Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bude prezidentkou všetkých – (troch)... – Štefan Nižňanský

Nie som veštec, ale nepotreboval som volebnú noc. Pokojne i spokojne som ju prespal. Pätine Slovenska sa splnil sen – stala sa porotou v súťaži MISS. Jožo Oklamčák so Silviou Lakatošovou sa isto nestačili čudovať, ako progresívne a až kam...,  sa v krajine pod Tatrami posunul ich dlhoročný biznis v súťaži krásy. V srdci Európy sa zase splnila rozprávka o popoluške, ktorá ani nemusela na smetisku triediť hrozienka od pliev. Symbolické ukončenie Mesiaca knihy s dominantnou rozprávkou „Zuzana: Dievča, ktoré sa nebálo“. Osobne som – ako autor fantazijných príbehov – absolvoval v marci pätnásť besied na základných školách po Záhorí aj v hlavnom meste a viete, čo jediné ma zaskočilo? Úprimné otázky zvedavých a vševediacich sedemročných druháčikov: či budem voliť Zuzanku?


Slovenská republika má prvú prezidentku. Patrí sa zablahoželať a vziať na vedomie. Po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi, dvojnásobnom Ivanovi Gašparovičovi a Andrejovi Kiskovi bude v Grasalkovičovom paláci gazdovať Zuzana Čaputová. Neviem, čím si ju republika zaslúžila, no 1 056 582 voličov si vybralo práve ju. Z oficiálnych zdrojov vyplýva, že na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu 30. marca 2018 zúčastnilo 1 847 417 voličov, čo predstavuje účasť iba 41,79 percenta. Slabučký mandát hlavy štátu ale isto neuberie nič z energie zmeny, ktorá bude z centra Bratislavy žiariť doširoka, doďaleka. Ústav pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude isto v najbližších hodinách varovať sociálne odkázaných, aby sa Prezidentskému palácu aj priľahlým štvrtiam radšej oblúkom vyhli...

 

Spravodajská televízia TA3 priniesla v nedeľu predpoludním v kocke všetko podstatné, no stihol som v niekoľkých záberoch zachytiť zrejme aj najzaujímavejšie i najkomickejšie momenty veľkej „nočnej šou“... Zuzane Čaputovej prišiel do bratislavskej Starej tržnice medzi prvými (už tesne po polnoci len s predbežnými výsledkami) zagratulovať zneistený hriešnik. Prezident SR nakráčal aj s veľkou kyticou a tvrdením: „Slovensko sa nachádza v morálnej kríze a potrebuje prezidentkuktorá povedala, že sa postaví zlu, ktorá povedala, že spravodlivosť je to, čo potrebujeme,“  doplnil Andrej Kiska s tým, že je potrebné vrátiť dôveru ľudí v štát. Prečo aj nie, veď 15. júna ho vystrieda v paláci, v ktorom sa podpisujú nielen medzinárodné zmluvy a zákony, no aj milosti či amnestia. Kytíc od Kisku bude do leta zrejme ešte niekoľko.

 

Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová oslavovala víťazstvo so štamgastmi bratislavskej kaviarne. Spolu s ňou a s hercami sa na pódiu a výslní slávy vyhrievali aj stranícki lídri Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko a hnutia Spolu Miroslav Beblavý. Nevhodnú a nechutnú stranícku exhibíciu liberálnych narcisov zakončil račkujúci Beblavý nadšeným zvolaním do kamier: „Naša vôľa ukázať, že sa dá politika robiť aj inak, je ešte pevnejšia!“ Pán Boh aj Sitnianski rytieri ochraňujte Slovensko! Prežilo rabovanie Tatárov, aj nájazdy Turkov, vlády fašistov i komunistov, veľkú aj malú privatizáciu, prezidentovanie Kisku, no nemusí odolať očakávanému nástupu bezohľadných neoliberálnych globalistov.   

 

Opozícia opojená čiastočným, no významným víťazstvom samotná potvrdzuje, že misia prezidentky musí smerovať najmä k spájaniu všetkého a všetkých. Veď už obyčajný Igor Matovič ako neobyčajný vodca OĽaNO Igor Matovič odkázal z obrazovky RTVS budúcej novej hlave štátu pri pohľade na Štefunka s Beblavým: „Bol by som rád, aby týchto pánov dala do karantény, aby neznechucovala kresťanov, aby ich nevystavovala strachu.

 

Pridala sa k nemu tiež šéfka poslaneckého klubu SaS v slovenskom parlamente Natália Blahová. „Vnímame to ako vrcholne nevhodné, čo urobili títo páni. Očakávam od prezidentky, tak ako sme ju podporovali a budeme ju kontrolovať, že sa odstrihne od týchto ľudí a bude nestranícka. Mala by byť nezávislá a pre všetkých občanov.“

 

Politológovia pred voľbami naznačovali a po voľbách potvrdili, že prezidentské voľby v Slovenskej republike 2019 narysujú trajektóriu budúcich parlamentných volieb v roku 2020. Samuel Abrahám vo svojej úprimnosti zašiel ďalej poznámkou, že „víťazstvo Čaputovej nie je náhoda, ale trend, ktorý posúva Slovensko už rok dopredu“. Ponúkol sa zároveň do tímu personalistov Grasalkovičovho paláca vyslovením svojej túžby, že nová hlava štátu bude v budúcnosti spolupracovať s Ivetou Radičovou. „Mám nádej, že dve najváženejšie ženy v slovenskej politike budú nejakým spôsobom spolupracovať a budú radiť druhej. Je veľmi dôležité, aby tieto dve ženy, ktoré posunuli slovenskú spoločnosť pozitívne dopredu, aj v budúcnosti ovplyvňovali smerovanie Slovenska.“ A toto nám tu bude čochvíľa vládnuť?

 

Lebo príznačné a symbolické je vyjadrenie z druhého brehu. Súmrak sebareflexie a stratu kontaktu s realitou môže naznačovať vyjadrenie tlačového odboru vládnej politickej strany Smer-SD zo Súmračnej ulice: „Z tejto voľby, na rozdiel od opozičných parlamentných strán, vyšla strana Smer-SD posilnená.“ Nezávislý kandidát na prezidenta s podporou Smeru-SD Maroš Šefčovič získal síce v druhom kole prezidentských volieb podporu viac ako 750-tisíc hlasov, no na Súmračnej ulici by mali pochopiť aj uznať ďalšiu prehru.

 

Show must go on... No kým sa budeme baviť na posledných krokoch odchádzajúceho prezidentka Kisku, po prvom buly výkonmi hokejistov na svetovom šampionáte a na plnení predvolebných sľubov Zuzany Čaputovej, zrejme nás pobavia i naši susedia na Ukrajine. 

 

Tam sa prezidentské voľby ponášajú na kedysi veľmi obľúbenú televíznu súťaž „Vtipnejší vyhráva“. Do druhého kola postúpil komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko patriaci k najbohatším oligarchom krajiny. Či aj u nich rozhodnú nakoniec a v prvom rade peniaze, to je dnes otázka. Na Slovensku však vždy platilo a stále platí, že najväčšia radosť je škodoradosť. A tiež osvedčené porekadlo o susedovej koze...