Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bojujeme proti ruskej“ propagande“ západnými médiami – Dušan Konček

Slovenský rozhľad rýchlo reaguje na rokovania EÚ, ktorá chce čeliť ruskej propagande, ktorá sa údajne valí na nás zo všetkých strán. Brusel vytvorí k tomu komisiu, ktorá bude strážiť, aby sa do našich hláv, mysle a článkov nedostala ruská propaganda. Komisia bude vydávať vyhlášky, zákony a podobné potrebné veci, ako ruskej propagande čeliť. V slušnej spoločnosti sa tomu hovorí cenzúra, ale to veľmi dobre poznáme, takže nič nové pod Slnkom, potom príde autocenzúra a potom zasa bezbrehá sloboda.

 Začíname, akože inak denníkom New York Times, ktorý sa rozhodol priznať diplomatické víťazstvo V. Putina po štyroch dňoch po návšteve J. Kerryho v Soči a v Moskve. Komentátor David Herszenhorn, ktorý v NYT píše, že cesta J. Kerryho bola výsledkom toho, že USA nevydržali tvrdý postoj Ruska. Ako píše tento autor. Obama sa stal iniciátorom protiruských sankcií, pretože sa mieša do ukrajinských záležitostí a vyškrtol Rusko z G-8. Obama, ktorý tak tvrdo pracoval na izolácii Ruska a ocitol sa v izolácií sám po vojenskej prehliadke v Moskve, ktorá sa stala viditeľným prejavom strategického partnerstva Ruska a Číny/ dodávam, že ešte nikdy nepochodovali čínske ozbrojené sily na prehliadke v Moskve, ani za Stalina a o pár týždňov budú ruské pochodovať v Pekingu/. Ako píše autor v NYT, ruský líder postupne vyhráva nad svojimi protivníkmi, tak doma ako aj za hranicami, a teraz je na vrchole slávy, nielen v konfrontácii zo Západom, ale aj ako národný hrdina, ktorý si tvrdo stojí za svojimi názormi a nie je ochotný ustúpiť v ničom, tobôž už nie v otázke Krymu. Autor cituje známeho rusofóba Mathewa Rojansky, riaditeľa Inštitútu Kennana, ktorý zrejme nič nepochopil z učenia Kennana. Ten tvrdí, že terajšia pozícia Putina môže byť prechodnou, lebo ruská ekonomika prežíva pád a nachádza sa v závislosti na energetických surovinách. Podľa D.Herszenhorna, posledné tóny Obamových prejavov sú pragmatickým priznaním toho, že politika ekonomickej a politickej izolácie Ruska utrpela porážku.

 

Známy Paul Craig Roberts, bývalý poradca ministra financií za R. Reagana zasa píše na svojej webovej stránke, že USA poslali J. Kerryho do Ruska v úlohe prosebníka .

Nemecká tlač, konkrétne Bild píše o summite v Rige, kde sa zameriava na to ako vyvádzal alkoholom podgurážený predseda Eurokomisie Jean Claude Junker, ktorý sa veselo bozkával so všetkými ženami, len Angele Merkelovej sa podarilo vycúvať z týchto intímností, ministerského predsedu Belgicka bozkával tak ako Brežnev Husáka, ministrovi financií Grécka ponúkal svoju kravatu/ten totiž kravatu zásadne nenosí/ a Orbána pozdravil „ Vitaj, diktátor“. Kým ukrajinský prezident Porošenko čakal, že mu schvália bezvízový režim s krajinami EU, summit v Rige nazýva Bild ako „ Junker- show. Porošenko sa  víz nedočkal, zostali znova len sľuby. A ako dodáva Billd, to neboli sladké signály pre tých, ktorí pred rokom stáli na Majdane.

 

Dodajme, že pre čokoládového kráľa Porošenka to bola príliš horká čokoláda.

 

Pat Buchanan, bývalý kandidát na prezidenta USA a známy politológ na stránkam The American Conservative píše, že problémy s americkou ekonomikou nedovolia USA viac robiť vojenské operácie za svojimi hranicami. Dodáva, že v šiestom roku vládnutia prezidenta Obamu, keď sa mala americká ekonomika pozviechať ,reály rast HDP v prvom štvrťroku 2015 dosiahol O,2 percenta a aj toto číslo je ešte prehnané. Deficit trhového balansu  vyrástol v marci 2015 na 15,5 miliárd dolárov a celkove dosahuje 51,37 miliárd dolárov. Ako píše Pat Buchanan bankrot americkej obchodnej a zahraničnej politiky  je výsledkom úpadku USA a neuveriteľného rastu v Číne, prakticky vo všetkom. „ Podobne ako alkoholik, ktorý nevie v akom stave sa nachádza, kým sa neocitne v žumpe tvárou dole, USA budú potrebovať dlhý čas, kým si odvykneme od imperiálneho biznisu a začneme  doceňovať americkú republiku, ako to robili naši otcovia“,  lakonicky konštatuje  Pat Buchanan.

Nemôžeme obísť ani našich západných susedov, bratov Čechov. Ich Parlamentní listy priniesli rozhovor s Marine Le Penovou, ktorá na otázku : Aký je váš názor na V. Putina ako politika a štátnika odpovedala takto:

- Nepochybne vrátil Rusku zásadnú úlohu v koncerte národov. Tieto jeho výsledky si zaslúžia obdiv. Pomohol vyviesť  Rusko z dôsledkov sedemdesiatich rokov Sovietskeho zväzu a obnovil veľkú krajinu s ktorou sa musí počítať v rovine ekonomickej aj  diplomatickej. Tento úspech nebol v žiadnom prípade dopredu garantovaný. Ja z toho mám radosť, pretože som  fanúšikom multipolárneho sveta a preto ma to teší. Som presvedčená, že Rusku silná úloha v koncerte národov právom náleží.

 

Na ďalšiu otázku: Britský euroskeptik John Laughland hovorí, že Putin  vyhnal boľševizmus a marxizmus z Ruska a ten sa teraz vrátil na Západ, kde vznikol... odpovedala Marine Le Pen takto: /smiech/. Táto teória sa mi páči, niekedy mám pocit, že všetci „sovietski ľudia“. ktorí ešte ostali sú   tu vo Francúzsku... /v tom čase práve prebiehalo zasadnutie  európskeho parlamentu v Štrasburgu/

 

„Západ je unavený z kyjevskej vlády, činnosť ktorej  je stále ťažšie a ťažšie chápať. V Európe zavládla reálna hrozba bezpečnosti. Vytvorili na Ukrajine čudného Frankensteina a teraz sa boja ako  ďaleko môže vo svojich skutkoch zájsť“, píše známy anglický komentátor Neil Clark. Podľa jeho vyjadrenia, krajiny, ktoré pomáhali zmenám na Ukrajine, začínajú ustupovať zo svojich pozícií a snažia sa konať pragmatický. O tom hovorí aj zmena rétoriky USA. Táto situácia znepokojuje Kyjev,  rétorika ktorého sa  stáva stále viac agresívnou. Hlavné európske krajiny nechcú  žiadnu vojnu  Európe, ale  môže sa stať reálnou, ak Ukrajina vstúpi do NATO. Reálne mysliaci politici v Európe sa snažia zrušiť sankcie proti Rusku, ktoré  spôsobujú problémy hlavným ekonomikám Európy, Nemecku a Francúzsku, tvrdí anglický novinár. Nastala situácia, že všetko zašlo  tak ďaleko, ako to bolo možné, tvrdí Neil Clark.