Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bojujeme proti ruskej propagande, západnými médiami – Dušan Konček

Aliancia najväčších európskych novín Lena, ktorej patria také tituly ako La Repubblica, Die Welt, El Pais, Le Figaro, Le Soir, Tages Anzeiger a Tribune de Geneve požiadali rakúsku výskumnú agentúru WIFO, aby zistila aký budú mať sankcie proti Rusku na Európu.

 

Výsledky tohto prieskumu publikovali už takmer všetky horeuvedené periodika. La Repubblica /Taliansko/ napríklad píše: Ak sa tendencia zníženia exportu do Ruska/ v dôsledku sankcii/ bude predlžovať/ čo sa stalo a bude platiť do konca tohto roka z rozhodnutia EÚ/, Európska únia nenájde trh pre svoj tovar tak Európa stratí 2 milióny pracovných miest  a 100 miliárd eur v exporte. Podľa prieskumu WIFO  napríklad Taliansko v krátkodobej perspektíve príde o 8O tisíc pracovných miest a viac ako 4 miliardy eur stratí v exporte, v dlhodobej perspektíve pôde o vyše 200 tisíc pracovných miest a takmer 12 miliárd strát v exporte. Kríza vzťahov bude stáť Nemecko viac ako jedno percento HDP. Keď porovnávala WIFO svoje výskumu so správou EÚ, ktorá tiež „ocenila“ efekty sankcií tak ide o podstatný rozdiel. EÚ ako keby sa snažila zamlčať dopad sankcií, alebo ako keby nemala dostatok informácií o dopade sankcií píšu novinári   aliancie Lena. Najhoršie na tom je, že tieto trhy sa už  pre Európu nevrátia, rovnako ako projekty, ktoré  sa museli v dôsledku sankcií zastaviť.

 

Kým Európa  bojuje sama proti sebe, aj v otázke toku plynu, tak zatiaľ sa Rusko dohodlo na  medzinárodnej konferencii  v uplynulých dňoch v Petrohrade, nielen na pokračovaní plynovodu „Turecký potok“ do Grécka, ale aj na ďalšej vetve, ktorá pôjde severnou trasou do Nemecka. Podľa informácií západných médií je jasné, že tranzit plynu cez Ukrajinu v roku 2019 skončí. Mimochodom v roku 2014 Ukrajina zarábala každý rok na tranzite 3 miliardy dolárov. Slovensko na   tranzite zarábalo tiež pekné financie, ktoré samozrejme v roku 2019 stratí, ale na Slovensku nikto nechce povedať svojim občanom koľko Slovensko zarábalo a koľko vlastne stratí.   Aká  potom môže byť dôvera občanov   k svojim vládam, ktoré občania volia. Západnými médiami prebehla správa, že tento rok prispeje EÚ  1 miliardou eur pre Ukrajinu /ktorá nie je členom EÚ/ na nákup plynu. Ale to sú aj  peniaze slovenských daňových poplatníkov,  o ktorých  EÚ rozhoduje „o nás, bez nás“.

 

Američania sa chovajú na Ukrajine, tak ako kedysi v o Vietname, píše poľské vydanie  Obserwator Politiczny. Na začiatku po nezákonnej a porušujúcej ústavu  revolúcii nasledovala antiteroristická operácia, ktorá mala za cieľ zničiť infraštruktúru priemyselného Donbasu, rovnako ako aj jeho obyvateľov, píše sa v médiu. Podľa  Obserwatora Politiczneho Kyjev nehodlá končiť vojnu ale pokračovať v ďalšej eskalácii konfliktu.

Americkí vojaci na Ukrajine začínajú účinkovať podobne ako to robili vo Vietname. Reč je o „vietnamizácii konfliktu“ , ktorá je dobre známa podľa americkej doktríny  eliminovania komunizmu. Tento scenár bol najznámejší vo Vietname, kde americké vojska  podporovali bábkovú vládu a jej hrdlorezov, aby zabránili zjednoteniu krajiny. Aj do Vietnamu zo začiatku prišla skupina amerických vojenských poradcov, potom začala prichádzať vojenská technika a nakoniec prišla americká armáda. Americké vojska na Ukrajine už sú a nemožno vylúčiť, že ide o  „prelúdium vietnamizácie“ - píše sa  médiu.

 

 Americká spravodajská služba bez problémov existuje v súčasnom Nemecku, ako keby táto krajina bola ešte stále okupovaná  účastníkmi protihitlerovskej koalícii, povedal  rozhovore pre Deutsche Wirtschafs Nachriten bývalý šéf rakúskej spravodajskej služby Gert R. Polli. Podľa jeho slov odpočúvaním v Nemecku sa zaoberá ANB /Agentúra národnej bezpečnosti/ USA a anglická tajná služba/GCHQ/. Podotkol, že po roku 1945 USA stále veria, že majú v Nemecku osobitné práva a privilégia, zvlášť sa to týka telekomunikácií a národnej bezpečnosti.  „Vychádzajúc z činnosti spravodajských služieb spojencov, Nemecko je stále okupovaná krajina“, povedal Gert R. Polli.

 

USA sa nachádzajú v stave, že sú nezameniteľnou a výnimočnou krajinou. Tento stav možno nazvať „paranoidný patriotizmus“, píše plukovník americkej armády a profesor histórie Vojenskej akadémie USA Gregory Deddis vo svojom článku v americkom The National Interest. Od konca druhej svetovej vojny chodia v kruhu zapaľovania nových vojen, ktorej výsledkom je akási fóbia domácej hrozby. V čase studenej vojny USA  vytvárali  „apokalyptické obrazy“ o tom akú hrozbu predstavuje Sovietsky zväz a komunizmus. Ale po páde komunizmu s ZSSR sa nič nezmenilo. V novej stratégii  národnej bezpečnosti USA  sa hovorí o akomsi postupnom útoku, pričom sa neberie do úvahy sila a vplyv USA vo svete. Séria zahraničných intervencií, či už Irak, Afganistan, nielenže neoslabila „strach“ ale posilnila pozíciu  tých, ktorí sú za „postupné vojny“.  „Vojenské bláznovstvo“ zatemňuje racionálne uvažovanie, myslí si americký plukovník.

 

Spojené štáty americké sa nachádzajú v klepci „vlastnej výnimočnosti“. Pokusy zachrániť svoju nezameniteľnosť vo svete akýmkoľvek spôsobom spôsobili aj to, že občania sa stali podozrivými vo vzťahu ku krajinám, ktoré môžu podkopať úlohu USA na svetovom ihrisku, píše expert v The National Interest.