Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Budeme k nim spravodliví, ale veľmi prísni! – Stanislav Kubánek

Keď som niektorým priateľom povedal, že sa chystám napísať príspevok o utečencoch, tak ma všetci poľutovali a nezabudli pripomenúť, že je to veľmi zložitá téma. Súhlasil som s nimi. Nakoniec, koľko veľa sa už povedalo, napísalo a ukázalo o ľuďoch, ktorí zanechali svoje domovy, svojich blízkych, prostredie, ku ktorému ich predsa musí niečo viazať... Priznám sa, nepatrím medzi tých, ktorí za ich dobrodružnými útekmi do Európy vidia snahu dostať sa do civilizovaných a najmä demokratických, teda slobodných krajín. Veď medzi nimi nie sú ani novinári, spisovatelia, vedci, akademickí pedagógovia – teda všetci ti, ktorí v autokratických a diktátorských štátoch zvyknú mať problémy pre svoje názory. Tí sa vedia dostať do EÚ či Severnej Ameriky inakšie, než na preplnených málo bezpečných lodiach, alebo v nákladnom priestore kamióna.

 

Udalosti v Českej republike, konkrétne v Bělej pod Bezdědom a v pondelok na Hlavnej stanici v Prahe jasne potvrdili, že s utečencami, ktorí prichádzajú do strednej Európy, môžu byť ešte veľké problémy. Nie, rozhodne nechcem – ako sa ľudovo hovorí – maľovať čerta na stenu. Pripomínam iba udalosti, ktoré sa stali v minulých dňoch, našťastie nie u nás na Slovensku a teda na to, že časť týchto migrantov, pokiaľ im hostiteľská krajina nesplní všetky ich požiadavky, dokáže byť poriadne agresívna!

 

Samozrejme, pri všetkej pripravenosti musíme rátať s tým, že určité problémy môžu vzniknúť aj s migrantmi, ktorí budú u nás. Napríklad s tými, ktorých na určitý čas prichýlime u nás z Rakúska. V Gabčíkove sa ich ľudia obávajú, i keď konkrétne  nevedia tieto obavy vysvetliť. „Môžu priniesť z Afriky rôzne choroby“, hovoria jedni, iní pripomínajú rôzne kultúry a náboženstvá – aj to môže spôsobiť rôzne problémy. Nuž, s tými chorobami to nebude až také zlé, pretože všetci, ktorí sa dostanú do niektorého z táborov musia ešte predtým prejsť dôkladnými lekárskymi prehliadkami.

 

Určite sa nemusíme u nás obávať rôznych vzbúr migrantov u nás, konkrétne už v spomínanom Gabčíkove. Minister vnútra Robert Kaliňák jednoznačne vyhlásil, že pri najmenšom porušení našich zákonov, či dokonca len poriadku a disciplíny počas tohto prechodného ubytovania, budú títo ľudia veľmi rýchlo deportovaní do krajiny, ktorá ich oficiálne prijala, teda do Rakúska!

 

Ešte k tomu referendu: chcelo si ho Gabčíkovo urobiť, tak si ho urobilo. Občania vyslovili svoj názor, majú na to vždy zákonné právo. Politika štátu je však záležitosť  druhá, tá vychádza nielen z názorov obyvateľov jednej obce, alebo jedného regiónu. Takže tých spomínaných asi 500 utečencov, ktorých prijalo Rakúsko, budeme určitý čas hostiť u nás. Vláda SR však stále presadzuje ten najlepší systém riešenia celej záležitosti, jej príčiny a nie následky. Premiér Robert Fico neraz zdôraznil, že problémy s utečencami sa majú riešiť nie v Bratislave či Gabčíkove, ale v Sýrii, Líbyi, Pakistane, Afganistane, atď.  Prečo však tých migrantov je zrazu tak veľa? Osobne nemám rád rôzne konšpiračné teórie, ale myslím si, že ide o cielenú a dobre organizovanú akciu. Kto za ňou stojí, to vedia zatiaľ asi iba tí zainteresovaní.  Verme však, že raz budeme múdrejší...

                                                                                 

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/