Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bude prvé kolo prezidentských volieb o osobnosti? – Vladimír Dobrovič

Paralela s porážkou Eduarda Kukana, kandidáta pravice v prezidentských voľbách, už v prvom kole, zrejme straší predstaviteľov politických strán Ľudovej platformy. Ako ináč si máme vysvetliť medializovanú výzvu Bélu Bugára, predsedu strany Most-híd, aby kandidáti bez šance na zvolenie za prezidenta Slovenskej republiky podporili Pavla Hrušovského, nominanta KDH s podporou parlamentných strán SDKÚ-DS a Most-híd. Všeobecne sa vtedy očakávalo, že v boji o prezidentské kreslo sa v druhom kole stretnú Vladimír Mečiar, predseda HZDS a Eduard Kukan nominant pravicovej SDKÚ-DS. Už vtedy prezieraví slovenskí voliči dali najavo, že im tvrdá pravicová politika nie je po vôli. Asi aj preto v druhom kole zvíťazil Ivan Gašparovič, ktorý bol v súboji dvoch pravicových politikov pre slovenských občanov prijateľnejší. Zrejme opakovania obdobného scenára sa obáva aj B. Bugár, dlhoročný vodca maďarskej menšiny na Slovensku. Isto si je vedomý toho, že kandidát Ľudovej platformy P. Hrušovský nezdieľa všeobecnú podporu celej členskej základne a tobôž nie všetkých potenciálnych voličov pravicových strán.

V tejto situácii vyznievajú priam smiešne medializované názory B. Bugára: "Potvrdila sa tak opodstatnenosť Ľudovej platformy a budeme mať spoločného prezidentského kandidáta, ktorý má reálnu šancu postúpiť do druhého kola." Veď, keby mal skutočne reálnu šancu na postup do druhého kola prezidentských volieb, nemusel by žobroniť, aby sa ostatní uchádzači o prezidentský post vzdali možnosti uchádzať sa o hlasy slovenských voličov. Spoliehať sa len na to, že sa história bude opakovať je podľa mňa veľmi krátkozraké. Keď Ľudová platforma P. Hrušovskému neverí, má ešte stále možnosť deklarovať svoju podporu inému z množstva pravicových kandidátov. Tí zacítili príležitosť, ktorú ponúka paralela prezidentských volieb spred desiatich rokov. Tí sa veru len tak ľahko svojej príležitosti pán Bugár nevzdajú.

Skôr si myslím, že v takom prípade by Robert Fico, kandidát strany Smer-SD mohol sláviť úspech už v prvom kole ako všeobecne akceptovaná osobnosť prezentujúca ľavicové myšlienky. Pán Bugár, tiež si myslím, žeby ste nemali, aj vzhľadom na doterajšie výsledky prezidentských volieb na Slovensku, nikoho vopred vyraďovať zo súboja o post najvyššieho ústavného činiteľa. Nechajte to na slovenských občanov, tí určite spravodlivo rozhodnú. Nechajte ich, aby rozhodovali podľa kvality jednotlivých kandidátov. Preboha, nech sa už prvé kolo prezidentských volieb nestane voľbami proti R. Ficovi, nech v súťaži zvíťazí ten kandidát, ktorý ako hlava štátu povedie našu krajinu správnym smerom a zaslúži sa o blahobyt nielen úzkej skupiny, ale väčšiny občanov Slovenskej republiky, teda i maďarskej národnosti. Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca 2014. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca 2014. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.