Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Chce sa Richard Sulík a celá SaS zbaviť zodpovednosti za doterajšie vládnutie? – Vladimír Dobrovič

 

Zrejme áno. Ináč sa len ťažko dá pochopiť, že minister hospodárstva R. Sulík nie je ochotný dovládnuť spoločne s ministrom financií Igorom Matovičom, ktorý ho do vlády aj s jeho stranou dostal. V momente zostavovania novej vládnej koalície mu bol „Igorko“ dobrý, napriek tomu, že mu nepriklepol ním požadovaný post ministra financií. Uspokojil sa aj s „menej lukratívnym“ ministerstvom hospodárstva. Svoje neuspokojené ambície ale dával najavo od začiatku spoločného vládnutia.  V prvom kole sa mu podarilo iniciovať odvolanie svojho soka z funkcie predsedu vlády. Na jeho smolu mu to však nevynieslo vytúžené miesto generála financií. Ministrom financií sa stal I. Matovič. Mnohí sa dodnes čudujú jeho dobrovoľnému odstúpeniu z pozície premiéra. Domnievam sa, že I. Matovič síce bol ako opozičný poslanec prínosom v NR SR, ale post predsedu vlády nezvládol a preto jeho odchod aspoň na chvíľu upokojil turbulencie vo vnútri vládnej štvorkoalície.

 

Ukazuje sa, že R. Sulík sa ani touto ústretovosťou I. Matoviča neuspokojil a naďalej útočí s úmyslom odstaviť ho od moci. Ináč sa to len ťažko dá vnímať. Namiesto spoločného zachraňovania neutešenej hospodárskej situácie na Slovensku, na ktorej sa plným dúškom podieľajú obaja, R. Sulík sa rozhodol rýchlo vycúvať z vlády. Možno sa takto chce zbaviť osobnej zodpovednosti za neutešený stav nášho hospodárstva v domnienke, že získa lepšiu východiskovú pozíciu v budúcich parlamentných voľbách.

 

OĽANO sa zatiaľ  vzoprelo ultimátu SAS. Líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub. „Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie OĽANO.

Predseda vlády Eduard Heger tvrdí, že  „bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom SR v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú.“  Ako však poznamenáva: „ak na niečo nie je čas, nie je čas na destabilizáciu. Ak na niečo je čas, je čas na stabilitu a spoluprácu.“

 

Dušan Velič zo strany Za ľudí, v súvislosti s posledným spoločným stretnutím zástupcov štyroch koaličných strán uviedol, že všetky strany sa snažia vytvoriť podmienky pre SaS, aby vo vláde zotrvala a rovnako chcú zotrvanie štvorlístka. Sústredia sa na to, aby ostali jednotní a našli riešenia. „Ak nám jeden z partnerov dáva isté podmienky, ktoré sú až možno politicky nesplniteľné, pripadá nám to ako exit stratégia alebo úniková stratégia, ktorú nechápem," konštatoval.

Podľa predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského môžu rokovania smerovať „kamkoľvek“.


Predstavitelia vládnej koalície sa 12. augusta na „finálnom“ riešení vládnej krízy nedohodli. Podľa vyjadrenia Richarda Sulíka SaS stále trvá na odchode lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády a partneri sa ku kompromisu nepriblížili. Koaličné divadlo teda bude pokračovať ďalším rokovaním budúci týždeň, síce bez hlavného aktéra R. Sulíka, ktorý by mal byť na dovolenke.

Podľa predstaviteľov opozičných strán najlepším riešením by bol pád tejto vlády a predčasné parlamentné voľby.

V prípade úspešnej Petície za vyhlásenie referenda o páde vlády Slovenskej republiky a zmene Ústavy SR, vytvoria sa podmienky pre zmenu poslaneckého zboru NR SR.