Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Celebrity Helmuta Bistiku sú dielom jeho vnútorných pocitov – Milan Országh

Nová výstavná kolekcia, ktorá sa pred niekoľkými dňami objavila na stenách Galérie Átrium v Prešove, sa akosi vymyká z rámca zaužívanej galerijnej praxe. Jej diela nie sú veľké iba svojimi rozmermi, ale aj hĺbkou myšlienky, analýzy osobnosti a v podstate aj skrytým dobrom a optimizmom. Rovnaký je vlastne aj samotný autor, hĺbavý a dobrosrdečný človek, hľadajúci dobro v sebe a v ľuďoch, s ktorými prichádza do styku. Vyučený v odbore spracovania dreva a vyštudovaný pedagóg. Taký je teoretický základ jeho osobnosti a spôsobu úvah, osobnej filozofie. Vôbec mu to neškodí, pochodil vďaka tomu pol Európy. Čo ho zase mnohému naučilo a obrusovalo jeho štýl rozmýšľania.

Helmut Bistika o sebe hovorí: Narodil som sa 31. júla večer v Medzeve, rok nie je dôležitý. Umenie je to najlepšie, čo ma mohlo stretnúť. Som nadšený, keď môžem objavovať, prežívať a získavať skúsenosti. Pri mojej práci ma často ovládne proces hry a neustála zmena nových postupov a tie sú podnetom ku vzniku nových sérií obrazov.

 

V súčasnosti je umelcom na voľnej nohe a spravuje svoje VISUAL ARTs projekty. A tie majú mimoriadne široký záber. Územne, citovo i náročnosťou na čas. Bistikova vnútorná energia akoby mala svoj vlastný nevyčerpateľný zdroj. Venuje sa deťom, mladým aj starým ľuďom, sociálne slabým skupinám obyvateľov, ťažko nemocným vo svojom okolí, ale aj v zahraničí. A organizuje medzinárodné workshopy, „rieši“ arteterapiu v sociálnom zariadení s najťažšie zdravotne postihnutými pacientmi. Vie si nájsť dosť času, aby hluchoslepým blížnym priblížil výtvarné umenie, aby „zažili“, čo je to socha, portrét, aby mu na oplátku priblížili svoj vnútorný svet, ktorý je podkladom pre jeho tvorbu. A pri tom všetkom ešte stačí hľadať nové výtvarné techniky, skúšať nové materiály a výrazové prostriedky, farebné i materiálové kompozície.

 

V Galérii Átrium sa Bistika predstavuje sériou 40 portrétov z rokov 2005 – 2006, ktorej dal názov Celebrity. Sú to však jeho celebrity, z jeho okolia, postavičky z rodiny, priatelia, spolurodáci z Medzeva. Väčšina diel má nezvyčajne veľké rozmery a skutočný dôvod tejto „portrétovej monumentalistiky“ Helmut vysvetľuje veselou a pre neho príjemnou spomienkou: Kedysi dávno som poprosil otca, ktorý vedel veľmi zručne pracovať s drevom, aby mi urobil niekoľko rámov na plátno. O rozmeroch sme akosi nehovorili, takže otec ich vyrobil také aké urobil. Bol som vďačný aj za to, veď v Medzeve nikdy nebol nadbytok peňazí. Takže rámy čakali na svoju príležitosť. Pamätám si, že na svoje prvé obrázky som naťahoval posteľné plátno. Moje celebrity sú na prvý pohľad jednoduchí ľudia, ale každý z nich nesie svoj vlastný a často neľahký osud, svoje vrcholy a pády. Ale každého z nich, skôr ako ho zvečním, musím dôkladne poznať.

 

Každá jedna Bistikova celebrita akoby na stene galérie prežívala svoj vnútorný život, niektoré z nich sa na vás provokatívne škeria, z iných je cítiť vyžarovanie citu a bôľu, ale aj hrdosti či únavy životom. A každej z nich napísal autor aj životný príbeh, umiestnený vedľa portrétu. No nemaľuje iba portréty. Už sme spomínali, že má široký záber. Jednou z jeho „chuťoviek“ je tiež mimoriadne úspešné a oceňované priestorové  aranžovanie výkladov luxusných predajní (parfumérie, odevy, optiky...).  Prešovskí milovníci výtvarného umenia sa budú môcť zoznámiť s ďalšou sériou jeho obrazov už počas tohtoročných letných mesiacov. To bude zase iný Bistika, síce moderný, citovo hlboký, umelecky zrelý, ale predsa len iný. A zrejme opäť jedinečný.

       

 

 

Z vernisáže, autor vľavo

Z vernisáže, autor vľavo

Môj otec

Môj otec