Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bratislavská satisfakcia dubníckemu opálu

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra organizoval vo svojom sídle v sobotu 12. októbra Deň otvorených dverí pre detí a dospelých, ktorí chceli prežiť deň plný hier zo sveta GEOLÓGIE. Jeho súčasťou bolo aj Slávnostné uvedenie poštových známok z emisného radu Ochrana prírody–Slovenské minerály, spojené s autogramiádou autora výtvarných návrhov akad. mal. Karola Felixa a rytca známok Františka Horniaka. Ako bolo povedané pred krstom novej kolekcie slovenských poštových známok – „v histórii Slovenskej, ba aj Československej pošty je to po prvýkrát, keď bola do obehu uvedená známka s motívom Dubnícky drahý opál“. Okrem iného autori priznali, že „bol to ťažký oriešok vystihnúť v rytine opalescenciu Dubníckeho opálu a jeho farby dúhy“, ale nakoniec sa všetci prítomní zhodli na tom, že projekt sa úspešne vydaril. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj starosta „rodnej obce dubníckeho opálu“ Zlatej Bane Dušan Demčák, ktorý priblížil jedinečnosť drahého opálu, lokalitu Dubníka a Libanky a pozval prítomných, aby navštívili lokalitu Dubníckých opálových baní a doplnili si svoju zbierku známok aj o jedinečné zážitky v krásnej prírode.

Starosta obce verí, že aj táto výnimočná a jedinečná akcia pomôže na Slovensku bezmála zabudnutému unikátnemu komplexu opálových baní naštartovať rozvoj a rozmach nielen samotného banského diela, ale aj úspešného turizmu v celej lokalite. Obec Zlatá Baňa realizovala už 14. ročník „Súťaže v ryžovaní zlata“, čo je jedna z ďalších foriem, ako prispieť k rozvoju cestovného ruchu v Slanských vrchoch. Obec je taktiež spoluzriaďovateľom Nadácie Dubnícke opálové bane, ktorá už v minulosti úspešne realizovala projekty zamerané na prezentáciu svetového unikátu. V roku 2013 sa takto dávno svetoznámemu drahokamu z nášho regiónu konečne dostalo uznania aj v Bratislave...

Riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave Ing. Branislav Žec CSc, je tiež rodák z Prešova (vpravo),  vedľa neho PhDr. Dušan Demčák, starosta obce Zlatá Baňa.

Riaditeľ Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave Ing. Branislav Žec CSc, je tiež rodák z Prešova (vpravo), vedľa neho PhDr. Dušan Demčák, starosta obce Zlatá Baňa.