláda potrebuje jednotnú stratégiu, ako týmto veciam čeliť," povedal. Cieľom sú podľa jeho slov lepšia spolupráca ministerstiev aj zabezpečenie financovania potrebných kapacít.